18 rzeczywistych miejsc, które zainspirowały twórców bajkowego świata Disneya

disneyland
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Dzieci uwielbiają bajki Disneya – ten magiczny świat bawi i wzrusza maluchy (choć tak naprawdę trzeba przyznać, że i tych nieco starszych również…) na całym świecie od lat. Jednak, czy zdajecie sobie sprawę, że wiele miejsc, które oglądamy w tych produkcjach – pałace, zamki, domy, wioski, miasteczka i krajobrazy możemy odnaleźć rzeczywiście?

Twórcy bajek czerpali inspirację z autentycznych budowli i cudów przyrody – oczywiście, niekiedy podobieństwo będzie bardziej lub mniej uderzające, ale pobawcie się razem z nami  i poszukajcie wspólnych cech tych miejsc!

Wybierzcie się razem z nami w niesamowitą podróż i dopasujcie urocze miejsca z bajek Disneya do ich rzeczywistych inspiracji! 

Mała Syrenka

Uroczy zamek księcia Eryka w Małej Syrence został zainspirowany przepięknym Château de Chillon nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii. Zamek był używany jako forteca, arsenał, więzienie i rezydencja dla hrabiów.

Mała syrenka Château de Chillon

Vaiana: Skarb oceanu

Ten animowany film Disneya opowiada o Moanie, nastolatce, która wyrusza na spotkanie z przygodą, by uratować polinezyjską wyspę i jej mieszkańców przed zagładą. Akcja filmu rozgrywa się około 2000 lat temu na wyspie Motunui, przy czym główną inspiracją dla Motunui była Samoa.

Dzieciaki do Kina w Kinie Muza! Vaiana: skarb oceanusamoa

Gdzie jest Nemo?

Nemo zabiera nas w podwodną wycieczkę po Wielkiej Rafie Koralowej, a następnie roztacza przed nami malowniczą panoramę australijskiego  Sydney. Szczegółowe przedstawienie Sydney Harbour jest wręcz  imponujące!

gdzie jest Nemo sydney harbour

Zaplątani

Dla twórców Zaplątanych natchnieniem stało się francuskie  sanktuarium Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała) i zrealizowali swoją wizję  pięknym zamkiem, w którym urodziła się Roszpunka.

zaplątani mont saint-michel

Herkules

Tu  nikt chyba nie  ma wątpliwości, że korzeni poszukamy w Grecji. Choć fabuła filmu odbiega nieco od prawdziwej mitologii greckiej, wiele miejsc w filmie przypomina prawdziwe śródziemnomorskie wyspy – przykładem może tu być choćby Rodos i nawiązuje do klasycznej architektury – warto tu przywołać Starożytny Teatr w Epidauros, Akropol i Świątynię Zeusa.

herkules

świątynia zeusa

Mulan

Pałac miejski i bramy miasta cesarskiego w filmie Mulan  wzorowane były na Zakazanym Mieście w Pekinie. Chińscy cesarze mieszkali w tym kompleksie w latach 1420–1912; obecnie jest to muzeum starożytnej sztuki i artefaktów.

Mulan zakazane miasto

Piotruś Pan

Jedną z najbardziej magicznych scen w bajce, jest ta kiedy Piotruś Pan  zabiera trójkę rodzeństwa Darling na swój pierwszy lot, zatrzymując się na chwilę na minutowej wskazówce londyńskiego Big Bena. piotruś pan

big ben

Nowe Szaty Króla

Mistyczne ruiny miasta Inków – Machu Picchu wznoszące się na wysokości niemal 2500 metrów  nad poziomem morza w Peru, posłużyły jako inspiracja dla wioski Pacha w bajce Nowe Szaty Króla.

nowe szaty króla machu picchu

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Przenosimy się do zamku ze wspaniałymi wieżyczkami i białą fasadą –  miejsca, w którym mieszkała Królewna Śnieżka. Budynek wzorowany był na Alcazar w Segowii – zamku wzniesionym na skale w środkowej Hiszpanii. Od XII wieku służył wielu celom: jako fort wojskowy, dom hiszpańskiej rodziny królewskiej, więzienie, kolegium artylerii.
Niektórzy z kolei  doszukują się podobieństwa do niemieckiego Zamku w Lohr nad Menem. Który jest bardziej podobny, oceńcie sami.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków Alcazar w Segowii Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Merida Waleczna

Twórcy bajki Disneya o zbuntowanej rudowłosej księżniczce Meridzie odwiedzili Szkocję. Inspirację czerpali z zamku Urquhart nad brzegiem jeziora Loch Ness , jednak większość projektu – rozległe, bogate wnętrza zamku DunBroch w Meridzie  ma swe korzenie  w XIII-wiecznym zamku Eilean Donan położonego ma  zachodnim wybrzeżu Szkocji.

merida waleczna Eilean Donan

Odlot

Z kolei zespół twórców studia Pixar (wchłoniętego przez  The Walt Disney Company) udał się do Wenezueli, a ich podróż zakończyła się wycieczką do Angel Falls, najwyższego wodospadu na świecie.

odlot angel falls

Kraina lodu

XIX-wieczny kościół św. Olafa w Balestrand w Norwegii posłużył jako model kaplicy przedstawionej w Krainie Lodu podczas sceny koronacyjnej, w której Elsa zostaje koronowana na Królową Arendelle. Przy okazji – oczywiście nietrudno zgadnąć,  że  inspiracją imienia sympatycznego bałwana stał się patron kościoła św. Olafa!

Kraina lodu  St. Olaf's Church

Jednak to nie wszystko –   bowiem również wnętrze Hotelu De Glace w mieście Québec w Kanadzie natchnęło twórców lodowego pałacu Elsy.

Dzwonnik z Notre Dame

Tak, katedra w Dzwonniku z Notre Dame jest naturalnie tą samą  Cathédrale Notre Dame, która stoi w sercu Paryża. Kościół jest jednym z najlepszych przykładów francuskiej architektury gotyckiej, ze swoimi witrażami i gargulcami. Chociaż tematycznie jest to jeden ze smutniejszych filmów Disneya, to reżyser znakomicie pokazał piękno budynku i otaczającego go miasta.

dzwonnik z notre dame notre dame

Alladyn

Mimo, że Agrabah – miasto „tajemnic i zaklęć” jest zlokalizowane w pobliżu rzeki Jordan, pałac sułtana jednak bardziej przypomina Taj Mahal w Agrze w Indiach.  Co prawda Taj Mahal nie jest tak naprawdę pałacem, a raczej grobowcem żony sułtana, jednak i tu jest coś na rzeczy: sułtan Agrabah w filmie  jest wdowcem, natomiast  Jasmine – bohaterka postrzega pałac jako swego rodzaju więzienie.

alladyn tadż mahal

Śpiąca królewna

Jedna z najsłynniejszych atrakcji – Zamek Neuschwanstein w Bawarii w Niemczech posłużyła jako inspiracja dla zamku Śpiącej Królewny, zarówno w filmie z 1959 roku, jak i w samym Disneylandzie. Przed rozpoczęciem budowy  Walt Disney odwiedził tą XIX-wieczną romańską budowlę. Tak spodobały mu się jego go jasne kolory, strzeliste wieżyczki i majestatyczne otoczenie, że stworzył bajkowy zamek w sercu Disneylandu.

Sleeping Beauty Zamek Neuschwanstein

Auta

W filmie Auta roku miasteczko Radiator Springs jest zapomnianym przystankiem wzdłuż drogi Route 66. Jednym z istotnych łączników z tym słynnym odcinkiem autostrady jest Dom Sztuki Ciała Ramone – przypominający charakterystyczną kawiarnię U-Drop Inn w Shamrock w Teksasie.

09cars.1.650 U-Drop_Inn

Piękna i Bestia

Zamek Bestii to baśniowa wersja Zamku w Chambord we Francji – teraz to jeden z największych z zamków w dolinie Loary. Jednak to nie jedyna analogia – urokliwe uliczki i małe domki Alzacji na tyle mocno urzekły Disneya, że jest również filmowa wersja alzackiego rynku.

Piękna i Bestia Alzacja Piękna i Bestia Alzacja

Ralph Demolka

Ulice i budynki Nowego Jorku pojawiają się w kilku filmach Disneya, zaś  Grand Central Terminal stał się inspiracją dla twórców animacji „Ralph Demolka”. Sami zobaczcie, że filmowa Centralna Stacja Gier jest łudząco podobna do wielkich wnętrz tego dworca kolei podmiejskich.

Ralph Demolka

Grand Central Terminal

408 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent