Weleda
Weleda Baby

Rymowanki logopedyczne. Recenzja

Rymowanki logopedyczne z serii Ćwicz z Logopedą
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Rymowanki logopedyczne  to dwa tomy w dużym formacie, których zadaniem jest urozmaicenie ćwiczeń logopedycznych. Kolorowe ilustracje i krótkie, humorystyczne wierszyki ułatwiają utrwalenie poprawnej wymowy głosek i pozwalają ćwiczyć dykcję poprzez zabawę.

Oba tomy Rymowanek logopedycznych ukazały się dzięki wydawnictwu Martel. Za część merytoryczną odpowiada Magdalena Małecka będąca logopedą z wieloletnim doświadczeniem, a autorką wierszyków jest Agnieszka Wiatrowska.

W części pierwszej znajdziemy wierszyki, w których konkretne głoski pojawiają się na początku wyrazów.

Dodatkowo głoski te zostają wymienione w kolejności, w której powinny być opanowane przez dziecko. Muszę przyznać, że czterowersowe rymowanki szybko wpadają w ucho, a krótkie wersy łatwo powtarza się z przedszkolakiem. Dodatkową zaletą są wskazówki opisujące w jaki sposób powinny być poprawienie ułożone usta i język w trakcie wymawiania danego dźwięku.

Drugi tom publikacji dotyczy nie wywoływania głosek, a ich utrwalania.

Tu rymowanki zawierają nagromadzone głoski nie tylko na początku wyrazów, ale też w środku. Na każdej stronie znajdują się też tabelki, w której poszczególne głoski tworzą serie dźwięków, sylab do powtarzania. O ile dla specjalistów jest to świetna pomoc i kolejne źródło świetnych, wesołych i dostosowanych do młodego odbiorcy rymowanek, o tyle jako rodzic czuję się trochę zagubiona. Poza wstępem logopedy o rozwoju mowy, nie ma tu wskazówek, co zrobić jeśli dziecko ma problem z wymową danych głosek. Nie opisano, czemu mają służyć numerowane kolumny w tabelkach z sylabami i dźwiękami (może to poziom trudności?).

Myślę, że jeśli mamy dziecko, które ma zdiagnozowaną wadę wymowy, to dobrym pomysłem jest skonsultowanie sposobu użytkowania tej książki z logopedą. W przypadku dziecka, którego mowa rozwija się prawidłowo rymowanki mogą służyć wspólnej zabawie, zwróceniu uwagi na dbałość o poprawne i wyraźne wypowiadanie słów, ćwiczenie dykcji. Zarówno treść rymowanek, jak i  kolorowe ilustracje sprawią, że czas spędzony z tymi książkami będzie nie tylko pożyteczny, ale przede wszystkim interesujący i przyjemny.

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Rymowanki logopedyczne to jedna z wielu publikacji poruszających temat wspierania rozwoju mowy u dzieci. Wierszyki są krótkie, zabawne i łatwe do powtarzania nawet dla najmłodszych dzieci. Jeśli szukacie pozycji, które rozbudują Waszą domową biblioteczkę książek logopedycznych, warto zajrzeć do propozycji od wydawnictwa Martel.

Ewelina Zielińska

Rymowanki logopedyczne
Ilość stron: 56
Oprawa: Twarda
Format: 205 x 280 mm
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Martel

620 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent