WROCŁAW – miejsce magiczne, baśniowe, pełne ciekawych miejsc dla całej rodziny… koniecznie trzeba je zobaczyć!
Najlepiej zacząć od bliskich dziecięcym sercom… krasnoludków. To one poprowadzą nas w te najważniejsze, ale również i mniej znane zakątki miasta. W poszukiwaniu kolejnych małych ludków nawet się nie spostrzeżemy, kiedy przejdziemy pół miasta- bez marudzenia i narzekań w stylu: Mamooooo, daleko jeszczeee?, za to z błyskiem w oku i mapą w ręce. Tak, tak- najlepiej krasnali szuka się właśnie z mapą. Dostępna w Informacji Turystycznej i większości miejsc na turystycznym szlaku za niewygórowaną cenę 5 złotych, przenosi nas w świat zabawy w chowanego. Krasnale bowiem uwielbiają się kryć- wysoko na lampie, za słupem lub wewnątrz budynków. Świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Kiedy już wszystkie ponad 170 krasnali zostanie odnalezionych i poznanych (polecam w tym celu książeczkę „Tajemnice wrocławskich krasnali”), można dla relaksu wybrać się do wrocławskiego aquaparku. System zniżek i biletów rodzinnych pozwala przy tej wyprawie nie zbankrutować, a radości jest co niemiara. Dla dzieci wydzielono specjalną strefę- jest i mini brodzik w ciepłą wodą do kolan dla bobasów i nieco większe zjeżdżalnie dla starszych. Na piętrze – suchy basen z kulkami i piętrowy labirynt. Jeśli skusimy się na promocyjny bilet łączony za 99 złotych, w ciągu 30 dni możemy zawitać i do ZOO.
Wrocławski ogród zoologiczny ma tę przewagę nad innymi miastami, że proponuje zajęcia w terenie dla dzieci w różnym wieku. I wcale nie trzeba przywozić grupy rozwrzeszczanych przedszkolaków- panie z działu edukacji z miłą chęcią poprowadzą takie warsztaty dla zwykłej rodziny. My wybraliśmy lekcję o zwierzętach sawanny i szczerze polecamy. Dodatkowo przy wejściu otrzymujemy ulotkę z godzinami karmienia poszczególnych zwierząt- możemy więc podążać za grafikiem i obserwować uczty kolejnych zwierzaków.
Jeśli wolimy bardziej kulturalne miejsca, polecamy Wrocławski Teatr Lalek. Aktorzy wykorzystują rozmaite formy lalkarskie, na przykład niezwykle rzadko spotykane lalki witrażowe, a do przedstawienia włączani są mali widzowie- to oni na przykład decydują o tym, w której sukni siostry Kopciuszka wybiorą się na bal. Zresztą- nie musimy wybierać się aż do teatru- jeśli mamy trochę szczęścia, teatr przyjdzie do nas- bowiem wrocławskie ulice przemierza bajkobus. Na wybranych przystankach (tam tez rozkład jazdy) pokazuje przedstawienia wszystkim chętnym.
Wrocław to także raj dla miłośników legend – przy kościele św. Marii Magdaleny obejrzymy dzwon grzesznika i przejdziemy się mostkiem czarownic, w pobliżu katedry poznamy tajemnicę kluskowej bramy, a także dojrzymy zamurowaną głowę strasznego Henryka.
Aby pobyt w mieście stanowił nie tylko rozrywkę, lecz także był nauką- wędrujemy obejrzeć Panoramę Racławicką. Bilety, co ważne, rezerwujemy wcześniej (rodzinny po 16 zł) i (szczególnie pewnie chłopcy) zagłębiamy się w świat wojen, bitew i broni. Po półgodzinnym seansie, z wypiekam na twarzy kupujemy w muzealnym sklepiku świetną publikację dla dzieci „Panorama racławicka piórem i pędzlem” – i dzieci najbliższe godziny spędzają na rozwiązywaniu rebusów oraz przyklejaniu naklejek. Czasami trafić możemy na oprowadzanie specjalnie dla dzieci- terminy do sprawdzenia na stronie www.antares.wroclaw.pl .
Zaś wieczorem warto zobaczyć na Pergoli bezpłatny pokaz fontanny multimedialnej. Po ciemku zrobi niezapomniane wrażenie i na dorosłych, i na dzieciach- i każe tu jeszcze powrócić.
Wrocławskie Krasnale
www.krasnale.pl
Aquapark Wrocław
www.parkwodny.wroc.pl
Wrocławski Teatr Lalek
www.teatrlalek.wroclaw.pl
Wrocławskie ZOOlogiczny
www.zoo.wroclaw.pl
Panorama Racławicka
www.panoramaraclawicka.pl
Opis wrocławskich atrakcji przysłała Pani Aldona Trzebiatowska, Laureatka drugiej edycji Wakacyjnego Konkursu Miasta Dzieci. Autorka otrzymuje upominek:)