Adresatami publikacji, które ukazują się nakładem wydawnictwa są przede wszystkim nauczyciele oraz rodzice dzieci. Wśród autorów współpracujących z oficyną znaleźć można zarówno nauczycieli-praktyków, jak i autorytety z zakresu pedagogiki. Wszyscy oni dokładają wszelkich starań, by oferowane materiały były praktyczne i inspirujące.
Tik-tak! Zabawy na czasie Agnieszki Kornackiej to jedna z publikacji dostępna u wydawcy.
Zawiera 14 piosenek i aktywności o upływie czasu i innych zjawiskach cyklicznych w wersji wokalnej oraz instrumentalnej. Zabawy podejmowane w publikacji sprawdzą się w przedszkolu, klasach wczesnoszkolnych i w domu. Poruszają takie zagadnienia jak rytm pracy serca, oddech, rytm dnia, rytm posiłków, pory roku, ułatwiając zrozumienie pojęć związanych z upływem czasu i zapamiętania dni tygodnia czy miesięcy.
W skład publikacji wchodzi również książeczka zawierająca treść utworów i szczegółowe opisy zabaw z uwzględnieniem każdego wersu. Do opisu dołączono też przykłady pytań i ćwiczeń, jakie można przeprowadzić z dziećmi poza zajęciami rytmicznymi, na przykład podczas lekcji na dywanie. Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre utwory mają formę wyliczanek, a u większości przeważa powtarzalność sekwencji ruchów oraz humor, ułatwiający dzieciom zapamiętanie tekstu.
Koszałki-opałki Pana Miłosza Miłosza Konarskiego to kolejna publikacja dostępna na stronie wydawnictwa.
Treści zawarte na płycie inspirowane są jesienią i zjawiskami pogodowymi, adekwatnymi do wspomnianej pory roku. W związku z tym na płycie znajduje się 10 utworów muzycznych nawiązujących do wiatru, deszczu, zmieniającej się pogody, wirujących i opadających liści, a także zachowań zwierząt.
W skład zestawu wchodzą dwie płyty CD (nagrania z lektorem i bez lektora) oraz książeczka zawierająca propozycje zabaw (minimum trzy dla każdego utworu), autorstwa Gabrieli Gąsienicy. Pierwsza płyta to utwory z nagranymi przez Pana Miłosza poleceniami, dzięki którym prowadzi zabawę z dziećmi. Płyta druga to ukłon w stronę nauczycieli i ich kreatywności, pozwalająca na przewodnictwo i własne zabawy. Co ważne, w książeczce oprócz przykładowych zabaw, znalazło się również sporo miejsca na notatki nauczyciela czy rodzica. Dzięki temu wszystkie materiały dotyczące płyty można mieć w jednym miejscu.
Propozycje muzyczne wydawnictwa Bliżej Przedszkola to świetny materiał do pracy z dziećmi przedszkolnymi.
Myślę, że zabawy spodobają się również dzieciom w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Autorzy bawią się tekstem i melodią, a ich zaangażowanie porywa do tańca.
Walorem publikacji jest wyraźny rytm, inny dla każdej piosenki i prosta oraz łatwa do zapamiętania linia melodyczna. Przedszkolakom z pewnością spodobają się proste elementy ruchowe proponowane w utworach, które wykonają bez większego wysiłku i zabawny tekst wielu piosenek, który wpada w ucho, uwrażliwiając jednocześnie na muzykę. Do tańca i zabawy zachęcają również różne style muzyczne i dodatkowe efekty, takie jak tykanie zegara, fajerwerki, koguty. Należy wspomnieć też o wykorzystaniu wielu instrumentów (w utworach pojawia się m.in. puzon, akordeon, saksofon), dzięki czemu dzieci zapoznają się z nowymi brzmieniami, ćwicząc koncentrację uwagi i pamięć słuchowo-ruchową.
Publikacje wydawnictwa Bliżej Przedszkola to perełki, które należy mieć w swoim niezbędniku, jeśli na co dzień pracuje się z najmłodszymi. Kształtowanie muzykalności dzieci i zaspokajanie ich ogromnej potrzeby na ruch z wykorzystaniem utworów zawartych na płytach, będzie samą przyjemnością.
Eliza Idczak
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Bliżej Przedszkola