Wycieczka do Krainy Żuberka

Białowieski Park Narodowy - brama wejściowa

„Wycieczka do Krainy Żuberka” – tak nazwał pobyt w Białowieskim Parku Narodowym i jego okolicach nasz syn, 2,5-letni Ignaś. Jest to miejsce, gdzie można doskonale połączyć relaks z dziećmi ze wspólną edukacją i nauką szacunku dla przyrody. Imponujące lasy, niespotykane gatunki roślin, obcowanie ze zwierzętami i czyste powietrze tworzą wspaniały klimat dla całej rodziny.

Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na pieszą wycieczkę kładką „Żebra Żubra” prowadzącą do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. 3,5-kilometrowa ścieżka prowadząca przez podmokłe lasy oraz zarastające łąki okazała się sama w sobie wielką atrakcją dla naszego dwulatka. Każdy listek, żuczek, kwiatek, mrówka, czy szpara w drewnianej kładce były warte postoju. Sam rezerwat okazał się równie pasjonujący.

Spacerując wyznaczonymi ścieżkami mogliśmy podziwiać nie tylko majestatyczne żubry, ale i żubronie (krzyżówkę żubra z krową domową), dziki, sarny, czy tarpany. Największą atrakcją okazały się jednak dla Ignasia nie żubry… ale gigantyczne ślimaki wędrujące ścieżkami wzdłuż Parku. Muszę przyznać, że unikalna przyroda tego regionu zachwyca nie tylko dzieci.

Ignaś w Białowieskim Parku NarodowymDrugi dzień przeznaczyliśmy na spacer po Parku Pałacowym w Białowieży. W Parku znajduje się nowoczesne, warte polecenia Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Zaskoczyło nas, że muzeum wykorzystuje techniki multimedialne, by w nowoczesny sposób zaprezentować historię Puszczy i swoje cenne zbiory przyrodnicze. Okazało się to trafionym sposobem na zainteresowanie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Maluchy wolały brykać po samym Parku Pałacowym w typie ogrodu angielskiego oraz na edukacyjnym placu zabaw przy stawach parkowych.
Z muzeum wybraliśmy się piękną ścieżką, biegnącą z parku pałacowego na północ, wzdłuż alei starych drzew. Ścieżką można przejść do drewnianej bramy z napisem „Park Narodowy”, prowadzącej do obszaru ochrony ścisłej Parku. Dla strudzonych rodziców i ich dzieci polecamy zwiedzanie tego obszaru… bryczką. My te atrakcje zostawiliśmy sobie na kolejny raz.

Ostatni dzień zarezerwowany był na przejazd kolejką wąskotorową z okolicznej Hajnówki do miejscowości Topiło. Godzinna przejażdżka kolejką w jedną stronę okazała się wyjątkowym sposobem poznania przyrody. Na miejscu, podczas godzinnej przerwy, przywitano nas drożdżowym plackiem i kanapkami.

W okolicy spędziliśmy czas ze znajomymi i ich dziećmi w wieku od 5 miesięcy do 3 lat. Zaskoczyła nas dostępność wszystkich atrakcji zarówno dla małych samodzielnych turystów, ale również dla rodziców z wózkami. Jako rodzice doceniliśmy, to że na stosunkowo niewielkim obszarze zlokalizowane jest wiele atrakcji i możemy zorganizować czas naszym dzieciom niezależnie od pogody.

Tak spędziliśmy 3 pełne wrażeń dni… z dala od karuzel, mimów na molach, budek z lodami i tłumów turystów, ale za to w pięknych okolicznościach przyrody, towarzystwie majestatycznych żubrów i tradycyjnej kuchni podlaskiej.
Czujemy niedosyt, że nie udało się nam odwiedzić wszystkich miejsc (Miejsce Mocy, Szlak Dębów Królewskich), dlatego już planujemy wrócić do Białowieży jesienią… O spędzonych tam dniach przypominają nam do dzisiaj zdjęcia i słodki, miejscowy miód mniszkowy.

Informacje techniczne:
Kładka „Żebra Żubra”
Wejście na szlak znajduje się niedaleko północnej granicy Białowieży, przy drodze na Budy (przedłużenie ul. Zastawa).

Rezerwat Pokazowy Żubrów
Kilka kilometrów przed Białowieżą, po lewej stronie drogi z Hajnówki do Białowieży. Udostępniony do zwiedzania przez cały rok.

Park Pałacowy w Białowieży oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne
Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża
Rezerwacje tel. 85 682-97-04

Turystyczna Kolejka Wąskotorowa, Nadleśnictwo Hajnówka Kolejki Leśne
ul. Dzielnicowa 12, 17-200 Hajnówka

Opis atrakcji przysłała Pani Karolina Lecyk, Laureatka drugiej edycji Wakacyjnego Konkursu Miasta Dzieci. Autorka otrzymuje upominek:)Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]