Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce. Recenzja książki

Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jeśli chcemy poznać biografię Kornela Makuszyńskiego, koniecznie sięgnijmy po książkę Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce. To lektura dobra dla rodziców, którzy z uwagą wprowadzają swoje dzieci w świat literatury i sami również chcą wiedzieć więcej.

Biografia Makuszyńskiego wciąga i sprawia, że czyta się ją bardzo szybko. Jest zaproszeniem do świata z jednej strony znanego – bo kto nie zna klasycznych tytułów tegoż autora i jego bohaterów  – a drugiej strony – otwiera przed czytelnikiem zupełnie nowe drzwi. Autor książki – Mariusz Urbanek – jest pisarzem i publicystą. W swoim dorobku ma m.in. biografię Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce pokazuje postać pisarza i poszczególne etapy jego życia oraz twórczości.

Mowa jest o dzieciństwie, rodzinie, o czasach szkolnych i kolejnych, dorosłych latach oraz twórczej pracy. Uwagę zwracają różne ciekawostki, na przykład ta dotycząca napisania przez Makuszyńskiego wiersza – na zamówienie starszego, szkolnego kolegi, zakochanego w dziewczynie, która oświadczyła, że miłość może ją połączyć wyłącznie z poetą. Dużym atutem książki jest także szerokie tło – polityczne, kulturalne, artystyczne, społeczne. Znajdziemy odniesienia do różnych sytuacji, wydarzeń, osób ze środowiska Makuszyńskiego. Interesujący jest m.in. rozdział mówiąc o Makuszyńskim i kobietach, jego światopoglądzie, nastawieniu, sposobie pisania o płci pięknej.  Wszystko to dopełnia historię, czyni ją barwniejszą.

Nie zawiodą się też ci, którzy chcą bliżej poznać genezę różnych dzieł, np. historię narodzin Koziołka Matołka i to, jak sam Makuszyński go postrzegał. Mowa jest o powieściach Makuszyńskiego jako „radosnych, dowcipnych, niosących wiarę w tryumf dobra”.  Miejsce poświęcono też m.in. bohaterkom – niezwykłym, niezależnym, energicznym, przebojowym kobietom, które zostały stworzone na łamach znanych książek, takich jak „Panna z mokrą głową” i „Szaleństwa panny Ewy”.

Dzięki biografii poznajemy bliżej Makuszyńskiego nie tylko jako twórcę, ale po prostu jako człowieka, z konkretnymi cechami, wartościami, nastawieniem do ludzi. Na łamach książki znajdziemy także odwołanie do tytułu – skąd słońce i dlaczego skradzione.

Polecam biografię Makuszyńskiego zarówno tym, którzy zawodowo zajmują się książkami lub studiują filologię, jak i pasjonatom literatury, rodzicom, którzy chętnie czytają swoim pociechom. Dzięki tej pozycji dowiedzą się więcej o autorze, którego sami w dzieciństwie słuchali, a którego książki być może teraz widnieją na półce w pokoju ich dzieci.

Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce
Mariusz Urbanek
Premiera: 24 maja 2017 r.
Wydawnictwo Czarne

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent