Po ciepłym przyjęciu pierwszego poradnika, na rynku wydawniczym ukazuje się jego kontynuacja – zbiór trzydziestu codziennych sytuacji, przedstawionych z trzech perspektyw – dojrzewającego dziecka, rodzica i psychologa. Dzięki lekkiej formie pomaga zdystansować się i spojrzeć na różnice między dorosłym, a dzieckiem z innej perspektywy. Książka podzielona jest na trzy części – Ono rośnie, a my mamy ciągle pod górkę, Niegrzeczność – sytuacje widziane oczami dziecka i rodzica oraz Budować mur albo być bliżej – w których dokładnie i przejrzyście zostały opisane najczęstsze sytuacje doprowadzające do kłótni między członkami rodziny, uświadamiając czytelnikowi, że oba światy można przybliżyć dzięki empatii, zrozumieniu, gotowości do wysłuchania. Co ważne, lektura dotyczy nie tylko takich problemów jak koleżeńska solidarność, kradzież czy szantaż między rodzeństwem, ale również sytuacji wymuszonych zmianą stylu życia i dostępu do Internetu, m.in. hejtu w sieci, cyberprzemocy, erotyki.
(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dziecka w wieku 6 – 12 lat to mądry i praktyczny poradnik, przygotowujący rodziców na zmiany w zachowaniu dojrzewających dzieci. Jego główna zaleta to przejrzyste i zabawne opisy sytuacji problemowych, dzięki czemu treść czyta się szybko i przyjemnie, a co najważniejsze na długo zapamiętuje się ważne kwestie bez żmudnego „zakuwania”. Autorki pomijają nużącą, fachową terminologię, zastępując ją prostymi, uniwersalnymi zasadami wychowania, częściowo przedstawionymi w formie komiksu, które sprawdzą się w każdym domu.
Ponadto na pochwałę zasługuje też sposób wydania – poradnik jest lekki i niezbyt gruby, więc można zabrać go ze sobą wszędzie i czytać w dowolnej chwili. Treść natomiast nie wymaga bezwzględnego przeczytania książki strona po stronie – korzyści przyniesie również wybiórczo wybierana tematyka. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż odbiorcami omawianej pozycji nie muszą być wyłącznie rodzice, ale także nauczyciele i studenci pedagogiki, którzy z szkole natrafią na te same problemy.
Podsumowując, książka Małgorzaty Bajko i Moniki Janiszewskiej (Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dziecka w wieku 6 – 12 lat to pozycja dla szerokiego grona dorosłych, którzy na co dzień mają kontakt z dziećmi w dedykowanym na okładce wieku. Nie poucza, a wręcz przekonuje, że w problemach z dorastającymi dziećmi nie jesteśmy osamotnieni. Jeśli potrzebujecie pomocy w zrozumieniu czym dla dziecka jest „niegrzeczność”, ta książka jest dla was.
Eliza Idczak
(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dziecka w wieku 6 – 12 lat
Autorzy: Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko
Stron: 288
Druk: oprawa miękka
Wydawnictwo: Sensus