Etnografia Ocalona to seria dotycząca historii etnografii i antropologii kulturowej. Publikowane są w niej prace, często zapomniane lub uznawane za zaginione, które nie miały wcześniej szansy na wydanie. To niezwykle cenne przedsięwzięcie wydawnicze przywracające do „czytelniczego krwiobiegu" książki zasłużonych dla światowej etnologii naukowców, ale również przypominające fascynujące sylwetki badaczy.
W programie spotkanie z dr. Hubertem Czachowskim, dr Justyną Słomską-Nowak i dr. Arturem Trapszycem – etnologami zaangażowanymi w realizację ocalającego projektu wydawniczego. Spotkanie poprowadzi dr Olga Kwiatkowska. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane dotychczas wydane książki: Władysława Jagiełło Rybołówstwo Borowiaków Tucholskich, Marii Czaplickiej Mój rok na Syberii oraz Czesława Pietkiewicza Kultura społeczna Polesia Rzeczyckiego a także przedstawione dalsze plany. Rozmowa na temat niezwykłej wydawniczej przygody, niejednokrotnie przypominającej detektywistyczne śledztwo, będzie przeplatana czytaniem wybranych fragmentów książek przez aktorów Teatru Baj Pomorski Edytę Soboczyńską i Jacka Pysiaka. Spotkanie zakończy konkurs, w którym nagrodami będą egzemplarze książek dotychczas wydanych w serii. Jak zwykle na czytelniczym święcie w Muzeum Etnograficznym nie zabraknie okolicznościowych niespodzianek.
Impreza dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.
Sekrety etnografii 25.11., wtorek, godz. 17.00
Sala widowiskowa, wstęp wolny.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Podstawowym zadaniem Muzeum jest gromadzenie, naukowe opracowywanie, przechowywanie, ochrona, konserwacja i udostępnianie dóbr kultury. Muzeum gromadzi także materiały dokumentacyjne dotyczące etnologii oraz nauk pokrewnych. Prowadzi również działalność oświatową i wydawniczą oraz współpracuje z organizacjami posiadającymi …
87-100 Toruń
0-56/ 622 80 91
kontakt@etnomuzeum.pl
http://www.etnomuzeum.pl
facebook