Księga samodzielności, czy Zuza w tarapatach, tom 2. Recenzja

Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Przygoda to coś, czego szuka w książkach większość mniejszych i większych czytelników. Księga samodzielności(…) oferuje coś jeszcze – cenne wskazówki, jak radzić sobie w niespodziewanych i kryzysowych sytuacjach. Podróż do Australii, nietypowy lot samolotem i helikopterem, survivalowe wyzwania – na brak wrażeń nie można tutaj narzekać, ale co ważne – wątki przygodowe, które działają na wyobraźnię, przesiąknięte są jednocześnie bardzo praktyczną wiedzą.

Kto zna pierwszy tom przygód Zuzy, ten z pewnością się domyśla, że przy lekturze drugiej części też nie sposób się nudzić. Wartka fabuła, dynamizm, zwroty akcji, liczne perypetie i zaskakujące sytuacje oraz dialogi bohaterów sprawiają, że czytelnik szybko pochłania kolejne strony i wypatruje następnych przygód. Wyróżnikiem tej publikacji są niezwykle użyteczne rady i instrukcje, które – oby nigdy nie było takiej potrzeby i konieczności! – mogą się przydać w różnych trudnych czy awaryjnych sytuacjach. Co robić, gdy ktoś się zakrztusi? Jak mu wtedy pomóc? Odpowiedź na to pytanie i cenną wiedzę młody człowiek znajdzie śledząc konkretną sytuację, w której biorą udział główni bohaterowie książki. Ale to tylko jeden z wielu przykładów. Rozpalanie ogniska, przygotowywanie jedzenia, poszukiwanie wody pitnej, budowanie z gałęzi prowizorycznego wiosła i płynięcie łódką, nocleg pod namiotem, konfrontacja z dzikim zwierzęciem…można by dużo wymieniać. To wszystko sprawia, że jest dużo emocji, a jednocześnie obserwujemy moc sprawczą u zaradnej ekipy – Zuzi, Wojtka i Natalii.

Podoba mi się idea tej książki – zabranie czytelnika do krainy przygody, a jednocześnie pokazanie mu potencjalnych zagrożeń i trudności, które wpisane są w rzeczywistość. Nie ma tu jednak straszenia niebezpieczeństwami – jest natomiast nauka rozwiązywania problemów i konfrontowania się z tym, co los stawia na drodze. Bez zamykania na świat, bez otwierania przesadnie dużego parasola ochronnego – w zamian za to uświadamianie, jak należy dbać o bezpieczeństwo i troszczyć się o siebie i innych.

Tytuł książki – Księga samodzielności – idealnie oddaje to, co znajdziemy w tej publikacji, jednak myślę, że nie tylko o samodzielność tutaj chodzi. Czytelnik dowiaduje się, jak rozwijać inne potrzebne w życiu cechy i kompetencje, jak choćby umiejętność podejmowania decyzji, radzenia sobie ze stresem i zachowania trzeźwego umysłu, uważność, wytrwałość, spostrzegawczość, refleks i współpraca zespołowa. Polecam do wspólnej rodzinnej lektury z nieco już starszymi pociechami.

Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II
Autor: Przemysław Jakóbczyk
Wydawca: Akademia Samodzielności
Literatura dla dzieci w wieku 7-14 lat
Gatunek literacki – powieść o charakterze podróżniczym
Więcej informacji: www.ksiegasamodzielnosci.com

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych.