WARSZTATY W CYKLU
- 28 czerwca
Średniowieczne smaki
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17Dlaczego średniowieczne pączki były twarde jak kamień? Czy piernik to typowo polskie ciastko? Jak długo trwały dawne uczty? Dlaczego cukierki trzymano w apteczkach? Na te i inne pytania odpowiemy podczas kulinarnego Konika Muzealnego. Odkryjemy na nowo staropolskie receptury, zajrzymy do zamkowej kuchni, poznamy historię ulubionych potraw oraz odnajdziemy na obrazach smaki średniowiecza. Podano do stołu. Smacznego! Zapraszamy!
Prowadzenie: Joanna Świtała i Hiacynta Sowa
INFORMACJE DODATKOWE
- Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat.
- Warsztaty odbywają się w wyznaczone niedziele w wybranych Oddziałach Muzeum.
- Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy lub zakończyć ją w dowolnym momencie.
- Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00. Czas trwania warsztatów to około 2 (do 3) godzin, w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników.
- Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami.
- Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny.
- Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (maks. 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny).
- Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.
KONIKI prowadzą:
Katarzyna Maziarz – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Miłośniczka Młodej Polski, twórczości Stanisława Wyspiańskiego, osoby i zbiorów Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego oraz brudzących się w muzeum dzieci.
Joanna Tokarczyk – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animatorka zabawy. Prowadzi zajęcia, warsztaty i imprezy dla dzieci. Organizuje i współprowadzi Konika Muzealnego. Zafascynowana polskim folklorem i literacko-malarskim okresem Młodej Polski.
Paulina Chełmecka – plastyk, historyk sztuki i technik konserwacji drewna. Współpracuje jako przewodnik, animator i edukator muzealny z Muzeum Narodowym w Krakowie i Benedyktyńskim Instytutem Kultury. Pasjonatka materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Karpat.
Krzysztof Marchlak – artysta, edukator, grafik komputerowy, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Międzynarodowym Centrum Kultury oraz Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Lwowską Fundacją „TORBA" czy Centrum Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych na Ukrainie.
Joanna Świtała – historyk sztuki, licencjonowany przewodnik po Krakowie, od wielu lat jako edukator związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Hiacynta Sowa – absolwentka edukacji artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z wykształcenia magister sztuki. Prowadzi warsztaty plastyczne, ekologiczne, edukacyjne oraz zabawy integracyjne. Działa również jako trener i opiekun na zorganizowanych wyjazdach dla dzieci. Z pasją realizuje się w malarstwie sztalugowym, fotografii i ceramice.
Malwina Zaremba-Skulimowska – absolwentka historii sztuki i filologii angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez wiele lat uczyła języka angielskiego na wszystkich poziomach: od rozbrykanych przedszkolaków po poważnych czeskich biznesmenów. Obecnie tłumaczy książki i współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci.
Weronika Moskwa – studentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, edukator muzealny. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu. Entuzjazm dla pracy twórczej z dziećmi i młodzieżą wyraża także w fotografii.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje najstarsze muzeum narodowe w Polsce liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez MNK. Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka …
al. 3 Maja 1
30 - 062 Kraków
012/ 295 55 95
edukacja@muzeum.krakow.pl
http://www.muzeum.krakow.pl