Emma wchodzi do lasu. Błękitny Wąwóz i Jezioro Czasu. Recenzja książki Dory Rosłońskiej

Emma wchodzi do lasu. Drugi tom przygód
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W kolejnym dniu ważne jest to, by z otwartym umysłem iść naprzód i nie oglądać się za siebie. To co wczorajsze, minęło. Przeszłości nie zmienimy, ale możemy skupić się na możliwościach kolejnego dnia. Taką myśl próbuje w czytelniku zaszczepić Emma, bohaterka książki Emma wchodzi do lasu. Błękitny Wąwóz i Jezioro Czasu autorstwa Dory Rosłońskiej.

Pisarka, to czterdziestolatka, pomagająca kobietom uwierzyć we własne możliwości i wartość kobiecości. W swojej pracy wykorzystuje archetypy zwierząt – gotowe wzorce osobowości, które w konkretnych sytuacjach wyzwalają nasze emocje. Ułatwia to pracę nad wewnętrznymi blokadami i radzeniem sobie z problemem. Również w swojej książce, z powodzeniem, zastosowała te zabiegi.

Emma wchodzi do lasu. Błękitny Wąwóz i Jezioro Czasu trafiła w moje ręce stosunkowo niedawno. Jest to oryginalna, mądra i dojrzała opowieść dla nastolatków, przedstawiająca przygody dziesięcioletniej Emmy – dziewczynki, która za sprawą magii trafiła do Lasu pełnego tajemnic. Aby wrócić do swojej babci, dziewczynka ponownie musi stawić czoła mrocznemu bibliotekarzowi dusz i odzyskać skradzioną przez kruka Murkana Księgę Życia. Zadania nie ułatwia chociażby zastawiona przez wiedźmę z Błękitnego Wąwozu pułapka. Jak potoczą się losy Emmy i przyjaciół, którzy towarzyszą jej w codziennych przygodach i co jeszcze czeka na ich drodze, musicie doczytać sami.

Błękitny Wąwóz i Jezioro Czasu to druga część trylogii Emma wchodzi do lasu, z którą obowiązkowo należy się zapoznać, po przeczytaniu części I. Opowieść Dory Rosłońskiej wciąga i to nie tylko w lekturę – wciąga w inny świat, w którym przyroda odgrywa pierwszorzędną rolę. Już na początku czytelnicy przenoszą się z bohaterką do zielonego Lasu, by poznać jego prawa.

Myślę, że historię, jaka została przedstawiona przez Dorę Rosłońską, można traktować jak współczesną baśń. Dlaczego? Wartka  akcja toczy się w świecie pełnym fantastycznych elementów, co dzieci i młodzież z pewnością zaintryguje. Ponadto, bohaterka to dziesięciolatka dojrzewającą na oczach czytelnika, poszerzająca swoją duchową świadomość. Dodatkowo utwór niezauważalnie przemyca moralistykę – Emma prowadzi nas w głąb samych siebie: podpowiada jak współdziałać z naturą, jak uwierzyć we własne możliwości i jak wzbudzić w sobie odwagę do działania.

Seria Emma wchodzi do lasu to jedna z piękniejszych historii jakie ostatnio czytałam. Skierowana do wrażliwych nastolatków, z pewnością zainteresuje również starszych czytelników i uderzy w naszą najczulszą strunę. Jeśli zatem szukacie książki, którą czyta się jednym tchem, a zarazem książki, która pozostanie w głowie na dłużej, nauczy pokory i kilku prawd łatwych do wprowadzenia w życie, ta książka jest dla Was.

Eliza Idczak

Emma wchodzi do lasu. Błękitny Wąwóz i Jezioro Czasu
Autor: Dora Rosłońska
Wydawnictwo New Space
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2020

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent