Pan Oskar
Pan Oskar

Dieta świeżo upieczonej mamy – najpopularniejsze fakty i mity

📅 wtorek 04.12.2018 do piątek 14.12.2018
Dieta świeżo upieczonej mamy – najpopularniejsze fakty i mity
Jesteś świeżo upieczoną mamą, która chciałaby jak najdłużej karmić niemowlę własnym pokarmem? Zanim zaczniesz wprowadzać do codziennego jadłospisu modyfikacje, poznaj najpopularniejsze fakty i mity. Na temat diety w okresie karmienia piersią krąży wiele teorii, które często mijają się z prawdą – czas się z nimi rozprawić.

Ile razy słyszałaś, że powinnaś zrezygnować z czekolady? Jak często powtarzano Ci, że Twoje posiłki muszą być jałowe – pozbawione soli, pieprzu oraz innych przypraw? Spotykasz się ze „złotymi radami” na temat tego, co na wypadanie włosów po ciąży jest najlepsze? Chociaż eksperci coraz głośniej wypowiadają się na temat żywienia kobiet karmiących piersią, nadal pokutuje wiele mitów. Najwyższy czas oddzielić je od faktów.

  1. Nieprawidłowo zbilansowana dieta mamy wpływa niekorzystnie na dziecko

Mit. Organizm mamy ma ustalone priorytety – nawet jeśli nie odżywia się ona zdrowo, mleko jest w 100% wartościowe. Do produkcji pokarmu zużywa on dostępne składniki odżywcze, co może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów u kobiety, a także skutkować jej problemami zdrowotnymi, np. anemią. Dlatego warto zadbać o prawidłową i dobrze zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  1. Płacz i niepokój dziecka to nie zawsze objaw alergii pokarmowej

Fakt. Niespokojne zachowanie dziecka, któremu towarzyszy płacz, nie zawsze wskazuje na alergię pokarmową. W pierwszych tygodniach życia niemowlęta płaczą bardzo często – na tym etapie jest to jeden z głównych sposobów komunikacji z rodzicami. Tymczasem najbliżsi mają tendencję do poszukiwania przyczyn takiego stanu, za który winą często obarczają np. nieodpowiedni posiłek.

Aby móc potwierdzić, że płacz dziecka jest objawem alergii pokarmowej, należy:

l wykonać odpowiednie badania,

l kilkakrotnie spożywać ten sam posiłek zawierający alergen – w celu weryfikacji zachowania niemowlęcia.

Jeżeli maluch płacze, zacznij od zaspokojenia jego podstawowych potrzeb, np. bliskości. Jeśli to nie pomaga, a niespokojne zachowanie jednoznacznie wskazuje na związek z dietą mamy, warto zasięgnąć opinii lekarskiej.

  1. W okresie karmienia piersią konieczna jest dieta eliminacyjna

Mit. Jadłospis w okresie karmienia piersią zwykle nie wymaga żadnych ograniczeń – można jeść wszystko. Konieczność wprowadzenia diety eliminacyjnej zachodzi np. gdy lekarz stwierdzi u niemowlęcia nietolerancję pokarmową. Badania naukowe wskazują jednak, że ryzyko wystąpienia u dzieci karmionych piersią alergii, np. na białko mleka krowiego, wynosi zaledwie ok. 0,5%-2%.

  1. Gdy niemowlę ma kolki, mama musi przejść na dietę eliminacyjną

Mit. Kolki u niemowlęcia bardzo często powodują, że mama przechodzi na dietę eliminacyjną i ogranicza przyjmowanie produktów, które mogą być powodem nieprzyjemnych dolegliwości u dziecka.

Według badań naukowych niemowlęta, których matki zmniejszyły spożycie alergenów, płakały w ciągu doby o 137 minut krócej niż dzieci, których matki nie wprowadzały zmian żywieniowych. Warto jednak pamiętać, że dieta eliminacyjna znajduje uzasadnienie medyczne wyłącznie w przypadku stwierdzenia alergii pokarmowej. Nie można jej stosować we własnym zakresie – konieczna jest kontrola lekarza.

  1. Wypadanie włosów po ciąży mija samoistnie

Fakt. Wiele kobiet zastanawia się, co na wypadanie włosów po ciąży będzie najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej jednak nie trzeba sięgać po żadne specjalistyczne zabiegi, ponieważ wzmożona utrata kosmyków mija samoistnie. Wynika to z naturalnych procesów: w okresie ciąży poziom estrogenów rośnie, co powoduje wydłużenie fazy anagenu, natomiast po porodzie hormony wracają do właściwego poziomu. Skutkuje to wypadaniem włosów, które już dawno powinny były wypaść, oraz utratą tych, które weszły w fazę telogenową.

Czasami jednak wypadanie kosmyków trwa dłuższy czas – wówczas należy szukać innych przyczyn. Powodów przerzedzania się czupryny można upatrywać m.in. w nieodpowiedniej diecie, a w takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Przyjmowanie preparatów takich jak Vitapil® Mama przywróci włosom zdrowy wygląd i blask, a jednocześnie wzmocni od środka i zapobiegnie ich dalszej utracie.

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w codziennym jadłospisie, zasięgnij opinii specjalisty. Lekarz – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – zaleci odpowiedni sposób postępowania, dzięki czemu Twoje odżywianie będzie miało korzystny wpływ zarówno na dziecko, jak i na Ciebie.

 

194 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent