UD

Głód słów – recenzja gry Literołaki

Literołaki - gra edukacyjna dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
W czasach gdy otaczają nas przede wszystkim krótkie informacje słowne – smsy, hasła reklamowe – nasuwa się pytanie, jak dbać o rozwój słownictwa czynnego i biernego u dzieci. Jak? Najlepiej przez zabawę, wykorzystując na przykład gry. Jedną z propozycji ma dla nas Zielona Sowa.

To wydawnictwo dla dzieci i młodzieży, doceniane i nagradzane w wielu konkursach takich jak Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY czy Nagroda Literacka m.st. Warszawy. To wydawnictwo z pasją, proponujące wartościowe i pięknie wydane książki oraz gry.

Nie inaczej jest w przypadku Literołaków, która wita nas prostą grafiką na pudełku, sugerującą co znajdziemy w środku. Tytułowe Literołaki to wesołe potworki uwielbiające zjadać spółgłoski i samogłoski. I to właśnie my musimy je dla nich zdobyć, korzystając z dostępnych w grze Kart Kategorii, Warunków i żetonów.

Autorki gry proponują trzy warianty rozgrywki – dwa dla dzieci od 7 roku życia, trzeci, nieco trudniejszy, ale opierający się na zasadach poprzednich, od 9 roku życia. Zasady przypominają grę w Państwa – miasta lub Słowostwory, jednak z dużo większą ilością kategorii. Grę utrudniają też żetony i karty warunków, które dyktują zasadę podawania hasła (wylosowana litera musi się pojawić na końcu lub na początku, a czasem nie może jej być w ogóle!). Jeśli, mimo ogromnych chęci, dzieciom nie uda się znaleźć słowa z danej kategorii, nic straconego, bowiem gra pozwala w takiej sytuacji… zawyć jak wilk! Gwarantuję, że to spodoba się dzieciom najbardziej.

Literołaki to mała, atrakcyjnie wydana gra, która świetnie sprawdzi się i w szkole i w domu.

Mimo wielu elementów w pudełku (około 150), nie jest skomplikowana i po pierwszej rozgrywce każde dziecko (i dorosły) zorientuje się, jak należy w nią grać. Tym samym rozgrywki zyskają na dynamice. To nie jedyny argument przemawiający na korzyść zabawki.

W Literołaki można grać w pojedynkę, albo w większym gronie do 5 osób. Poza tym rozgrywka nie zajmuje wiele czasu, a losowość wpływa na jej wysoką regrywalność. I wreszcie – ćwiczy koncentrację uwagi i rozwija słownictwo.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Podsumowując, Literołaki to gra, która powinna się znaleźć w dziecięcej kolekcji. Zainteresuje nie tylko małych humanistów, ale i umysły ścisłe. Jestem przekonana, że dzieci będą łaknąć liter tak samo jak kolorowe stworki.

Eliza Idczak

Literołaki