Edukacja i zabawa dla rodzin w Dolnej Saksonii cz.II

Dolna Saksonia da rodzin z dziećmi
Po odkryciu tajemnic Hameln, sprawdzeniu, co słychać u zwierząt w hanowerskim ZOO oraz wycieczce rowerowej do Bodenwerder – pora na kolejną porcję rodzinnych wrażeń!

Tym razem będą związane z nauką, samochodami, dzikimi zwierzętami i… na koniec coś, o czym marzą wszystkie dzieci (i nie tylko one) – park rozrywki, skąd nie będziecie chcieli wyjść!

Autostadt – prawo jazdy i świat samochodów

Autostadt Volkswagena w Wolfsburgu to wyjątkowe miejsce o powierzchni 25 ha (zyskało już nawet miano „świątyni samochodów”), gdzie duzi i mali mogą zobaczyć zarówno historyczne modele, jak i najnowsze cuda techniki motoryzacyjnej. Park tematyczny oferuje wiele atrakcji nie tylko dla osób, które przyjechały tu po odbiór auta (obok znajduje się fabryka Volkswagena).

Na dzieci czeka tu nie lada wyzwanie – mogą zapisać się do szkoły i zdać egzamin na prawo jazdy. Są specjalne symulatory, autka oraz plac manewrowy.

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

W budynku głównym będziecie mogli obejrzeć m.in. gliniany/lub może zrobiony z czegoś przypominąjacego plastelinę model Golfa w skali 1:1, zaprojektować własny samochód w komputerze albo złożyć nowy model z gotowych elementów i przetestować wiele innych rzeczy. Na rodziców czekają również ciekawe atrakcje – osoby posiadające prawo jazdy mogą umówić się na jazdę próbną elektrycznym samochodem albo spróbować swoich sił na trasie off road, gdzie do pokonania są  m.in. schody, nurt rzeki i jazdę po bocznej ścianie tunelu.

W pawilonach wystawowych rozsianych po pełnym zieleni parku będzie okazja podziwiać m.in. Bugatti Veyron, Lamborghini Gallardo i najnowsze modele Porsche. Trzeba przyznać, że robią niesamowite wrażenie – szczególnie, że organizowane są specjalne pokazy mające wyeksponować ich walory (światło, dźwięk, projekcje).

Świetną atrakcją tego parku jest również wjazd na wieżę – parking, gdzie auta czekają na odbiór przez nowych właścicieli. Wsiadamy do specjalnej widny, zapinamy pasy i jedziemy w górę. Na szczycie szklanej wieży roztacza się nie tylko niesamowity widok na teren parku, ale również na umieszczone w wieży samochody.

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

Na terenie Parku znajduje się restauracja – dzieci mogą skomponować swoją własną pizzę, przygotowano dla nich również specjalne stoliki i krzesełka. Nie brakuje tu bujnej zieleni i miejsc, gdzie można usiąść na ławeczce i odpocząć.

Autostadt jest otwarty codziennie, przez wszystkie dni w roku (poza Wigilią i Sylwestrem) w godzinach od 9 do 18. Za jednodniowy bilet dorośli zapłacą 15 euro, a dzieci powyżej szóstego roku życia – 6 euro. Bilet ulgowy dla emerytów i studentów kosztuje 12 euro. Strona internetowa: www.autostadt.de

phæno – odkrywamy tajemnice nauki

Miejsce to przypomina warszawskie Centrum  Nauki Kopernik  – podobnie jak w nim, jest tu wiele możliwości eksperymentowania i odkrywania tajemnic nauki. Ponieważ znajduje się ok 10 minut spacerkiem od Parku Autostadt – nie możecie go ominąć w czasie waszej wycieczki. Warto również kupić bilet łączny – uprawnia do zwiedzenia obu atrakcji.

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

Iluzje optyczne, tornado ognia, budowanie rzymskiego łuku, mówiący robot… ponad 350 stacji eksperymentalnych czeka na zwiedzających. Dzieci mają tu wiele interesujących urządzeń do przetestowana. Nikt nie mówi – Nie ruszaj, Nie wolno… Wszystko jest po to, by dotknąć, sprawdzić działanie, zrozumieć budowę danej rzeczy i świetnie się bawić…

W phæno wszystkie ekspozycje podzielono na kategorie: fizyka, optyka, ludzkie ciało, biologia. Najdłuższe kolejki ustawiają się przed wirującym domkiem, który przypomina ten z bajki, i tylko czekać, kiedy czarownica wróci do domu. To naprawdę niesamowite uczucie, gdy wchodzisz do środka, siadasz na ławce i zaczynasz się obracać wokół własnej osi… Nie, nie naprawdę – to domek obraca się wokół zwiedzających. Poruszające się ściany oszukują błędnik – kiedy wyjdziecie na zewnątrz, ciężko wam będzie ustać prosto na nogach 😀

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

phæno jest czynne w wakacje przez cały tydzień, w godzinach od 10 do 18. W pozostałe miesiące w roku – od wtorku do piątku od 9 do 17 oraz w weekendy od 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 12 euro, dla dzieci powyżej sześciu lat – 7,50 euro, a młodsze wejdą za darmo. Strona internetowa: www.phaeno.de

Serengeti Park – w świecie dzikich zwierząt

W pobliżu miejscowości Soltau znajduje się Serengeti Park. To niepowtarzalne miejsce, gdzie na ponad 110 hektarach mieszka ponad 1000 żyjących na wolnym wybiegu egzotycznych zwierząt, takich jak nosorożce, wielbłądy, słonie, żyrafy i lwy. Aby nie stanowiły dla siebie zagrożenia zwierzęta są podzielone wedle gatunków, które mogą ze sobą bezpiecznie przebywać – poszczególne rejony Parku są zaś od siebie oddzielone bramami, przy których stoją samochody strażników pełniących wartę.

Zwiedzania parku odbywa się w zamkniętych autobusach i terenowych samochodach – zwierzęta biegają wolno. Niczym dziwnym jest tu konieczność poczekania, aż nosorożec przejdzie przez drogę, by autobus mógł ruszyć w dalszą podróż, czy zaglądający przez szybę struś. Przyjazd tu można traktować, jako niebywałą lekcję przyrody dla całej rodziny.

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

Tym, co wzbudzi na pewno wasz zachwyt jest możliwość karmienia żyraf – są bardzo przyjazne i chętnie wsadzają głowę do autobusu, by móc przekąsić specjalnie dla nich przygotowane gałązki. To coś niesamowitego, gdy żyrafa patrzy ci w oczy i wystawia długi język, by zabrać ci smakołyk z ręki. Dzieci będą zachwycone!

W parku będziecie mieli okazję podziwiać również przyjazne kucyki, kozy i owce, dzikie koty, m.in. wyjątkowe, białe lwy i tygrysy.

Serengeti Park jest czynny od 23 marca do 27 października w godzinach od 9.30 do 18.30 (godziny otwarć zmieniają się w zależności od miesiąca). Strona internetowa: www.serengetipark.de

Heide Park Resort – czas na moc wrażeń

Ogromny park rozrywki w Soltau plus hotel przypominający statek – tu nie można się nudzić.

Już przy wejściu do Hotelu Port Royal przywitają was skrzynie pełne skarbów i piraci. W środku również nie zabraknie ciekawostek  – wszystkie jest bowiem utrzymane w pirackiej stylistyce. Nad łóżkami wiszą koła sterowe, a prysznice schowano w wysokich drewnianych beczkach. Dzieci będą mogły spać np. na pirackich, piętrowych łóżkach.

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

Najmłodszym spodoba się pokój zabaw dla dzieci, który wygląda, jakby został zatopiony pod wodą. Pod podłogą ukryto przyciski, które po naciśnięciu nogą wywołują różnego rodzaju efekty dźwiękowe i wizualne. Od strony gastronomicznej również nie zapomniano o najmłodszych – np. w trakcie kolacji (bufet) mogą np. wykonać własnoręcznie fantazyjne gofry z czego chętnie korzystają. Czas zaś umili im prawdziwy pirat, który rozdaje złote, czekoladowe monety i śpiewa piosenki! Dostępne są specjalne pirackie foteliki do karmienia najmłodszych.

Nocować możecie również w miasteczku kampingowym obok hotelu – znajduje się tu cały kompleks, który zapewnia możliwość zjedzenia posiłku, umycia się, zaparkowania auta i zabawy również (opcja ekonomiczna).

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

Warto na zwiedzanie parku poświęcić minimum 1 dzień – atrakcji jest sporo i żal z nich nie skorzystać. Za bilet wstępu płaci się tylko raz – po wejściu kolejki/przejazdy/karuzele itp. do wyboru, wedle uznania.

Sam park jest podzielony na kilka stref tematycznych, m.in. Transylwanię, Dziki Zachód i Pirackie Wybrzeże. Atrakcje dostępne są dla różnych grup wiekowych. Małe dzieci będą się świetnie bawiły np. na niziutkich karuzelach, gdy tymczasem ich rodzice poczują, co to znaczy wysoki poziom adrenaliny testując np. największy drewniany rollercoaster w Europie, czy też ekstremalną wieżę widokową, z której spadną w dół z wysokości 70 metrów (dostępna także w wersji mini dla maluchów).

 

Fot. Joanna Wilgucka-Drymajło

Jeśli chcielibyście udać się w podróż rzeką – pontony czekają. Jest  to bardzo fajne przeżycie, gdy płynie się pośród wzburzonych fal i wodnych kaskad.

 

Zwiedzanie Parku znacznie ułatwiają specjalne mapy, dzięki nim się nie zgubicie i będziecie mogli zaplanować swoją trasę rozrywek! Bez problemu można poruszać się z wózkiem z dzieckiem. Nie brakuje też miejsca, gdzie można kupić pamiątkę czy coś zjeść.

Park jest czynny od marca do listopada, a godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. Strona internetowa parku: www.heide-park.de

Bazę noclegową stanowi pobliski hotel Port Royal www.hotel-port-royal.de

 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie