„Tydzień" odbywa się z inicjatywy Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie – ośrodka, który pragnie skupić wokół sfery projektowania interdyscyplinarne środowisko nauki, biznesu i kultury. Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, krakowską Akademią Sztuk Pięknych, Województwem Małopolskim oraz Agencją Artystyczną GAP UEK.
Impreza rozpoczyna się w piątek 22 maja i potrwa do niedzieli 31 maja 2015. Muzeum przygotowało cztery propozycje programowe poświęcone obecności dizajnu w przestrzeni publicznej:
Fot. Olaf Cirut
→ WYSTAWA PLENEROWA „ETNOZABAWKI" 22-31 maja 2015
8.00-20.00 kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27
Wystawę tworzą interaktywne mega-zabawki miejskie dla dzieci i dorosłych, powstałe we współpracy projektantów, rzemieślników i kustoszy Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Instalacje są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych, charakterystycznych dla Małopolski. Za bezpośrednią inspirację projektantowi – Olafowi Cirutowi – posłużyły obiekty z kolekcji MEK. Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią.
→ WYSTAWA PLENEROWA „PARK DOŚWIADCZEŃ KULTUROWYCH" 22-31 maja 2015 od świtu do zmierzchu
Planty, placyk do zabaw u wylotu ul. św. Sebastiana
Eksperymentalna aranżacja niewielkiego obszaru krakowskich Plant, położonego w pobliżu Hotelu Royal. Pusty, wyasfaltowany placyk zapełni się postaciami zwierząt inspirowanymi
zbiorem dawnych zabawek małopolskich, w tym zabawkami wytwarzanymi przez podkrakowskich murarzy na przełomie XIX i XX wieku oraz zabawkami sygnowanymi przez Warsztaty Krakowskie. Instalacje, przeznaczone do użytkowania przez spacerowiczów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, zaprojektował Olaf Cirut, a zrealizowało Muzeum Etnograficzne w Krakowie w kooperacji z małopolskimi rzemieślnikami.
Aranżacja powstała we współpracy z Radą Dzielnicy 1 Krakowa.
→ DEBATA O PRZESTRZENI PLANT czwartek, 28 maja 2015 godz. 18.00 plac Wolnica 1
Jak współczesnym krakowianom może służyć park stworzony niemal 200 lat temu na miejscu murów obronnych? Czy mieszkańcy mają prawo uczestniczyć w tworzeniu krajobrazu swojego miasta? Jak mądrze i odpowiedzialnie wykorzystać inspiracje kulturowe w projektowaniu przestrzeni publicznej?
→ GRA MIEJSKA „PO CO KOMU PLANTY?" 25-31 maja 2015 od świtu do zmierzchu
Planty Krakowskie
Gra miejska dla dzieci i dorosłych rozgrywana na krakowskich Plantach – jedynej w swoim rodzaju przestrzeni wspólnej. Gracze pójdą tropem niegdysiejszych użytkowników miejskiego ogrodu. Realizując 10 zadań, rozmieszczonych na obszarze od Wawelu do Hotelu Royal poznają historię, rozrywki i sekrety dawnych Plant. Przetestują w ten sposób ich dzisiejszy potencjał.
Jak współczesnym mieszkańcom Krakowa może służyć park stworzony niemal 200 lat temu na miejscu murów obronnych? Czy możemy się w nim/nim bawić? Jak mądrze zmieniać historyczny krajobraz?
Żeby zagrać nie trzeba się rejestrować, ani szukać animatora. Wystarczy przyjść na Planty i odszukać miejsca, w których czekają postaci wprowadzających w każde z zadań – kolejność dowolna. Grać można od 25 do 31 maja 2015, od świtu do zmierzchu, indywidualnie lub w drużynach.
Zapraszamy!
Cały program imprezy „Dizajn-Biznes-Kraków. Małopolski Tydzień Dizajnu" dostępny pod adresem: www.dizajnbiznes.pl.
Projekt finansuje Województwo Małopolskie.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Muzeum Etnograficzne jest narzędziem do rozumienia teraźniejszości, myślenia o przyszłości i odkrywania przeszłości. Jest przestrzenią spotkania, rozmowy i krytycznej refleksji o tym, co wokół nas i za co chcemy brać razem odpowiedzialność. Wsłuchujemy i wpatrujemy się …
31-066 Kraków
(12) 430 60 23
edukacja@etnomuzeum.eu
http://www.etnomuzeum.eu
facebook