Akademia tańca
Fotospacery z Tuwimem

📅 sobota 25.05.2013 do niedziela 26.05.2013
Fotospacery z Tuwimem

25.05 (sobota)  i  26.05 (niedziela)

Wybierz się na spacer z Tuwimem!

Se-ma-for Muzeum Animacji zaprasza wszystkich, którzy chcą posłuchać o życiu poety i poznać miejsca, z którymi był w Łodzi szczególnie związany. Każdy z uczestników powinien wziąć ze sobą aparat fotograficzny. Wykonane w trakcie spacerów zdjęcia posłużą do stworzenia animacji o Tuwimie podczas muzealnych warsztatów z uczniami łódzkich szkół.

Pierwsza podróż rozpocznie się na ul. Kilińskiego 46 – w miejscu urodzenia Julina Tuwima, a druga przy ulicy Piotrkowskiej 104, gdzie znajduje się pomnik – ławeczka poety.

Szczegółowe trasy spacerów:
(możesz je zobaczyć na mapkach)

25.05.2013
Rozpoczęcie spaceru o godz. 11

1.    ul. Jana Kilińskiego 46 – 13 września 1894 roku urodził się tutaj Julian Tuwim.
2.    Aleja 1 Maja 5 m. 13 – Tuwimowie przeprowadzili się tu w 1896 r.
3.    ul. Andrzeja Struga 42 – Tuwimowie zamieszkali przy ulicy Andrzeja w 1902 lub 1903 roku.
4.    ul. Kopernika 22 – pierwsza w Polsce lecznica dla zwierząt. Słynie z posągu konia naturalnych rozmiarów umieszczonego na szczycie attyki wieńczącej budynek, którego Tuwim uwiecznił  w „Kwiatach polskich”.
5.    ul. Sienkiewicza 46 – budynek, w którym dawniej mieściło się Męskie Gimnazjum Rządowe. Tuwim uczył się tam od 1904 do 1914 roku.

26.05.2013
Rozpoczęcie spaceru o godz. 11

1.    ul. Piotrkowska 104 – Ławeczka Tuwima.
2.    ul. Piotrkowska 88 – mieszkanie brata matki Tuwima, w którym bywał.
3.    ul. Piotrkowska 71 – fresk namalowany w 2000 roku, przedstawia portrety osób najbardziej zasłużonych dla Łodzi – między innymi Juliana Tuwima.
4.    ul. Moniuszki 8 – siedziba Oddziału Azowsko – Dońskiego Banku Handlowego, w którym zatrudniony był ojciec poety – Izydor Tuwim oraz brat matki – Henryk Krukowski.
5.    ul. Traugutta 12 – Tuwim z żoną zamieszkali tu 9 sierpnia 1920, gdy wojska bolszewickie zbliżały się do Warszawy. Po ustaniu walk wrócili do stolicy.
6.    ul. Traugutta 6 – Hotel Savoy – od 1914 roku przy hotelu działał kabaret „Bi-Ba-Bo”, w którym występował Julian Tuwim.
7.    ul. Piotrkowska 63 – w narożnym budynku przy ul. 6 sierpnia znajdowała się cukiernia B. Komara, w której Tuwim był częstym gościem.
8.    Łódź, ul. Piotrkowska 74 – „Grand Hotel” – poeta był częstym bywalcem hotelowej kawiarni. Wynajęty apartament hotelowy na czas uroczystości pogrzebowych matki poety był ostatnim łódzkim adresem Juliana Tuwima.

Zadanie „Łódź – miasto wspomnień Juliana Tuwima” jest zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.