Jak zmieniały się klocki Lego na przestrzeni lat?

📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Fanom tych legendarnych klocków pewnie aż trudno uwierzyć, że mają za sobą dziewięćdziesiąt lat historii. Przez cały ten czas Lego ewoluowały i zmieniały się na oczach swoich klientów. Takie propozycje, jak Lego Star Wars czy Lego Duplo to dzisiaj klasyki, które jednak pół wieku temu jeszcze w ogóle nie istniały.

Warto przyjrzeć się z bliska temu, jak Lego Group zmieniało się na naszych oczach, z jakiego miejsca startowało i dokąd doszło dzięki swojej kreatywności i umiejętności dopasowania się do rynku i zmieniających się trendów. To bowiem nie jest łatwym zadaniem – stać się legendą zamiast przemijającą modą, który to los spotkał całe morze innych marek przed i po pojawieniu się Lego na sklepowych półkach.

Nie tylko Lego Batman – początki klocków Lego

Dzisiaj klocki Lego są już powszechnie uważane za kultowy klasyk, który każdy dorosły i dzieciak doskonale zna. I chociaż obecnie takie kolekcje, jak Lego City, są znane każdemu fanowi, do łask wraca obecnie inna kolekcja, a mianowicie klocki Lego Classic, które wielu kojarzą się ze szczęśliwym dzieciństwem.

Przygotowane w ten sposób zestawy klocków, opatrzone logo Lego, nawiązują swoim wyglądem oraz konwencją do tych pierwszych produktów, jakie firma Lego wypuszczała na rynek. Do klocków dołączone są też charakterystyczne figurki mieszkańców, które można było umieszczać na wykonanych przez siebie zabawkach. Pomysł ten tak się spodobał, ze przedsiębiorstwo zabawkarskie Lego postanowiło w ten sam sposób wykonać również inne zestawy, takie jak Jurassic World, Harry Potter czy Lego Boost. Od tej pory liczba elementów czy główny temat ulegały zmianom. Jednak dzisiaj wciąż najbardziej rozpoznawalne klocki Lego to klocki Lego City.

Pierwsze klocki i pierwsze zestawy z logo Duplo

Logo to zna każde dziecko i każdy dorosły – interesujące pojazdy do samodzielnego składania i maleńkie figurki, którymi można się bawić bez końca – to właśnie najbardziej charakterystyczne cechy, jakie posiada asortyment tej marki. Po ogromnym sukcesie w ciągu następnych lat zaczęły pojawiać się inne propozycje, jak równie dzisiaj kultowe Lego Duplo. Sama historia, która wiąże się z tym logo, jest dość smutna, ponieważ mówi o firmie, której podwaliną była konieczność rozpoczęcia życia na nowo przez samotnego ojca czwórki dzieci.

Nie tylko Lego Technic to kategorie zabawek, które można wykorzystać na milion sposobów. Jeśli chcesz, sam sprawdź, że najbardziej bazowy klocek można, zgodnie z instrukcją, połączyć ze sobą na… 24 sposoby. A to dopiero początek doskonałej zabawy dla chłopców i dziewczynek. Jeśli możesz, sprawdź to sam. Czasem aż trudno uwierzyć, że dające tyle inspiracji gry miały swój początek w drewnianej kaczuszce, wystruganej ku uciesze maluchów.

Ta sama firma kilkadziesiąt lata po powstaniu pierwszych zabawek znalazła się na kartach księgi Guinessa z powodu największej ilości produkowanych rocznie opon… do zabawkowych samochodów.

Od chwili zdobycia popularności, z klocków zaczęto wznosić coraz to większe i okazalsze budowle, które kolejno kwalifikowane były jako światowe rekordy, pochłaniające całe godziny układania. I bynajmniej nie były one układane przez same dzieci, co najlepiej świadczy o uniwersalności tej marki i produkowanych przez nią zabawek.

Logo i serie, które każdy rozpoznaje: Lego City

Seria Lego City obejmuje całe morze zabawy, a to za sprawą ciągle pojawiających się nowych modeli, których liczba elementów ciągle się zmienia, w zależności od kolejnych propozycji. Klocki sygnowane przez Lego w tym wypadku to ściśle określone tematycznie zabawki, mające również określony przedział wiekowy. Seria obejmuje takie kategorie, jak: szpital, pociąg pasażerski, wakacyjny kamper, policyjny konwój czy nawet kalendarz adwentowy, w których oczywiście można znaleźć ulubione przez wszystkich minifigurki osób o zróżnicowanym wyglądzie.

Co ciekawe, klocki dopasowane są również do dziewczynek – sklep oferuje też inne propozycje – w serii znalazły się na przykład takie tematy, jak kurnik z kurczakami, farmę ze zwierzętami gospodarskimi. Przedział wiekowy tych zabawek to głowie 5 lub 6 lat wzwyż.

Lego Star Wars

Kolekcja seria, która bije rekordy popularności, a której bazą również jest pierwszy klocek Lego, to seria Star Wars. Przedział wiekowy oraz liczba elementów jest dopasowana w taki sposób, by klocki sprawiały dzieciom przyjemność, nie był za trudne ani by nie stwarzały jakiegokolwiek zagrożenia. Seria ta, uzupełniona logo filmowym, chętnie wybierana jest na prezenty dla dzieci pod choinkę – filmy są bowiem ogromną inspiracją dla maluchów, szczególnie, gdy znajdują odzwierciedlenie czy kontynuację w ulubionych klockach. Ta seria dla dzieci i przy okazji dorosłych dobrze się kojarzy właśnie ze względu na kinowy hit, jakim są Star Wars. Zabawa, jaką daje ta seria, związana jest też z możliwością kolekcjonowania kolejnych zestawów pobudzających kreatywność. Wśród najpopularniejszych modeli wymienia się takie zestawy, jak: myśliwiec Jedi Obi-Wana Kenobiego, Sokół czy Maszyna Krocząca AT-TE.