Zielona Sowa
Zielona Sowa

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 

Bohaterem Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie Jan Lebenstein. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę jego prac i wziąć udział w licznych wykładach i spotkaniach poświęconych jego twórczości.

Jedną z atrakcji będzie z pewnością spektakl przygotowany specjalnie z okazji Nocy Muzeów przez Wrocławski Teatr Współczesny. Aktorzy Marta Malikowska i Krzysztof Kuliński zaprezentują teksty Helmuta Kajzara o sztuce.

17 maja 2014
16.00-24.00

Wstęp wolny

Wykłady:
godz. 16.00 – „O twórczości Jana Lebensteina"
godz. 17.30 – „Motyw świąt żydowskich w sztuce"
godz. 19.00 – „Ilustracje do Księga Hioba"

Spektakle teatralne:
godz. 20.30, 21.30, 22.30
„Osmoza" – spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego na podstawie esejów Helmuta Kajzara o sztuce. Reż.: Katarzyna Baraniecka, występują: Marta Malikowska, Krzysztof Kuliński.

Warsztaty dla dzieci:
godz. 16.00 – „Kolory i zapachy świąt żydowskich"
godz. 17.00 – „Co się czai w wyobraźni…? O twórczości Jana Lebensteina"
godz. 18.00 – „Ilustrujemy opowiadania jak Jan Lebenstein"

Na zajęcia dla dzieci obowiązują zapisy, tel.: 71 372 51 48.

 

 

 

Dorośli wykłady:

I piętro, sala audiowizualna, nr 116

godz. 16.00
„O twórczości Jana Lebensteina", Iwona Gołaj
Prelegentka zapozna słuchaczy z twórczością Jana Lebensteina, jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, i zaprezentuje największy i najbardziej reprezentatywny zbiór jego dzieł znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Słuchacze będą mogli poznać oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego z elementami abstrakcji („Figury osiowe"), a także gwasze i rysunki, w tym ilustracje do „Folwarku zwierzęcego" George′a Orwella i biblijnej „Księgi Hioba".

godz. 17.30
„Motyw świąt żydowskich w sztuce", Sławomir Ortyl
Sławomir Ortyl przybliży słuchaczom niepowtarzalny charakter świąt żydowskich na podstawie wybranych dzieł sztuki takich artystów jak: Maurycy Gottlieb, bracia Gierymscy (Aleksander i Maksymilian), Tadeusz Popiel czy Rembrandt. Opowiadając o świętach obchodzonych w Izraelu, prelegent wskaże na ich osadzenie w historii oraz na wartości pielęgnowane przez Żydów od wielu stuleci.

godz. 19.00
„Ilustracje do Księga Hioba", Jadwiga Jasińska-Sadura
Jak malarze, rzeźbiarze i graficy przedstawiali sceny z biblijnej „Księgi Hioba" opowie Jadwiga Jasińska – Sadura. Prelegentka omówi dzieła m.in. Albrechta Dürera, Hieronima Boscha, Georgesa de La Tour, Williama Blake′a oraz Jana Lebensteina. Zainteresowani będą mogli zobaczyć w Muzeum obrazy o tej tematyce w Galerii Sztuki Europejskiej XV-XX w.

Spektakle teatralne:
„Osmoza" – spektakl na podstawie esejów Helmuta Kajzara o sztuce. Wrocławski Teatr Współczesny
godz. 20.30
godz. 21.30
godz. 22.30
Helmut Kajzar jest autorem cyklu tekstów o wybitnych polskich malarzach, m.in. o Edwardzie Dwurniku, Jerzym Nowosielskim i Henryku Stażewskim, których prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Podczas Nocy Muzealnej teksty Kajzara zaprezentują aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego Marta Malikowska i Krzysztof Kuliński. Spektakl reżyseruje Katarzyna Baraniecka. Wrocławski Teatr Współczesny, realizując projekt przywracania twórczości Helmuta Kajzara dzisiejszej kulturze teatralnej, przygotowuje m.in. wystawienie jego sztuki pt. „Paternoster" w reżyserii Marka Fiedora.

Zabawy dla dzieci:

godz. 16.00
„Kolory i zapachy świąt żydowskich", Sławomir Ortyl
(dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat)
Prelegent zapozna najmłodszych uczestników z wielowiekową tradycją najbardziej popularnych świąt obchodzonych przez Żydów. Dzieci dowiedzą się m.in. czym jest cymes, do czego służą balsaminki, jaki strój obowiązuje w czasie tych świąt i co jadano podczas Nowego Roku. W drugiej części spotkania wykonają pracę plastyczną inspirowaną jednym z wybranych świąt żydowskich.

godz. 17.00
„Co się czai w wyobraźni…? O twórczości Jana Lebensteina", Julia Pałetko
(dla dzieci od 6 do 12 lat)
Czy za szafą mieszka potwór? Czy byk wychodzący z muszli to tylko wymysł naszej wyobraźni? – odpowiedzi na te inne pytania udzieli prowadząca spotkanie Julia Pałetko. Dzieci przekonają się, że narysowanie potwora może go oswoić i sprawdzą, jak najłatwiej stworzyć obraz posiadający oś kompozycyjną. Zabawa inspirowana cyklami Jana Lebensteina: „Figury osiowe" i „Potworne zwierzęta".

godz. 18.00
„Ilustrujemy opowiadania jak Jan Lebenstein", Michał Pieczka
Prelegent oprowadzi starsze dzieci (10-14 lat) po wystawie Jana Lebensteina, zapozna je z ilustracjami artysty do „Księgi Hioba", „Apokalipsy" i „Folwarku zwierzęcego" George′a Orwella. Następnie przeczyta kilka fragmentów opowiadań i wierszy, m.in. Jana Brzechwy. Zadaniem uczestników będzie zilustrowanie niektórych z usłyszanych fragmentów literackich – tak, jak robił to Jan Lebenstein.

 

 

 

274 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent