Weleda
Weleda Baby

O dinozaurach i niedźwiedziu jaskiniowym, czyli opowieści paleontologów

📅 piątek 07.03.2014
O dinozaurach i niedźwiedziu jaskiniowym, czyli opowieści paleontologów

 

O dinozaurach i paleozoologii opowie czwórka bardzo młodych ekspertów – Daniel Jeong, Michał Sypko, Olaf Pisarski i Bartłomiej Lisiuk, to 5-cio i 6-cio latkowie! Chłopcy, na co dzień uczący się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smolcu, interesują się światem przyrody, a zwłaszcza życiem dinozaurów – uważają je za najwspanialsze stworzenia w historii Ziemi. Daniel, który uwielbia wystąpienia publiczne, interesuje się sportem i uczęszcza na sobotnie zajęcia do szkoły koreańskiej. Michał, uczący się od niedawna gry na pianinie, jest duszą towarzystwa. Zawsze rozśmiesza swoich rówieśników i poprawia im humory. Olaf to prawdziwy wulkan energii! Rozgadany i uparty, lubi sport i czynności, które stanowią dla niego wyzwanie. Bartek jest niesamowicie spostrzegawczy i sprytny. Dla wszystkich jest życzliwy i uprzejmy.

Dorosłym ekspertem, który wesprze chłopców swoją wiedzą, został dr Krzysztof Stefaniak, paleozoolog i adiunkt w Zakładzie Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec interesuje się takimi tematami jak ewolucja środowisk krasowych w czwartorzędzie czy badania kopalnego DNA. „W trakcie piątkowego wykładu opowie o tym, co słychać u niedźwiedzia jaskiniowego" – zapowiada dr Anetta Pereświet-Sołtan z Wydziału Zamiejscowego DSW w Kłodzku, koordynatorka projektu Polskiej Akademii Dzieci. Moderatorkami spotkania będą młode ekspertki z grudniowego wykładu – Emilia Sobierajczyk i Kalina Zych, piątoklasistki, które przybliżyły temat baletu.

Polska Akademia Dzieci to projekt non profit. Idea przedsięwzięcia jest następująca: w polskich ośrodkach akademickich raz w miesiącu odbywają się wykłady PAD. Biorą w nich udział dzieci w wieku 6-12 lat. Składają ślubowanie studenckie i otrzymują indeksy, w których na każdym spotkaniu zbierają „zaliczenia" za obecność. Na wykładach prezentują się dzieci, które opowiadają o swoich pasjach. Są one najróżniejsze. W wystąpieniach biorą udział także eksperci specjalizujący się w tematyce poruszanej przez dzieci. Słuchacze (jednorazowo zwykle 300 – 500 słuchaczy) mogą zadawać pytania prelegentom i skwapliwie z tej okazji korzystają.

Celem Polskiej Akademii Dzieci jest rozwijanie dziecięcego potencjału, zainteresowań, wiary w siebie i budowanie przekonania, że nauka może być fascynująca. Zajęcia odbywają się w 20 polskich uczelniach, a także w Holandii i na pograniczu polsko-czeskim (PolCzAD, czyli Polsko-Czeska Akademia Dzieci w Kłodzku, organizowanej przez Zamiejscowy Wydział Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w Kłodzku). W całej Polsce rocznie w zajęciach bierze udział około 6 tysięcy dzieci i ta liczba wciąż rośnie.

W Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu przygodę z nauką w ubiegłym roku akademickim rozpoczęło 300 dzieci. To już druga edycja Akademii. Polsko-Czeska Akademia Dzieci (PolCzad) ruszyła także w Kłodzku, w Zamiejscowym Wydziale DSW. Wszyscy współpracownicy projektu, a także zapraszani eksperci, pracują bez honorariów inwestując swój czas i często własne środki.

 

Termin: 7 marca 2014 r., godz. 11.00
Tytuł: „O dinozaurach i niedźwiedziu jaskiniowym, czyli opowieści paleontologów"
Młodzi eksperci: Daniel Jeong, Michał Sypko, Olaf Pisarski i Bartłomiej Lisiuk (6 lat)
Dorosły ekspert: dr Krzysztof Stefaniak, paleozoolog i adiunkt w Zakładzie Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Moderator spotkania: Emilia Sobierajczyk i Kalina Zych, młode ekspertki z grudniowego PAD-u
Miejsce: Wydział Nauk Pedagogicznych DSW, ul. Strzegomska 55 we Wrocławiu (aula)

 

289 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent