Zabawy andrzejkowe dla dzieci

zabawy andrzejkowe dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Andrzejki od dawien dawna kojarzą się z magią i wróżbami. Tradycyjnie obchodzimy je w wigilię dnia św. Andrzeja czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To doskonała okazja do spotkań ze znajomymi czy organizacji imprezy tematycznej dla najmłodszych. A dzieci przeżywają Andrzejki szczególnie mocno, bo przecież uwielbiają takie „czarodziejskie” klimaty. Ważne jednak, by nie traktowały ich zbyt poważnie i tylko jako dobrą zabawę.

Ale czy Andrzejki to tylko wróżenie? Niekoniecznie!

Można przeplatać wróżby z zabawami plastycznymi czy ruchowymi tak, aby ten wyjątkowy wieczór był świetną zabawą dla dzieci o różnych temperamentach i zainteresowaniach.

18 pomysłów na wróżby andrzejkowe dla dzieci znajdziecie TUTAJ

Andrzejkowe zabawy dla dzieci warto zaplanować na późne popołudnie, bo mrok sprzyja budowaniu klimatu. Dni w listopadzie są krótkie, więc spotkanie można rozpocząć już o 16-tej. Przyda się przyciemnione światło np. kilka świec ledowych oraz andrzejkowe proste do wykonania ozdoby – kolorowe wydruki obrazków kojarzących się z magią, zwisające z sufitu tetrowe duszki czy girlandy z nawleczonymi na sznurek z kluczami lub innymi symbolami magii wyciętymi z kolorowych kartonów lub filcu.

Podczas przyjęcia andrzejkowego najmłodsi będą niecierpliwie czekać na wróżby. Dobrze jest jednak przygotować kilka zabaw wprowadzających w temat wróżenia i takich, które możemy traktować jako wesołe przerywniki emocjonującego przepowiadania przyszłości.

10 pomysłów na zabawy andrzejkowe dla dzieci:

1. Znajdź wróżby

Dobrym wstępem do wróżb będzie schowanie niektórych akcesoriów – klucza, jabłek, monety czy butelek (w zależności od tego, jakie wróżby zaplanowaliście) i zabawa szukanie tych przedmiotów. Jako skarby do szukania zawsze doskonale sprawdzają się zawsze słodycze np. lizaki. Można zastosować znaną wszystkim metodę „ciepło – zimno” i dzięki niej nakierowywać dzieci na szukane przedmioty.

Można także pozostawić wskazówki w postaci strzałek narysowanych na kartkach lub narysować mapę mieszkania i użyć tajemniczych nazw jak Zakątek Wróżek czy Komnata Czarodzieja. W wersji dla młodszych dzieci na mapie zaznaczamy wszystkie miejsca z ukrytymi przedmiotami. Starszym dzieciom rysujemy tylko pierwsze miejsce a tam chowamy kartkę ze wskazówką, jak odnaleźć kolejne itd. Dopiero za którymś razem dzieci mogą trafiać na wskazówkę dotyczącą schowanych przedmiotów.

2. Malowanie magicznych balonów

Kolorowe baloniki sprawdzają się na każdym przyjęciu dla dzieci. Tym razem możecie zaproponować maluchom i starszakom rysowanie na nich czarodziejskich akcentów albo portretów czarodziejów i wróżek. Oczywiście dzieci zabierają swoje baloniki do domów.

3. Baloniki z wróżbą

To dopiero super zabawa! W balonach, które mogą stanowić andrzejkową dekorację umieszczamy pozytywne wróżby na małych karteczkach – w nadchodzącym roku spełni się Twoje największe marzenie, przeżyjesz wkrótce wspaniałą przygodę itd. Dzieci wybierają sobie po jednym lub dwóch balonikach i dowolnym sposobem przebijają je (mogą na nich siadać, zgnieść nogą) i odczytują przepowiednie. Uwaga – może być głośno! Baloniki z wróżbą to alternatywa dla ciastek z wróżbą (przepis TUTAJ).

4. Skrzynia zawodów

Do zaczarowanego pudełka lub woreczka wkładamy akcesoria związane z różnymi zawodami (grzebień – fryzjer, strzykawka – pielęgniarka, długopis –dziennikarz, mikrofon – piosenkarz itp.). Dzieci losują przedmioty i – jak w grze kalambury – starają się pokazać rówieśnikom jaki zawód wylosowali. Oczywiście zabawę można połączyć z tematyką wróżb i założyć, że wylosowany przedmiot to symbol przyszłego zawodu dziecka.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

5. Odrobina czarów

Niewidzialny atrament to kolejna propozycja zabawy andrzejkowej podczas przyjęcia dla dzieci. Wyciśniętego soku z cytryny używamy do pisania na białych karteczkach. Możemy w ten sposób ukryć andrzejkową przepowiednię, imię przyszłej miłości lub zagadkę. Po wyschnięciu kartek, dzieci mogą je losować z magicznego kapelusza. Odczytanie pozostawionej tam treści będzie możliwe tylko blisko żarówki lub świecy (tutaj tylko z pomocą dorosłych!).

6. Idziemy po wróżby

Do pokoju z przygotowanymi wróżbami dzieci muszą się dostać po wzburzonym morzu stąpając po wystających skałach i mając do dyspozycji tylko dwie kartki A4. Po wykonaniu kroku trzeba podnieść kartkę z tyłu, położyć ją przed sobą i zrobić kolejny krok. Dziecko, które postawi nogę poza kartką „wpada do morza” i idzie na koniec kolejki.

7. Tajemnicze kleksy

Do tej zabawy potrzebujemy farb, wody, pędzelka i kartonu. Dzieci robią na kartce artystycznego kleksa, a dorośli składają kartkę i mocno przyciskają w miejscu kleksa. Po rozłożeniu kleks nabierze jeszcze bardziej fantazyjnych kształtów, które dzieci z wrodzoną sobie fantazją, mogą dowolnie kształty odczytywać i interpretować. I – oczywiście – można to połączyć z wróżbami i „kleksowym” przepowiadaniem przyszłości.

8. Spełnione życzenia

Do magicznego woreczka wkładamy orzecha, małą piłeczkę, wełniany pompon, monetę i inne przedmioty, którymi można rzucać do celu. Każde dziecko losuje swój przedmiot i wymyśla życzenia (nie zdradzając go pozostałym uczestnikom). Potem rzucają wylosowanym przedmiotem do czarodziejskiego kapelusza. Jeśli uda się trafić za pierwszym razem – życzenie szybko się spełni. Drugi rzut – trzeba będzie trochę poczekać. Każde dziecko ma trzy szanse trafienia do celu.

9. Tworzenie amuletów szczęścia

Może przywieźliście z wakacji kilka gładkich kamyków? Doskonale się sprawdzą jako baza do tworzenia amuletów szczęścia pełnych andrzejkowej magii. Oprócz kamyków przydadzą się farbki i pędzelki dla wszystkich dzieci oraz kolorowe lakiery do paznokci. Gotowe amulety dzieci będą mogły zabrać do domu albo komuś podarować.

10. Malowanie andrzejkowych kolorowanek

Gotowe do pobrania andrzejkowe kolorowanki czekają w Mieście Dzieci. Wystarczy kliknąć, wydrukować i zachęcić dzieci do zabawy w kolorowanie. Podczas kolorowania można opowiedzieć najmłodszym o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych obecnie i w przeszłości.

Życzymy magicznej zabawy!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie