Koncepcja artystyczna pleneru opierać się będzie na połączeniu różnych dyscyplin sztuki: literatury, teatru, tańca, malarstwa, rzemiosła artystycznego i architektury. Zabytkowe wnętrza Willi Decjusza oraz otaczające obiekt ogrody umożliwią realizację zaplanowanych wydarzeń w różnorodnej i zmieniającej się scenerii.
Przez cały dzień na estradzie plenerowej będą odbywały się konkursy oraz prezentacje zespołów dziecięcych i młodzieżowych, a także występy zaproszonych artystów scen polskich. Na uczestników czekać będą również całodzienne atrakcje w postaci gier i zabaw przy specjalnie przygotowanych stanowiskach edukacyjnych. Odwiedzając poszczególne stanowiska, najmłodsi uczestnicy pleneru będą mogli zdobyć paszporty tematyczne. Aby otrzymać to piknikowe trofeum trzeba będzie odwiedzić wszystkie stanowiska i wykonać zaproponowane zadania.
Piknik będzie także okazją do zdobycia wiedzy historycznej i wzięcia udziału w konkursach tematycznych. Na ich uczestników czekać będą atrakcyjne nagrody. Wszystkie dzieci zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na kostium z XIX-wiecznego salonu chopinowskiego!!!
Plener adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz domów kultury, a także mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających nasze miasto. Główną ideą wydarzenia jest promocja nauki poprzez wspólną zabawę uczestniczących w plenerze dzieci i opiekunów. Chcemy propagować w ten sposób chęć kreatywnego, samodzielnego myślenia i przyswajania wiadomości.
W programie przewidziane są występy grup teatralnych ze szkół oraz domów kultury, występ zespołu „Promyki” z Krakowa oraz spektakl „Chopiniana” w wykonaniu Zespołu Baletowego „Impression”.
Zespół „Impression" powstał we wrześniu 2008 roku z inicjatywy Przemysława Śliwy i Eweliny Rudziewicz. Tworzą go tancerze różnych technik, począwszy od tańca klasycznego, poprzez jazz, taniec współczesny, break dance, oraz posiadający umiejętności teatralne. Tancerzy zespołu charakteryzuje otwartość na różnorodne techniki i dążenie do ciągłego rozwijania swych umiejętności, a ich misją jest przekazywanie pozytywnej energii widowni, poprzez dobór tematyki spektakli i środków wyrazu.
W projekcie artystycznym „Chopiniana” znalazły się epizody z ostatnich lat życia Fryderyka Chopina, jego relacje z George Sand, problemy twórcze i emocjonalne. Tłem muzycznym stały się koncert fortepianowy e-moll Chopina oraz muzyka z baletu „Sylfidy". Oryginalna choreografia Michaiła Fokina z 1908 roku została zilustrowana współczesnymi środkami wyrazu. Projekt powstał z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz stulecia powstania baletu "Sylfidy". Choreografia – Przemysław Śliwa.
Niedziela u Decjusza: „Frycek i Marcelina. Salon Chopina”
Plener artystyczno-edukacyjny
30 maja (niedziela), Ogrody Willi Decjusza (Kraków, ul. 28 lipca 17A), godz. 10.30 – 18.00, wstęp wolny
30-233 Kraków
(12) 425 36 44
villa@villa.org.pl
http://www.villa.org.pl
facebook