Chłopiec, dziewczynka i mur. Recenzja książki dla dzieci

Chłopiec, dziewczynka i mur
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Gdy otworzycie tę książkę, zobaczycie szary mur wypełniający całą wyklejkę, a na kolejnej stronie znów mur, na którego tle napisano tytuł, autorów oraz informację, że książka zainspirowana jest podróżą autorów do Palestyny.

Po takim wstępie dorośli czytelnicy prawdopodobnie będą wiedzieć, że chodzi o mur bezpieczeństwa, za którym schronili się Izraelczycy. Choć temat muru jest kontrowersyjny i niezwykle zawiły, to w książce Chłopiec, dziewczynka i mur nie pada nawet nazwa regionu, w którym mieszkają bohaterowie.

Ulf Stark i Anna Hoglund zwracają się w tej książce do dzieci. Piszą więc o dzieciach, które nie muszą rozumieć świata dorosłych, ale muszą żyć patrząc codziennie na mur, którego istnienia nie rozumieją.

Bohaterami tej krótkiej opowieści są Adham i Sulafa, którzy mieszkają z rodzicami w bezpośrednim sąsiedztwie muru. Dzieci wierzą, że mur kiedyś zniknie, bo po drugiej stronie zostawili swój dawny dom, szkołę, a przede wszystkim śmiech. Sulafa nie może chodzić, a ogromnie pragnie zjeść pomarańczę z rodzinnego ogrodu. Próby zdobycia pomarańczy i niezwykła podróż na drugą stronę muru to główne wątki tej niedługiej powieści.

Największą wartością tej książki, jest jej poetyckość i niezwykła wrażliwość, z jaką autorzy opowiadają o przyjaźni rodzeństwa, o potrzebie zabawy i radości, o poezji, tęsknocie i trudach codziennego życia.

Książkę można czytać już z pięcio-, sześciolatkami, ale również starsze dzieci, czytające samodzielnie będą zainteresowane życiem Adhama i Sulafy, które tak bardzo różni się od naszej codzienności.

To trudna lektura, która na pewno zakończy się rozmowami i wieloma pytaniami, ale warto ją przeczytać z dziećmi.

Bo choć to nie jest najlepszy świat, w którym dzieci muszą marzyć o zniknięciu muru i pomarańczach, to przecież właśnie one są nadzieją na to, że w przyszłości konflikty te będą rozwiązane.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Jeśli więc chcecie poszerzyć horyzonty dzieci i poruszyć te trudne tematy, to właśnie z książką Ulfa Starka i Anny Hoglund.

Ewelina Zielińska

Chłopiec, dziewczynka i mur
Ulf Stark, Anna Höglund
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki, 2019 r.
wiek 6+
Format 17,5 x 21,5 cm
twarda oprawa
44 strony

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent