Zielona Sowa
Zielona Sowa bb
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

M.in. prace: Joanny Braun, Leokadii Serafinowicz, Andrzeja Łabińca, Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, Rajmunda Strzeleckiego, Wiesława Jurkowskiego, Przemysława Karwowskiego.

Hans Christian Andersen
Hans Christian Andersen znany jest dzieciom i dorosłym na całym świecie – jego baśnie zostały przełożone na więcej języków, niż utwory jakiegokolwiek innego pisarza. Napisał ok. 170 baśni, ale jest również autorem powieści, szkiców z podróży, wielu utworów scenicznych i ok. 800 wierszy. Sam nazywał swoje życie baśnią – życie każdego człowieka uważał za najlepszą z baśni, bo samemu jest się jej bohaterem. Życie Hansa Christiana Andersena przypomina rzeczywiście baśń: biedny chłopiec z miasta Odense zyskał światową sławę i stał się nie tylko największą osobowością w kulturze swojego kraju – Danii, ale i wielką postacią światowej, a zwłaszcza europejskiej kultury.

Kina i Yuk

Inscenizacje baśni Andersena
Inscenizacje baśni Andersena odegrały istotną rolę w rozwoju artystycznym polskiego teatru lalek drugiej połowy XX wieku. Sceniczna adaptacja „Pastereczki i kominiarczyka” z 1957 roku, w warszawskim Teatrze „Baj” w reżyserii Zbigniewa Kopałko była zjawiskiem artystycznym, które w historii polskiego teatru zapoczątkowało rozkwit nowatorskich prądów estetycznych – odmieniło myślenie o możliwościach artystycznych teatru lalek i scenografii. Ekspozycja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie składać się będzie z około stu lalek oraz elementów scenografii, które powstały w polskich teatrach w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat do spektakli lalkowych i dramatycznych, opartych na znanych baśniach Andersena. Wystawa zaprezentuje lalki, kostiumy, elementy dekoracji i projekty do najważniejszych i najbardziej popularnych utworów Andersena, jak m.in.: Królowa śniegu, Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Dzikie łabędzie, Krzesiwo, Brzydkie kaczątko, Słowik, Mały Klaus, Duży Klaus, Nowe szaty cesarza, Babcia, Księżniczka na ziarnku grochu.

Zamierzenia autorów
Zamierzeniem autorów jest ukazanie w formie wystawy interaktywnej głębi symbolicznego, baśniowego i literackiego myślenia Andersena, rozbudzającego wrażliwość oraz wyobraźnię czytelników i artystów teatru. Pragniemy też, by odwiedzający wystawę dorośli mogli „powrócić” do świata dziecięcej wyobraźni, a dzieci mogły zapoznać się z bohaterami baśni poprzez obcowanie ze sztuką najwybitniejszych polskich artystów plastyków. Wystawa będzie również okazją do zaprezentowania odbiorcom nowych wersji baśni i opowiadań Andersena, przełożonych z duńskiego przez Bogusławę Sochańską z Poznania.

Baśniowy Świat Andersena

SCENARIUSZ WYSTAWY: Agnieszka Koecher-Hensel, Instytut Sztuki PAN,
Robert Andrzej Dul, starszy kustosz PME w Warszawie.

KOMISARIAT WYSTAWY: Robert Andrzej Dul

OPRAWA PLASTYCZNA: Przemysław P. Klonowski

POCHODZENIE OBIEKTÓW: polskie teatry lalkowe, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Instytut Duński w Polsce, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie,
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa,
tel.: 0 22 827-76-41 do 46
fax: 0 22 827-66-69
www: www.pme.art.pl
email: pme@pme.art.pl

Polecamy także Baśniowe wieczory oraz Spektakl Wiedźmy w Teatrze Lalka

 

 

706 ocen
4.96
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Dariusz Dąbrowski

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent