Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Dary jesieni. Pomysły na jesienne zabawy i dekoracje

Dary jesieni. Pomysły na jesienne zabawy i dekoracje
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Do naszych drzwi zapukała Pani Jesień.  Lato się skończyło, dni są coraz krótsze, wieczory i ranki chłodniejsze, lecz już pachnie suchymi liśćmi. Co prawda szkoda lata i wakacji, lecz przecież jesień może być piękna! Korzystajmy z jej uroków i cieszmy oczy przepięknymi barwami. Jesień to również czas zbiorów – pysznych owoców i warzyw jest pod dostatkiem.

Niezwykłe kolory jesieni otaczają nas wszędzie: w parkach, na skwerkach, na ulicach i za oknami. Jesienne spacery po parku lub lesie są nie tylko frajdą, ale mogą też być niezwykle owocne. To jesienią przyniesiecie z wypraw najwięcej skarbów – wielobarwne liście,  lśniące brązowe kasztany, żołędzie, szyszki, owoce głogu i czerwonej jarzębiny… Duże zapasy darów jesieni przydadzą się wszystkim. W domu można z nich wyczarowywać cuda – coraz dłuższe, ciemne wieczory sprzyjają rodzinnym zabawom, a najlepiej przy kubku kakao! Niech szaruga i plucha omijają nas z daleka, bo jesienią jest tyyyle do zrobienia!

Jesień i jej dary

Nie sposób nie skorzystać z darów jesieni i naszych pomysłów na ich zastosowanie! Szyszkowe misie, kasztanowe ludziki i pająki oraz mnóstwo innych jesiennych stworków już czeka, żeby zamieszkać na biurku i parapecie w dziecięcym pokoju!

Zapraszamy do odkrywania pomysłów na jesienne zabawy!

Kosmiczne stworki z kasztanów i żołędzi

Czy wiesz, że zamiast zwykłych, nudnych kasztaniaków, możesz zrobić sobie kosmiczne ludziki?  To bardzo proste! Nie potrzebujesz żadnej instrukcji, wystarczy własna fantazja! Stworek może mieć 10 kolorowych czółków lub uszu, 3 oczy i poruszać się na łódce z łupinki po kasztanie.

stworki z kasztanów

Motyle z jesiennych liści

Spójrzcie, jakie efektowne motyle można stworzyć z liści zebranych jesienią! Im większą kolekcję liści zgromadzicie, tym Wasze motyle będą piękniejsze!

Zabawa plastyczna z jesiennych liści. Zabawy dla dzieci

Jesienne ptaki – cudaki z liści

Jak zrobić cudaki z jesiennych liści? Przyda się trochę  jesiennych liści o różnych kształtach, piórka, patyczki  kolorach i wielkościach, cekiny oraz klej. Przyklejacie patyczki do liści, a następnie ozdabiacie swoje postacie – i tutaj może Was ponieść fantazja! Im bardziej szalone postacie wymyślicie, tym lepiej!

jesienne cudaki z liści

Leśna rodzinka – ludziki z kasztanów i żołędzi

Z darów jesieni można zrobić wszystko, co tylko wyobraźnia podpowie, na przykład Pana Żabę, Sowę Mądrą Głowę czy Pana Grzybiarza.

176636lesnarodzinka4.jpg176635lesnarodzinka7.jpg

 

Stempelki z liści

Jesienią wracamy ze spaceru z obfitymi zbiorami liści – warto je wykorzystać! Do naszych stempelków liście powinny być świeże – malujemy ich powierzchnię trochę rozwodnioną farbą i przyciskamy do kartki. Odciśnie się piękny naturalny wzór.
zabawa w stemplowanie liśćmi

Kasztaniaki – ludziki z kasztanów

To chyba najbardziej znana i lubiana zabawa jesienna. Żadnej jesieni nie może jej zabraknąć – razem z rodzicami bawcie się i twórzcie!
Kasztaniaki jak zrobić ludziki z kasztanów, wierszyk na jesień

Potworki z liści

Do stworzenia liściastych potworków potrzebujemy tylko dużych liści, a im bardziej kolorowe, tym lepiej! Wycinanie kształtów w jesiennych liściach nie jest wcale takie proste, dlatego warto zebrać więcej liści. Ważne, by liście nie były zbyt przesuszone – wtedy będą się kruszyć.

Potworki z liści, zabawy jesienne dla dzieci

Jesienny obrazek z darów jesieni

Może stworzycie przestrzenny obrazek z użyciem jesiennych darów? Przyda sie wszystko: jabłka, śliwki, liście, kasztany, żołędzie, jesienne kwiaty, liście i… kawałek trawnika.

jesienny obrazek

Jesienna zabawa plastyczna

Jesienne skarby mogą stać się ciekawą dekoracją w przedszkolu lub w domu. Możecie z nich stworzyć dowolną przestrzenną kompozycję. Zachęcamy do twórczej zabawy!

jesienny obrazek

Jesienne fryzury

Potrzebne będą jesienne liście o różnych kształtach i kolorach, wydrukowane głowy i klej.  Wystarczy poprzymierzać fryzury i gotowe nakleić.

Jesienna fryzura z liści. Zabawa dla dzieci.

Jesienne ubieranki

Wystarczą jesienne liście o różnych kształtach i kolorach, wydrukowane szablony modelek do ubierania i klej! Poprzymierzaj kreacje i gotowe naklej swoim modelkom.

ubieranka - jesień, lliście

Ziemniaczany jeżyk

Jeżyk z jabłkiem to jeden z pięknych symboli jesieni. Ten jeżyk powstał z ziemniaka, owoców jesionu i plasteliny!

jeż z ziemniaka zabawa

Jeżyk z tektury
Podczas gdy jeże szykują się do zimowego snu, możemy zaprosić dzieci do zabawy plastycznej i sami stworzyć jeżyki z darów jesieni.Jak zrobić jeżyka z tektury

Jesienna łódeczka z kory z żaglami z liści

Bardzo proste, a jakże rozwijające jesienne zajęcie dla dzieci! Do zabawy potrzebne są: liście, plastelina, cienkie patyczki i kawałek kory. Do kawałka kory przypominającego kształtem łódkę wkładamy plastelinę i wtykamy cienkie gałązki – żagle z kolorowymi liśćmi.

Łódka z jesiennych liści zabawy dla dzieci

Jesienny portret całej rodziny

Dodatkowym plusem tej zabawy jest wspólny spacer, w trakcie którego szukamy skarbów jesieni – różnokolorowych liści. Przydadzą nam się do wykonania portretu.

jesienny portret z liści

Zabawa z darów jesieni – jesienny las

Do stworzenia takiego lasu potrzebne będą : kasztany, żołędzie, szyszki o różnym kształcie i wielkości, mech, kawałki kory, gałązki modrzewiu, tuj bądź innego krzewu, owoce głogu albo jarzębiny.

Jesienny-las kompozycja z darów jesieni

Jesienne drzewko pełne kolorów

Wspólne tworzenie drzewa świetnie się sprawdzi jako zabawa integracyjna w przedszkolu – dzieci chętnie przyniosą potrzebne guziki. Wystarczy dokupić tylko klej typu magic lub taki do klejenia na gorąco, a niepotrzebne guziki zyskają nowe życie. W domu lub przedszkolu zagości barwna pani jesień!

Jesienne drzewo z guzików, zabawa plastyczna dla dzieci handmade

Jesienna mandala

Las ma tą magiczną moc, że jednocześnie pobudza i wycisza. Pozwala na znalezienie balansu. Jedną z zabaw, które działają właśnie w ten sposób jest MANDALA. Nadaje się dla każdego. Zobaczcie jaki to wspaniały efekt!mandala z lisci zabawy dla dzieci

Zielnik

Jesień jest czasem przemijania, ale  można to przemijanie przekuć w zaletę, stworzyć wspaniałą pamiątkę i sporo się nauczyć przy okazji, a możliwości są niemal nieograniczone. Przykładem jest tu zielnik, który można wraz z dziećmi wykonać z użyciem roślin.

Samo robienie zielników jest przyjemne i proste. Wybrane, wysuszone na płasko rośliny mocujemy do kartek za pomocą kleju albo taśmy. Potem następuje najciekawsza część pracy, czyli opisywanie wklejonego okazu.

zielnik pixabay

 

 

348 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent