Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Kaszuby same w sobie są już w pewnym sensie miejscem egzotycznym. Jak głosi stara kaszubska legenda, kiedy Pan Bóg urządzał świat, zapomniał o Kaszubach. Kiedy sobie o nich przypomniał, wysypał w tym rejonie wszystko, co mu pozostało. Stąd na Kaszubach jest wszystko: rzeki i rzeczki, jeziora, morze, piaszczyste plaże, wielkie głazy o ciekawych ludzkich kształtach, morenowe wzgórza, przepiękne lasy i pięknie wijące się drogi. Do tego wszystkiego, Kaszubi mają jeszcze swoją własną mowę, która nie jest dialektem regionalnym, lecz zachodniosłowiańskim językiem. Podobnie jak polski, należy on do grupy języków lechickich.

 

Dom do góry nogami
Ciekawą atrakcją będzie wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w Szymbarku, gmina Somonino, w Domu do góry nogami.
To prawdziwych rozmiarów dom jednorodzinny, stojący na dachu, którego szczyt, czyli podłoga zwieńczona jest kawałkiem wyrwanego z ziemi chodnika. Do domu wchodzimy przez okno szczytowe i zaczynamy zwiedzanie od pierwszego piętra, a dopiero schodami wspinamy się na górę do części, która powinna być parterem domku. Doznania towarzyszące wizycie są rzeczywiście niesamowite, ponieważ nasz błędnik zdaje się całkowicie tracić orientację.

Oprócz domku, na terenie centrum zobaczyć można także inne ciekawostki, jak na przykład, najdłuższą deskę świata, wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa, stół noblisty, replikę kaszubskiego dworu szlacheckiego. Do zwiedzenia są także  Dom Sybiraka, podarowany przez potomków polskich zesłańców, prawdziwy pociąg z parowozem z początków zeszłego wieku, do którego można wejść, oraz prawdziwy bunkier z ekspozycją ilustrującą warunki, w jakich żyli partyzanci. Część ekspozycji w Domu Sybiraka przedstawia straszną rzeczywistość tamtych zdarzeń i niekoniecznie nadaje się dla oczu najmłodszych widzów, dlatego z małymi dziećmi najlepiej wejść tylko do jego pierwszej części.

Na terenie centrum znajduje się kilka punktów gastronomicznych serwujących kaszubskie jak i klasyczne potrawy. Atrakcją dla starszych dzieci może okazać się zjedzenie rybki, którą najpierw trzeba złowić w stawie.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu
ul. Szymbarskich Zakładników 12, 83-315 Szymbark,
tel. (58) 684-69-33, 605 – 570 – 637
e-mail: cepr@cepr-szymbark.pl
http://www.cepr.pl

Inne atrakcje w okolicy

 

Góra Wieżyca

Góra Wieżyca, która ma 329 m n.p.m. i, chociaż trudno w to uwierzyć, jest najwyższym szczytem w Europie, w tej szerokości geograficznej. Na szczycie góry jest wieża widokowa, można na nią wejść nawet z młodszymi dziećmi, trzymanymi za rękę oczywiście. A warto to zrobić, ponieważ stamtąd roztacza się przepiękna panorama okolicznych jezior, rzek, lasów i malowniczych kaszubskich wsi. Zimą wejście na wieżę jest nieczynne, jednak w zamian za to można skorzystać z innej rozrywki – kompleksu narciarskiego z bazą gastronomiczną. Trzy wyciągi, oświetlony i zaśnieżany stok. Niemalże jak w górach.

 

 

Skansen parowozów Kościerzyna

Skansen parowozów Kościerzyna – ciekawostka dla dużych i małych, na terenie skansenu obejrzeć można ponad mnóstwo ciekawych eksponatów dotyczących historii kolejnictwa, także parowozy i wagony, najstarszy z 1898 roku. W okresie wakacyjnym na odcinku Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska można się przejechać pociągiem z najprawdziwszym parowozem.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum Kolejnictwa
Kościerzyna, ul. Towarowa 7
tel.: (058) 721-86-31

 

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, mieści się w dworku, który kiedyś należał do rodziny Wybickich. Tu urodził się Józef Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego, naszego Hymnu Narodowego. W muzeum zgromadzono wiele pamiątek związanych z hymnem, zapisy nutowe różnych wersji, śpiewniki, etc. Niebywałą atrakcją jest otaczający dworek przepiękny stary ogród oraz rosnący w nim 400-letni dąb.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Będomin 16, 83 – 422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. 58 687 71 83

http://mng.gda.pl/muzeum-hymnu-narodowego-w-bedominie/

 

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

16 km od Kościerzyny znajduje się ponadstuletni skansen, jeden z najstarszych w Polsce. W ciekawy sposób ekspozycja odzwierciedla wygląd wsi, jakich dzisiaj nie spotkamy już chyba nigdzie. Jest kościół, chaty, szkoła, wiatraki i mnóstwo innych obiektów, które jeszcze przed ponad 150 laty były niemalże w każdej większej wiosce. Obiekty wiarygodnie oddają rzeczywistość swoich okresów. Na terenie skansenu bardzo często odbywają się ciekawe pikniki i imprezy. Skansen położony jest na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, co sprawia, że wizyta na jego terenie dostarczy ciekawych wrażeń zarówno estetycznych, jak i poznawczych.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
83-406 Wąglikowice
tel. (58) 686-11-30, ( 58) 686-12-88
email: muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/

Tekst: Magda Wawrzyniak 

605 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent