UD

FarMagia. Sekret lodowego klucza Magdaleny Jasny. Recenzja książki

FarMagia. Sekret lodowego klucza. Recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jesienne popołudnia to idealny czas na podróż do innych rzeczywistości. Bilet do nich zawierają na swoich kartach książki fantastyczne. Ale to nie jedyny ich atut. Do wielkiego worka zasług można jeszcze dołożyć rozwijanie wyobraźni, zmianę perspektywy, wzrost zaangażowania emocjonalnego czy podkreślanie wartości przyjaźni, prawdy i wolności.

Rynek wydawniczy kusi wieloma tytułami gatunku fantasy. Od czego zacząć? Propozycji jest wiele. Dziś polecam serię Magdaleny Jasny, a szczególnie jej drugą część: FarMagia. Sekret lodowego klucza.

FarMagia to azyl z piękną łąką, mokradłem, lasem i drewnianą pracownią. Na tym jednak zwyczajność krainy się kończy, ponieważ zamieszkują ją nietuzinkowe postacie: elfy, smoki, chimery czy ćmuchy. Wszystkie stworzenia żyją spokojnie, doglądane codziennie przez Tereskę, Opiekunkę o złotym sercu, i jej przyjaciela Jonatana. Magiczny świat szybko staje się nie tylko azylem baśniowych zwierząt, ale również spokojnym miejscem dla dzieci, które odpoczywają tam po szkole. Jednak dobra zabawa kończy się niepokojąco szybko. Na magicznego smoka Teriusa urządzono obławę, a dzieci muszą uratować go bez pomocy dorosłych. Zagrożone są również sykofanty, których łuski interesują nauczyciela geografii. Czy Tereska i Jonatan podołają nowym sytuacjom i czy przyniosą one coś dobrego, powinniście doczytać sami.

Wykreowana przez Magdalenę Jasny opowieść to druga część serii przygód Tereski i Jonatana. Pełna przygód historia, po raz kolejny idealnie oddaje dziecięcy świat – świat pełen pytań, marzeń, odkryć, psot i nie lada kłopotów. Napisana lekkim językiem, książka porywa w rzeczywistość, gdzie pomoc innym i spełnianie marzeń warte są każdej ceny i ogromnego wysiłku. Dodatkowo, zrozumiały język przystępy dla dzieci i czarujące, treściwe opisy poruszą wyobraźnię każdego czytelnika, sprawiając, że historię przeczytają bez chwili wytchnienia. Bardzo trudno jest zainteresować dziecko długą książką, jednak narracja FarMagii nie jest prowadzona wielowątkowo, więc to dobra propozycja dla początkujących czytelników, dzieci w wieku 8-10 lat.Farmagia opinie o książce

Kolejnym atutem pozycji jest kreacja bohaterów: odpowiedzialna i inteligentna Tereska, szczery i zaradny Jonatan, a także groźni myśliwi, surowi rodzice czy wyrozumiali nauczyciele. Wraz z nimi przygody przeżywają nierozsądne elfy i osobliwe zwierzęta. Cała gama postaci, którą czytelnik będzie mógł zbagatelizować lub polubić, nawet jeśli niektórzy dostaną szansę dopiero pod koniec książki.

Jeśli ktoś nie zna serii, zachęcam do sięgnięcia najpierw po jej pierwszą część. Ułatwi to odnalezienie się w części drugiej. Fanów pierwszego tomu natomiast, ucieszy z pewnością informacja, że to nie koniec przygód dwójki przyjaciół i magicznych stworzeń. Końcówka książki zapowiada bowiem jej następną część.

Książki fantastyczne to odpowiedni gatunek literacki do rozbudzania zamiłowania czytelniczego. Kiedy ma w sobie tyle ciepła, empatii, dociekliwości co FarMagia. Sekret lodowego klucza, nie ma czasu na spekulacje. Należy szybko skorzystać z zaproszenia do magicznego azylu. Gwarantuję, że podobnie jak Tereska i Jonatan, zakochacie się w baśniowej krainie i oszalejecie na punkcie mieszkających tam zwierząt.

Eliza Idczak

FarMagia. Sekret lodowego klucza
Magdalena Jasny
Format: 145×205
Liczba stron: 314
Rok wydania: 2021
Więcej informacji o tytule na stronie Wydawnictwa Novae Res

260 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent