Księga samodzielności, czyli Zuza w krainie kangurów. Recenzja książki

księga samodzielnosci III recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Sytuacje kryzysowe mogą spotkać każdego, często w najmniej oczekiwanym momencie. Przyda się wtedy praktyczna wiedza odpowiadająca na pytanie co zrobić, gdy zbliża się burza, a my jesteśmy na odkrytym terenie? Jak pozyskać wodę, gdy wokół nie marzeki czy jeziora? Czym jest staza lub MRE? Waszą wiedzę z zakresu survivalu zweryfikuje Zuza, bohaterka serii Przemysława Jakóbczyka, założyciela Fundacji Akademia Samodzielności.

III tom serii Księga samodzielności, czyli Zuza w krainie kangurów to kontynuacja przygód nastolatki, która wybiera się do Australii po odbiór nagrody w konkursie pisarskim. Po wydarzeniach pełnych katastrof, strachu i walki o przetrwanie, dziewczynka wraz z przyjaciółmi ląduje w końcu na upragnionym kontynencie. Nastawiona na zasłużony wypoczynek i zwiedzanie bajecznego miasta, nie spodziewa się, że Australia przywita ją problemami.

Powiedzenie, że nieszczęścia chodzą parami doskonale sprawdza się w przypadku kolejnego tomu serii. Czwórka dzieci ponownie musi walczyć o przetrwanie, tym razem na pustynnej ziemi i leśnych terenach. Brak jedzenia, stres, udar słoneczny to tylko niektóre z ich zmartwień. Jedno jest pewne – odpoczynek nie jest im pisany.

Kolejna książka Przemysława Jakóbczyka to literacki rollercoaster.

Autor serwuje czytelnikom mieszankę ekstremalnych przygód, okraszonych przyjaźnią, determinacją i humorem. Trudno uwierzyć, że wszystkie wydarzenia mogłyby nastąpić po sobie, zwłaszcza w takim tempie, jak opisane na stronach lektury. Jednak to nie statystyka miała być głównym tematem książki, a kompetencje przetrwania w trudnej sytuacji i pokonywanie własnych słabości. Te stanowią solidny fundament, ucząc czytelnika odpowiedzialności i czerpania z natury, samodzielności i brania odpowiedzialności za swoje decyzje.

Kolejne wydarzenia następują po sobie w takim tempie, że od książki nie można się oderwać.

Napięcie obecne jest na każdej stronie lektury, przez co czyta się ją szybko. Pomaga też prosty język, pełen nastoletnich dialogów. Wspierając się w każdej trudnej chwili, Zuza, Natalia, Wojtek i Asia dostarczają czytelnikom niezbędnej wiedzy i wzmacniają poczucie pewności siebie. Ich wady i zalety, a także umiejętność pracy w grupie powodują, że przypominają realne postaci, z których warto brać przykład.

Podsumowując, uważam, że Księga samodzielności, czyli Zuza w krainie kangurów to ciekawa, dydaktyczna książka, która dostarcza rozrywki i praktycznych porad jak przeżyć w ekstremalnych warunkach. Przemysław Jakóbczyk po raz kolejny udowadnia, że survival to jego pasja, którą potrafi dzielić się z innymi. Co ważne, autor nie straszy niebezpiecznymi sytuacjami. Zamiast tego wyposaża czytelnika w plecak pełen rad, dzięki któremu można uratować siebie i innych. Sięgnijcie po książki i przekonajcie się sami.Zuza w krainie kangura recenzja

Eliza Idczak

Księga samodzielności, czyli Zuza w krainie kangurów
Autor: Przemysław Jakóbczyk
Wydawca: Akademia Samodzielności
Literatura dla dzieci w wieku 7-14 lat
Gatunek literacki – powieść o charakterze podróżniczym
Więcej informacji: www.ksiegasamodzielnosci.com

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie