Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
Nazwa góry pochodzi od słowiańskiego wyrazu ślęg („wilgoć, mokra pogoda, błoto”), który ma związek z panującym tu swoistym klimatem.

Odosobnienie masywu, przy znacznych różnicach wysokości względnej (ok. 500 m) spowodowało, że klimat charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością opadów i temperaturami znacznie niższymi od panujących w najbliższej okolicy. Notuje się tu występowanie największej liczby burz w Europie. Element ten dodawał górze grozy.

Piękna na tle pogodnego nieba, straszna w czasie burz, była w dawnych wiekach miejscem kultu religijnego, uznawanym za „siedzibę bogów”. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu. Oddawano tu cześć również drzewom, źródłom, ciałom niebieskim (księżyc, gwiazdy) i zjawiskom atmosferycznym (deszcze, burze, wiatry). Pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i równie tajemniczych kamiennych wałów usypanych wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy, działających na wyobrażnię mieszkańców, turystów, archeologów i poszukiwaczy przygód.

Od nazwy góry powstała nazwa plemienia Ślężan, a później Śląska.

Ślęża jest ważnym węzłem szlaków turystycznych biegnących z Sobótki, Sulistrowiczek i Strzelec Świdnickich. Z budowli znajdujących się na szczycie należy wymienić:

– kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku,

– schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku (obecnie Dom Turysty),

– budynek radiowo – telewizyjnej stacji nadawczej wybudowanej w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku,

– krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku,

– żelbetonowa wieża widokowa z okresu II wojny swiatowej stojąca na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich,

– granitowa rzeźba kultowa „niedźwiedź”,

– fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą gabrowych Skał Zamkowych.

W Masywie Ślęży wyróżnia się trzy grupy górskie. Najwyższa – Ślęża – wraz z sąsiednimi Wieżycą (415 m), Gozdnicą (316 m), Stolną (371 m) wznosi się pomiędzy Sobótką, a przełęczą Tąpadła. Od poludnia otaczają Ślężę półkolem góry Radunia (573 m) wraz ze Świerczyną (411 m) i ciągnącym się na południowy wschód od przełęczy Słupickiej pasmem Wzgórz Oleszańskich. Na południowy zachód od Raduni, oddzielone przełęczą Jędrzejewską, ciągnie się pasmo niewielkich Wzgórz Kiełczyńskich.

Szlaki turystyczne

Dojazd:
Około 30 km na południowy zachód od Wrocławia, w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław – Kudowa Zdrój oraz Wrocław – Jelenia Góra

http://www.sleza.sobotka.net

367 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent