26-27 lipca 2014 (sobota i niedziela)
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Gra Wari to afrykańska gra planszowa należy do grupy gier mankala. Jest bardzo popularna w Afryce. W Senegalu znana jest pod nazwą woure, na Wybrzeżu Kości Słoniowej – awale, wśród nigeryjskich Igbo jako okwe, u mieszkających w Ghanie Twi – oware, wśród żyjących w RPA Ndebele – isafuba, w Etiopii natomiast określana jest mianem gebeta. Typowa plansza (przybierająca ciekawe kształty), to właściwie składająca się z dwóch części skrzyneczka. Często jednak wystarczą zagłębienia w ubitej ziemi albo plansza wyżłobiona w kamieniu, skale, betonowej posadzce. W miastach można użyć sklepowego opakowania do jajek. Tradycyjnie do gry używa się kamyków lub twardych nasion. Gra polega na przesuwaniu się po planszy (ruchem odwrotnym do zegarowego) przez zabieranie kamyczków przeciwnika – im więcej tym lepiej. Gra ma olbrzymie walory ćwiczeń umysłowych, rozwija umiejętność szybkiego liczenia, planowania ruchów do przodu, przewidywania możliwych zachowań przeciwnika, myślenia strategicznego, zdrowej rywalizacji. Nie ma w tej grze elementu przypadku, tzw. szczęścia lub jego braku – zwycięża gracz bardziej doświadczony oraz z większą zdolnością myślenia arytmetycznego i logicznego.
eMeNeS_extra: AFRYKAsy. Magiczna podróż na czarny ląd w przestrzeni wystaw afrykańskich Muzeum Narodowego w Szczecinie była (i nadal jest) dla kilku pokoleń szczecinian pierwszą w życiu egzotyczną przygodą… W murach muzeum odtworzono najprawdziwszą afrykańską wioskę, można tu także zobaczyć niezwykłe lalki, rzeźby i magiczne przedmioty. Zbiory afrykańskie Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie należą do największych i najcenniejszych w Polsce. Liczą ponad 8 000 obiektów etnograficznych oraz blisko 30 000 zabytków archeologicznych. Na wystawie można oglądać jedynie ich część.
W ramach projektu eMeNeS_extra! zaprezentowane zostaną eksponaty nie pokazywane na co dzień, skrywane w głębokich czeluściach muzealnych magazynów. Każdemu z nich towarzyszyć będą wyczerpujące opisy pozwalające w pełni poznać i sam eksponat oraz kulturę plemienia. Nowe obiekty będzie można oglądać tylko w wybrane letnie (lipiec, sierpień) weekendy!
26-27 lipca 2014: Gra Wari
9-10 sierpnia 2014: Kobiece stroje ludów Herero i Himba
23-24 sierpnia 2014 : Magia płodności, czyli obiekty związane z brakiem lub nadmiarem płodności
W soboty Muzeum Narodowe w Szczecinie czynne jest od 10.00 do 18.00, w niedziele od 10.00 do 16.00. W soboty do Muzeum Narodowego w Szczecinie, tym samym na wystawy afrykańskie – wstęp wolny. W niedziele obowiązują bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywne działania edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku i o wszechstronnych zainteresowaniach. Ofertę kieruje zarówno do szkół oraz przedszkoli jak i odbiorców indywidualnych. Głównym celem jest nie tylko przekazanie …
70-561 Szczecin
(+48) 091/ 4315 200
biuro@muzeum.szczecin.pl
http://www.muzeum.szczecin.pl
facebook