Zwariowane, wciągające, zabawne opowieści o Patem – jednym z ulubionych fińskich dziecięcych bohaterów literackich. To kolega z klasy Elli, której przygody zachwyciły wielu małych i dużych czytelników. Ma zwariowane pomysły i nigdy się nie poddaje.
Timo Parvela posługuje się lekkim, niewymuszonym humorem, który docenią i młodzi i starsi czytelnicy. Po mistrzowsku wydobywa różnice w dziecięcym i dorosłym postrzeganiu świata, zabawnie zestawiając pomysły i myśli bohatera z reakcjami jego rodziców. Uwypukla przy tym typowe dla młodych pełne zadziwienia patrzenie na świat i wychwytuje wiele istniejących w nim paradoksów. Radość z czytania gwarantowana.
Książki o Patem mają atrakcyjną dla dzieci (szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w czytaniu) formę graficzną – krótkie teksty narracyjne w formie wpisów w internetowym blogu są przeplatane dialogami, a dynamiczne ilustracje dopełniają opisu. Taką książkę łatwo się czyta i szybko daje się wciągnąć w wartką akcję. Jedna z części serii nagrodzona została w 2017 nagrodą Runeberg Junior Prize.
„Pate pisze bloga”
Pate otrzymuje od swojego nauczyciela zadanie na wakacje: prowadzenie dziennika. Chłopiec uznaje jednak, że pisanie dziennika to straszny obciach. Postanawia założyć bloga. Na początku praca nie idzie mu zbyt gładko, ale dziwny, nielubiący dzieci stryjek, który przyjeżdża z wizytą, sprawia, że życie zaczyna być ciekawsze… A wszystko, co się wydarza opisuje na blogu. Wkrótce zaczyna stukać w kółko…
Chłopiec jest zafascynowany gościem i stara się na wszelkie sposoby umilić mu pobyt w ich domu (na przykład myjąc mu okulary, używając pasty do zębów i wazeliny). Stryj („jest podobno inżynierem. Zaprojektował zębatkę, z której jest bardzo dumny”) ma bzika na punkcie efektywnego zarządzania czasem, ale traci tę cechę, gdy zakochuje się w instruktorce pływania; sam pływać nie umie. Rodzice Patego zachowują – o dziwo – zimną krew, niezależnie od sytuacji, a jego wpisy na blogu zbierają coraz więcej komentarzy…
Książka została przetłumaczona na wiele języków (estoński, niemiecki, węgierski, łotewski).
„Pate gra w piłkę”
Pate, mimo że świetnie gra, nie zostaje wybrany do składu „Niedźwiedzi”, drużyny, która ma reprezentować szkołę w turnieju piłki nożnej. Nie poddaje się jednak i postanawia stworzyć swoją drużynę. Do składu wybiera najlepszych piłkarzy na świecie i (ponieważ trudno zdobyć ich numery telefonów) wysyła do nich listy w butelkach, spuszczając je w toalecie… Czekając na odpowiedzi, ogłasza dodatkowy nabór, tak na wszelki wypadek. Martwi go co prawda konieczność uiszczenia opłaty startowej, ale ma nadzieję, że temat się jakoś rozwiąże.
Czy to brzmi jak zapowiedź katastrofy? Być może… Na szczęście Pate ma wielu starych i kilku nowych przyjaciół, którzy staną po jego stronie – jest wśród nich trójnogi pies, którego chłopiec spotkał pewnego dnia na ulicy, 90-letni sąsiad Eino i człowiek, który zbiera puste butelki w parku – może nie będzie to drużyna marzeń, ale nie zwycięstwo okaże się najważniejsze.
Książki są wydane pod hasłem „Bliskie dalekie sąsiedztwo”. W ramach projektu ukazują się tytuły uznanych fińskich i estońskich autorów – historie o współczesnych bohaterach i ich codziennych (a czasem niecodziennych) sprawach, które pokazują, że – mimo odległości, innego środowiska i odmiennych zwyczajów – jesteśmy do siebie podobni.
Wydawnictwo Widnokrąg
Widnokrąg to książki, z którymi można się zaprzyjaźnić, poznawać świat i odkrywać własne możliwości. Jedne przybliżają otaczającą nas naturę, inne – świat nowych technologii, wydarzeń historycznych, eksperymentów i prezentują inspirujące osoby. Są też takie, które podejmują ważne …
ul. Jana Matejki 14
05-501 Piaseczno
+48 602 272 129
kontakt@wydawnictwo-widnokrag.pl
http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl
facebook