Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa

Gdzie diabeł gasi świeczki – Groty Mechowskie

Zaczynamy od miejscowości Mechowo. Wjeżdżając w sam jej środek, nie sposób nie zauważyć drogowskazu do Grot Mechowskich. Groty to najmniejsza i najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce. To miejsce szczególnie atrakcyjne dla dzieci, bo właśnie im najłatwiej przejść i obejrzeć nieduże jaskinie i wszystkie ich zakamarki.

Ta niezwykła ciekawostka została odkryta przypadkowo w 1818 roku i od tego czasu kilkakrotnie była już zasypywana i odsłaniana.

Oglądając grotę, można dzieciom opowiedzieć o miejscowej legendzie. Rzeczywiście jest tak, że przy wejściu do jednego z korytarzyków dzięki obiegowi powietrza gasną wszystkie świeczki. Legenda głosi, że gasi je diabeł, który zamieszkał w grocie w średniowieczu. Gasił świeczki w korytarzu łączącym męski klasztor w Mechowie z żeńskim w Żarnowcu i tym samym uniemożliwiał parom sekretne spotkania. Ale to tylko legenda, bo w Mechowie tak naprawdę nigdy nie było żadnego klasztoru. A więc pewnie i diabła tam nigdy nie było .

Obok grot znajdują się stoły piknikowe – tu możemy zatrzymać się na małą przekąskę, jeśli przygotowaliśmy sobie wcześniej kanapki i picie na drogę.

Informacje o cenach wstępu i godzinach otwarcia dostępne na stronie Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

W odwiedzinach u strusi

Z Mechowa jedziemy do Kniewa – gdzie znajduje się słynna już w okolicy farma strusi. Na płocie wiszą zachęcające transparenty -„Strusie w Kniewie – zapraszają od 9 do zmroku” oraz „Sprzedaż jaj strusich – czynne całą dobę”. A więc ruszamy!

Miejsce jest bardzo przyjazne dla dzieci – jest tu plac zabaw, drewniane rzeźby krokodyli i strusi, miejsce na ognisko i mnóstwo przestrzeni. I oczywiście zwierzęta: strusie w różnych odmianach, także lama, kózki, owce, króliki, emu i… koń Kacperek.

Spotkanie z największymi ptakami na Ziemi może nie być całkiem bezpieczne, więc warto obejść wszystkie zagrody ze strusiami razem z dziećmi (tak, by nie podchodziły zbyt blisko).

Na farmie poznajemy szczegóły na temat zwyczajów, zachowań i życia tych niezwykłych ptaków. Można tu także kupić trofea strusie: pióra, jaja, pisanki oraz rękawiczki, torebki, teczki, paski, portfele czy oryginalną biżuterię z piór i skorup: wisiory i broszki. Do atrakcji należy też spróbowanie jajecznicy z jaja strusiego oraz innych potraw np. z mięsa strusiego. Jeśli mamy ochotę, możemy zwiedzić farmę z przewodnikiem, wybrać się na przejażdżki konne i pełne niezapomnianych wrażeń przejażdżki bryczką i automobilem.

Koszt wstępu i godziny otwarcia

Adres:
84-252 Kniewo
Kniewo 36
Telefon 58-676-63-29
www.strusie-kniewo.com

Nocleg i skansen w Nadolu

Zanim cały następny dzień spędzimy w Gniewinie, na miejsce noclegu warto wybrać Nadole – kaszubską wieś letniskową. We wsi znajduje się miniskansen – Zagroda Gburska – czyli domostwo, zabudowania gospodarcze, studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy. To atrakcja dla dzieci, ale także i dla dorosłych.
Nocleg można znaleźć np. na http://nadole.comweb.pl

Ale ponieważ jest to bardzo turystyczna miejscowość, nawet bez wcześniejszej rejestracji łatwo można tu znaleźć miejsce do spania.Kompleks Kaszubskie Oko w Gniewinie

Kaszubskie Oko i dinozaury

Następny cel naszej wyprawy – Gniewino  – znajduje się niedaleko piaszczystych plaż Dębek i Białogóry, a z drugiej strony niedaleko Wejherowa. Jadąc drogą, nie możemy przegapić drogowskazu na wieżę widokową Kaszubskie Oko. Do Gniewina warto wybrać się na cały dzień, bo atrakcji na spędzenie ciekawie czasu tu nie brakuje.

Kaszubskie Oko – to cały kompleks turystyczny, którego największą atrakcją jest wieża widokowa (44-metrowa) z której roztacza się piękny widok na jezioro Żarnowieckie, Wysoczyznę Żarnowiecką, aż po wybrzeże Bałtyku. Można stąd również dostrzec pozostałości niedokończonej budowy słynnej elektrowni jądrowej oraz farmę 18 elektrowni wiatrowych. Na platformę widokową wchodzimy schodami (jest ich aż 212!) albo wjeżdżamy windą.

Cały kompleks wokół wieży położony jest na wzniesieniu, obok tzw. górnego zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej nad Jeziorem Żarnowieckim. Obok wieży jest tu mnóstwo atrakcji: ogród botaniczny ułożony w kształt ogrodu francuskiego, pole do minigolfa, ścieżka zdrowia, plac zabaw, piracki statek, gigantyczne szachy oraz dwa dinozaury. Z dinozaurami można zrobić sobie naprawdę groźne zdjęcie!

Na terenie kompleksu jest też restauracja, w której dzieci mogą zjeść coś dobrego, np. danie nazwane królem deserów, czyli „Naleśniki Szefa kuchni”, a dorośli – „Golonkę po kaszubsku”.

Godziny otwarcia i cennik biletów

Szczegóły: www.gniewino.pl
informacje: kaszubskie.oko@gniewino.pl

292 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent