Mazowieckie Klimaty

Mazowieckie Klimaty

Mazowieckie-Klimaty
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

orkiestry dęte i symfoniczne, plastycy oraz osoby niepełnosprawne i twórcy ludowi…

W najważniejszych punktach Łazienek (m.in. Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia, Letnia Estrada za Starą Pomarańczarnią) odbędą się koncerty, konkursy, warsztaty, pokazy i wystawy.

Będzie barwnie i różnorodnie
A wszystko w atmosferze głównie artystycznej i po trosze ludowej. Na mieszkańców Warszawy, turystów i spacerowiczów, przybyłych w tym dniu do Łazienek czeka wiele atrakcji w postaci barwnych happeningów, akcji szczudlarzy czy pokazów niezmiennie przyciągającej publiczność musztry paradnej. Widzowie będą wciągani do wspólnych zabaw i akcji, zapraszani do czynnego udziału w konkursach, a wszystko po to, by zainteresować i zetknąć z kulturą i sztuką Mazowsza. Szczególnie tą wyższą, profesjonalną, wartościową, choć może niekoniecznie spektakularną.

Różnorodnie w Amfiteatrze
W Amfiteatrze każdy znajdzie coś dla siebie. Główny koncert pleneru zdominują wprawdzie barwne stroje dziecięcych zespołów tańca ludowego i nowoczesnego, ale oprócz radości dla oczu czeka tu widza wiele innych atrakcji. Specyficznym brzmieniem zainteresują niejednego zespoły jazzowe: Zespół Silk z Siedlec, Big Band Mińskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Radek Blues Band z Sokołowa Podlaskiego. Będą też spektakle teatralne i pokazy taneczne w wykonaniu laureatów IV Mazowieckiego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych Radość Tworzenia oraz spektakl NIE…BO w wykonaniu grupy teatralnej „Preteksty” z Sokołowa Podlaskiego – laureata Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Szczególnie interesująco zapowiada się spektakl Wesele wilanowskie w wykonaniu Zespołu śpiewaczego „Tęcza” z Lesznowoli – laureata Festiwalu Teatrów Obrzędowych i wieńczący całodzienny plener koncert zespołu „Żywiołak”.

Klasycznie pod lipą
A na Estradzie za Starą Pomarańczarnią, popularnie zwanej Sceną Pod Lipą atrakcje dla melomanów, a szczególnie miłośników wokalnej muzyki chóralnej. I to nie byle jakie – tu bowiem w ramach inauguracji letniego cyklu Koncerty pod Lipą wystąpi wraz z flecistą Łukaszem Długoszem Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego. Muzycy wykonają program, który nosi tytuł Eine kleine Nachtmusic. Dopiero na zakończenie koncertu usłyszymy ten tytułowy przebój muzyki klasycznej. Wcześniejsze utwory będą utrzymane w podobnym charakterze, toteż potencjalna publiczność może się spodziewać delikatnej, błyskotliwej muzyki, utrzymanej w stylu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po tej uczcie, którą wypełni muzyka instrumentalna mistrzów, wystąpią dwa zespoły wokalne: Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego oraz Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego pod dyrekcją Tomasza Zalewskiego.

Paradnie na Tarasie
Orkiestry dęte! Najpierw koncerty na tarasie Pałacu na Wyspie a potem musztry paradne. Przyjedzie uzdolniona młodzież z Radomia, Wyszkowa i Płońska i w całych Łazienkach zaroi się od klarnetów, tub, złocistych trąbek, puzonów i waltorni, a przestrzeń Tarasu Pałacu na Wyspie wypełnią popularne melodie. I znów będziemy mogli się zastanawiać, skąd „w orkiestrach dętych taka siła?” Warto będzie nie tylko posłuchać, ale i obejrzeć, bo podczas musztry paradnej nie zabraknie pięknych i barwnie odzianych dziewcząt. Gwarantowane wieczorne nucenie i…wspominanie!

Poważnie w Alejkach
A tym, którzy szczególnie interesują się Mazowszem, ale i tym, którzy o tym regionie zbyt wiele nie wiedzą, polecamy poszczególne alejki Łazienek, gdzie swoją działalność i dorobek zaprezentują starostwa, muzea, szkoły wyższe z województwa, a dorobek księgarski – wydawnictwa z całego Mazowsza. Dzięki tym spotkaniom na pewno część spacerowiczów, obcujących z mazowieckimi klimatami choć przez krótki czas przyszłego urlopu lub wakacji spędzi w wybranym miejscu lub miejscowości na Mazowszu. A może pojedzie tam na długi weekend? Muzea mazowieckie niewątpliwie zapełnią się turystami z Warszawy i z zagranicy.

Warsztaty w kolorze "różanym"
W ogrodzie przed Starą Pomarańczarnią, potocznie zwanym „Różanym”, wspaniała propozycja dla majsterkowiczów, osób plastycznie i manualnie uzdolnionych, domorosłych architektów (architektek) własnych (oraz czyichś) wnętrz domowych… Tu dwie wspaniałe propozycje: specjalnie dla dzieci i młodzieży warsztaty plastyczne Wyprawa za miasto, a dla wszystkich niezwykle różnorodna propozycja warsztatów rękodzieła ludowego, prowadzonych przez znanych twórców ludowych z Warszawy i Mazowsza. Tak więc będzie można wykonać pod ich czujnym i profesjonalnym okiem: wycinankę z opłatka, ozdobę ze słomy, garnuszek (wazonik, miskę) z gliny, kwiaty z bibuły, można też będzie nauczyć się, jak upleść chodnik (domowy, nie miejski) albo ozdobić ciasto. Wszystko to zaś przy dźwiękach ludowej kapeli z Mazowsza. Potem tę wykonaną przez siebie rzecz (ozdobę, wycinankę, ciastko, itd.) będzie można wziąć ze sobą do domu i przez cały rok (aż do następnych Mazowieckich Klimatów) wspominać, jak to Mazowsze zjechało do Warszawy.

M A Z O W I E C K I E K L I M A T Y
Amfiteatr, godz. 12.00-18.00
Prowadzenie: Tomasz Kammel
12.05 Big Band Mińskiego Towarzystwa Muzycznego
12.45 NIE…BO – grupa teatralna „Preteksty” z Sokołowa Podlaskiego
13.10 Zespół Silk z Siedlec
14.00 Radość Tworzenia – laureaci IV Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych
14.45 Dziecięce zespoły taneczne z Mazowsza
15.45 Wesele wilanowskie – Zespół śpiewaczy „Tęcza” z Lesznowoli
16.20 Radek Blues Band z Sokołowa Podlaskiego
17.00 Koncert zespołu folkowego „Żywiołak”

Letnia Estrada za Starą Pomarańczarnią, godz. 13.30-17.00
13.30 Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego
15.15 Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego
16.15 Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego pod dyrekcją Tomasza Zalewskiego

Taras Pałacu na Wyspie, godz. 10.00-12.00
– 10.00 Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod dyrekcją Józefa Bieganowskiego, – 10.40 Młodzieżowa Orkiestra Dęta MCK w Płońsku pod dyrekcją Leszka Kalkowskiego
– 11.15 Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „GRANDIOSO” pod dyrekcją Marka Zdyba,

Stara Pomarańczarnia, 20-24 czerwca 2006
– Fotografie prawdziwe, bo już niepodobne. Ksiądz Jan Twardowski w 90. urodziny – wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego i Andrzeja Walczaka

Alejki przy Starej Pomarańczarni, godz. 10.00-18.00
– Prezentacja muzeów, starostw i szkół wyższych z Mazowsza

Ogród Różany przy Starej Pomarańczarni, godz. 10.00-17.00
– Wyprawa za miasto – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży
– Warsztaty twórców ludowych:
wycinanka z opłatka – Małgorzata Pepłowska, Ruchna k.Węgrowa; ceramika figuratywna – Rajmund Kicman, Karczew; wyplatanki ze słomy – Dorota Jarecka, Warszawa; praca na kole garncarskim – Robert Jehn-Olszewski, Piaseczno; kwiaty z bibuły – Halina Pajka, Kadzidło; rzeźbienie w mydle – Andrzej Graczyk, Dobrska Włościany; malowanie ciastek – Eliza Hugo-Bader, Sochaczew; plecionka chodnikowa – Henryka Myszka, Karniewo;

Ogrodzenie Parku, 23-28 czerwca 2006
– Obrzędy Mazowsza – wystawa fotogramów Zbigniewa Tomaszczuka

Alejka przy Amfiteatrze, godz. 10.00-18.00
– Prezentacja wydawnictw z Mazowsza.
– Konkurs edukacyjny o tematyce mazowieckiej

Teren Parku, godz. 11.00-17.00
– Występy szczudlarzy, mimów i aktorów teatrów plenerowych

 

 

Autor tekstu : Anna Kierkosz-Lewandowska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent