Młode małżeństwa coraz częściej decydują się na zakup mieszkania od razu po ślubie. Niektórzy myślą natomiast o zakupie mieszkania z rynku wtórnego lub rynku pierwotnego jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Łatwo można się domyślić, że kupno mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego jest łatwiejsze przy tej pierwszej wersji. Wówczas szanse naszej zdolności kredytowej znacznie rosną.
Zastanawiając się nad zakupem mieszkania krok po kroku warto skupić się na rynku wtórnym. Wymarzone mieszkanie niekoniecznie musi od razu być mieszkaniem nowym. Dobrym pomysłem jest to, aby na początku kupić mieszkanie tańsze, przeznaczone na własne cele mieszkaniowe i po jakimś czasie zainwestować w lepsze. Natomiast warto przeznaczyć poprzednie mieszkanie do wynajęcia.
W poniższych akapitach postaramy się wyjaśnić kiedy kupno mieszkania będzie dobrym pomysłem oraz jak to się ma do polskiego prawa, czynności cywilnoprawnych oraz wpisywania do księgi wieczystej.
Czas kupna mieszkania – kiedy warto się zdecydować?
Myśląc na temat zakupu mieszkania przed ślubem warto się dowiedzieć jak to wygląda co do przynależności naszego M2 po ślubie. Bez względu na to czy kupno nieruchomości będzie związane z rynkiem pierwotnym czy wtórnym to sprawa wygląda tak samo. Decydując się kupić mieszkanie przed ślubem to na podstawie stanu prawnego wchodzi ono w nasz majątek odrębny. Zakup mieszkania przed ślubem to ostatnio coraz częstsza praktyka. Kupując mieszkanie w obecności notariusza, podpisanie umowy przedwstępnej jeszcze przed zawarciem małżeństwa sprawiamy, że mieszkanie będzie po prostu należało do nas.
W przypadku kupna mieszkania przed ślubem i ewentualnego rozwodu jest tak, że zakup nieruchomości nie jest brany pod uwagę przy podziale majątku. Warto więc dokładnie przemyśleć kupno mieszkania. Krok ten jest bowiem bardzo wiążący i dodatkowo jeśli zależy nam na kupnie mieszkania, które jest obciążone hipoteką to musimy posiadać zdolność kredytową.
Jak sfinansować zakup mieszkania? Kredyt hipoteczny?
Zanim dojdzie do podpisania aktu własności wymarzonego mieszkania w formie aktu notarialnego to czeka nas załatwienie wielu formalności. Pierwszą kwestią jest zebranie funduszy. Jeśli ich nie posiadamy to trzeba pomyśleć o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym ale na kredyt. W takim przypadku musimy też odprowadzić podatek dochodowy.
Kupno mieszkania bez kredytu hipotecznego
Jeśli posiadamy odpowiednio dużo oszczędności to udzielenie kredytu na mieszkanie będzie łatwiejsze. Można również pomyśleć nad kupnem mieszkania za gotówkę. Kupno nowej nieruchomości bez wątpienia będzie dużym wydatkiem, ale nie będziemy musieli zapłacić za ani jedną ratę kredytu hipotecznego po podpisaniu aktu notarialnego.
Podpisywanie aktu notarialnego – a co z pieniędzmi?
Najpierw pieniądze czy akt notarialny? to pytanie nurtuje wielu, których interesują domy na sprzedaż czy też sprzedaż mieszkań. Zdarzały się już takie przypadki, że sprzedaż nieruchomości była mocno niepewna z racji wykonywania zapłaty za mieszkanie kolejnego dnia. Jeśli szukasz mieszkania i chcesz bezpiecznie kupić mieszkanie to warto zajrzeć do umowy deweloperskiej oraz wspomagać się pośrednikiem nieruchomości przy podpisaniu umowy kupna. Pośrednicy mogą nam wytłumaczyć jak wygląda zakup mieszkania krok po kroku, czym jest założenie księgi wieczystej, jakie są formalności związane z ustawą deweloperską oraz czego mogą od nas wymagać pracownicy banku. Sporo informacji na temat remontu domów czy sprzedaży znajdziemy tutaj wykonczony.pl.
Obecnie kupno mieszkania jest łatwiejsze i umowa deweloperska zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas zakupów. Pamiętajmy o tym, że jeśli kupiłeś mieszkanie to zawierana jest także umowa przedwstępna dotycząca danej nieruchomości. W tej umowie zawarte są nie tylko dane strony umowy ale także wszelkie informacje na temat płatności. Kwestie dotyczące zapisów w księdze wieczystej wyjaśniane są już przy akcie notarialnym. Pamiętajmy, że nie ominą nas także formalności w urzędzie skarbowym.