Kaszubskie oko, strusie i groty, czyli weekend na Pomorzu

kaszubskie-oko-strusie-i-groty-czyli-weekend-na-pomorzu

Przed nami rodzinna wycieczka po mniej znanych atrakcjach turystycznych Pomorza. Wyjeżdżamy z Trójmiasta i trasą w kierunku Półwyspu Helskiego jedziemy w poszukiwaniu takich miejsc. Wszystkie cztery punkty, które odwiedzimy podczas weekendu leżą pomiędzy Wejherowem, a nadmorskimi miejscowościami nad Bałtykiem.

Gdzie diabeł gasi świeczki – Groty Mechowskie

Zaczynamy od miejscowości Mechowo. Wjeżdżając w sam jej środek, nie sposób nie zauważyć drogowskazu do Grot Mechowskich. Groty to najmniejsza i najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce. To miejsce szczególnie atrakcyjne dla dzieci, bo właśnie im najłatwiej przejść i obejrzeć nieduże jaskinie i wszystkie ich zakamarki.

Ta niezwykła ciekawostka została odkryta przypadkowo w 1818 roku i od tego czasu kilkakrotnie była już zasypywana i odsłaniana.

Oglądając grotę, można dzieciom opowiedzieć o miejscowej legendzie. Rzeczywiście jest tak, że przy wejściu do jednego z korytarzyków dzięki obiegowi powietrza gasną wszystkie świeczki. Legenda głosi, że gasi je diabeł, który zamieszkał w grocie w średniowieczu. Gasił świeczki w korytarzu łączącym męski klasztor w Mechowie z żeńskim w Żarnowcu i tym samym uniemożliwiał parom sekretne spotkania. Ale to tylko legenda, bo w Mechowie tak naprawdę nigdy nie było żadnego klasztoru. A więc pewnie i diabła tam nigdy nie było .

Obok grot znajdują się stoły piknikowe – tu możemy zatrzymać się na małą przekąskę, jeśli przygotowaliśmy sobie wcześniej kanapki i picie na drogę.

Informacje o cenach wstępu i godzinach otwarcia dostępne na stronie Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

W odwiedzinach u strusi

Z Mechowa jedziemy do Kniewa – gdzie znajduje się słynna już w okolicy farma strusi. Na płocie wiszą zachęcające transparenty -„Strusie w Kniewie – zapraszają od 9 do zmroku” oraz „Sprzedaż jaj strusich – czynne całą dobę”. A więc ruszamy!

Miejsce jest bardzo przyjazne dla dzieci – jest tu plac zabaw, drewniane rzeźby krokodyli i strusi, miejsce na ognisko i mnóstwo przestrzeni. I oczywiście zwierzęta: strusie w różnych odmianach, także lama, kózki, owce, króliki, emu i… koń Kacperek.

Spotkanie z największymi ptakami na Ziemi może nie być całkiem bezpieczne, więc warto obejść wszystkie zagrody ze strusiami razem z dziećmi (tak, by nie podchodziły zbyt blisko).

Na farmie poznajemy szczegóły na temat zwyczajów, zachowań i życia tych niezwykłych ptaków. Można tu także kupić trofea strusie: pióra, jaja, pisanki oraz rękawiczki, torebki, teczki, paski, portfele czy oryginalną biżuterię z piór i skorup: wisiory i broszki. Do atrakcji należy też spróbowanie jajecznicy z jaja strusiego oraz innych potraw np. z mięsa strusiego. Jeśli mamy ochotę, możemy zwiedzić farmę z przewodnikiem, wybrać się na przejażdżki konne i pełne niezapomnianych wrażeń przejażdżki bryczką i automobilem.

Koszt wstępu i godziny otwarcia

Adres:
84-252 Kniewo
Kniewo 36
Telefon 58-676-63-29
www.strusie-kniewo.com

Nocleg i skansen w Nadolu

Zanim cały następny dzień spędzimy w Gniewinie, na miejsce noclegu warto wybrać Nadole – kaszubską wieś letniskową. We wsi znajduje się miniskansen – Zagroda Gburska – czyli domostwo, zabudowania gospodarcze, studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy. To atrakcja dla dzieci, ale także i dla dorosłych.
Nocleg można znaleźć np. na http://nadole.comweb.pl

Ale ponieważ jest to bardzo turystyczna miejscowość, nawet bez wcześniejszej rejestracji łatwo można tu znaleźć miejsce do spania.Kompleks Kaszubskie Oko w Gniewinie

Kaszubskie Oko i dinozaury

Następny cel naszej wyprawy – Gniewino  – znajduje się niedaleko piaszczystych plaż Dębek i Białogóry, a z drugiej strony niedaleko Wejherowa. Jadąc drogą, nie możemy przegapić drogowskazu na wieżę widokową Kaszubskie Oko. Do Gniewina warto wybrać się na cały dzień, bo atrakcji na spędzenie ciekawie czasu tu nie brakuje.

Kaszubskie Oko – to cały kompleks turystyczny, którego największą atrakcją jest wieża widokowa (44-metrowa) z której roztacza się piękny widok na jezioro Żarnowieckie, Wysoczyznę Żarnowiecką, aż po wybrzeże Bałtyku. Można stąd również dostrzec pozostałości niedokończonej budowy słynnej elektrowni jądrowej oraz farmę 18 elektrowni wiatrowych. Na platformę widokową wchodzimy schodami (jest ich aż 212!) albo wjeżdżamy windą.

Cały kompleks wokół wieży położony jest na wzniesieniu, obok tzw. górnego zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej nad Jeziorem Żarnowieckim. Obok wieży jest tu mnóstwo atrakcji: ogród botaniczny ułożony w kształt ogrodu francuskiego, pole do minigolfa, ścieżka zdrowia, plac zabaw, piracki statek, gigantyczne szachy oraz dwa dinozaury. Z dinozaurami można zrobić sobie naprawdę groźne zdjęcie!

Na terenie kompleksu jest też restauracja, w której dzieci mogą zjeść coś dobrego, np. danie nazwane królem deserów, czyli „Naleśniki Szefa kuchni”, a dorośli – „Golonkę po kaszubsku”.

Godziny otwartcia i cennik biletów

Szczegóły: www.gniewino.pl
informacje: kaszubskie.oko@gniewino.plZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]