• Podróże
  • Masyw Ślęży - piesza wyprawa dla...

Masyw Ślęży – piesza wyprawa dla dzieci

zalew mietkowski na masywie ślężym

Masyw Ślęży to wspaniałe miejsce na rodzinne piesze wyprawy. Te okolice, masowo odwiedzane przez cały rok, stanowią doskonały punkt widokowy na Sudety (zwłaszcza łańcuch Gór Sowich) i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim oraz nieco odleglejszym Wrocławiem. Ślęża jest ważnym węzłem szlaków turystycznych biegnących z Sobótki, Sulistrowiczek i Strzelec Świdnickich.

Nazwa góry pochodzi od słowiańskiego wyrazu ślęg („wilgoć, mokra pogoda, błoto”), który ma związek z panującym tu swoistym klimatem.

Odosobnienie masywu, przy znacznych różnicach wysokości względnej (ok. 500 m) spowodowało, że klimat charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością opadów i temperaturami znacznie niższymi od panujących w najbliższej okolicy. Notuje się tu występowanie największej liczby burz w Europie. Element ten dodawał górze grozy.

Piękna na tle pogodnego nieba, straszna w czasie burz, była w dawnych wiekach miejscem kultu religijnego, uznawanym za „siedzibę bogów”. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu. Oddawano tu cześć również drzewom, źródłom, ciałom niebieskim (księżyc, gwiazdy) i zjawiskom atmosferycznym (deszcze, burze, wiatry). Pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i równie tajemniczych kamiennych wałów usypanych wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy, działających na wyobrażnię mieszkańców, turystów, archeologów i poszukiwaczy przygód.

Od nazwy góry powstała nazwa plemienia Ślężan, a później Śląska.

Ślęża jest ważnym węzłem szlaków turystycznych biegnących z Sobótki, Sulistrowiczek i Strzelec Świdnickich. Z budowli znajdujących się na szczycie należy wymienić:

– kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku,

– schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku (obecnie Dom Turysty),

– budynek radiowo – telewizyjnej stacji nadawczej wybudowanej w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku,

– krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku,

– żelbetonowa wieża widokowa z okresu II wojny swiatowej stojąca na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich,

– granitowa rzeźba kultowa „niedźwiedź”,

– fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą gabrowych Skał Zamkowych.

W Masywie Ślęży wyróżnia się trzy grupy górskie. Najwyższa – Ślęża – wraz z sąsiednimi Wieżycą (415 m), Gozdnicą (316 m), Stolną (371 m) wznosi się pomiędzy Sobótką, a przełęczą Tąpadła. Od poludnia otaczają Ślężę półkolem góry Radunia (573 m) wraz ze Świerczyną (411 m) i ciągnącym się na południowy wschód od przełęczy Słupickiej pasmem Wzgórz Oleszańskich. Na południowy zachód od Raduni, oddzielone przełęczą Jędrzejewską, ciągnie się pasmo niewielkich Wzgórz Kiełczyńskich.

Szlaki turystyczne

Dojazd:
Około 30 km na południowy zachód od Wrocławia, w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław – Kudowa Zdrój oraz Wrocław – Jelenia Góra

http://www.sleza.sobotka.net

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:wyjazdy