Czego księżyc szuka nocą w ogrodzie? O czym deszcz szepcze z jabłonią w sadzie? Dokąd wiatr porywa liście? I czy jeden kot może być bardziej koci, niż drugi?
Cztery kąty i kot piąty Jadwigi Hockubyi Piotra Dumały to opowiedziana wierszem i obrazem baśń o… życiu. Historie codzienne i odświętne, podróżne i dobranocne, na czekanie i rozmyślanie, na święta, dzień babci i dziadka i na wakacje, a nawet na strachy z szafy. W nich, słowach i obrazach ukryta jest prawdziwa magia. Dla tych, którzy lubią od czasu do czasu udać się do krainy wyobraźni – pozycja obowiązkowa.
Opowieść, zaczyna się od białej kartki, jak większość bajek. Potem splatają się ze sobą losy mamy i taty, babci, dziadka, córki i synka i tajemniczych postaci, które pojawiają się znienacka. Tu nagle wyskakuje dama z kasztana, tak przychodzi pan Marzec lub myszka, gość wigilijny lub lale, które wydają bal. Zmieniają się pory roku, czas mija, a autorka baje baśń, która skłania do pytania i szukania odpowiedzi. Zaprasza do zabawy słowami i puszczenia wodzów fantazji, nie tylko od święta.
Wzrok przykuwają pełne ukrytych znaczeń ilustracje Piotra Dumały, znanego reżysera, scenarzysty i autora filmów animowanych, który tą książką zadebiutował jako ilustrator. Niezwykle oryginalne i emocjonalne – wykonane są nietypową techniką wymyśloną na cele animacji filmowej i pierwszy raz użytą w książce.
Ilustracje do wierszy Jadwigi Hockuby są moim potrójnym debiutem: w ilustracji książkowej, w twórczości dla dzieci i w wykorzystaniu techniki „gipsowej” poza filmem – przyznał autor w rozmowie z czytelnikami i zdradził, że od dziecka marzył, by ilustrować książki dla dzieci. – Mój zawód to robienie filmów – animowanych i fabularnych. Uczę też tego studentów w różnych krajach. Oprócz filmów robię czasem plakaty i ilustracje do gazet, piszę wiersze, opowiadania i scenariusze filmowe, ale ilustracje do książki z wierszami dla dzieci zrobiłem po raz pierwszy w życiu. Wszystkie namalowałem na tabliczkach z gipsu. Praca nad tą książką była wspaniałą przygodą, a siedem ilustracji w tej książce to pomysły mojej dziewięcioletniej wówczas córki.
Jadwigę Hockubę czytelnicy z pewnością znają z podręczników, gdzie między innymi publikowane są jej wiersze i opowiadania. Wierszami, które zebrała w tej książce, pokazuje magie otaczającego nas świata – to, co niezwykłe i nieoczywiste. Jej pragnieniem jest, by zachęciły dzieci do własnej twórczości.
Jak powstały tak wyjątkowe ilustracje?
Na początek potrzebne są płytki gipsowe, gładkie, bo odlewane na szybach (wymiary ok 20 x 30 cm i grubości ok 2 cm). Najpierw są nasączane ciepłą wodą z klejem, by po wyschnięciu przy użyciu papieru ściernego nadać ich powierzchni charakterystyczne zadrapania. Tak przygotowane stanowią bazę dla obrazu, w którym tak samo ważny jest pędzel jak i ostre narzędzie do wydrapywania. Do malowania najlepsze są artystyczne farby olejne.
Tę „skrobaną” technikę autor wymyślił do celów animacji filmowej. Powstały w ten sposób między innymi filmy: „Latające włosy”, „Łagodna”, „Ściany”, „Wolność nogi”, „Franz Kafka” i „Zbrodnia i kara” oraz szereg czołówek telewizyjnych, w tym zwiastuny MTV Europe.
Warstwę graficzną książki opracowało Acapulco Studio.
——————————
Wydawnictwo Widnokrąg
Liczba stron: 76
Rodzaj: artbook z wierszami
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-950870-8-0
Wydawnictwo Widnokrąg
Widnokrąg to książki, z którymi można się zaprzyjaźnić, poznawać świat i odkrywać własne możliwości. Jedne przybliżają otaczającą nas naturę, inne – świat nowych technologii, wydarzeń historycznych, eksperymentów i prezentują inspirujące osoby. Są też takie, które podejmują ważne …
ul. Jana Matejki 14
05-501 Piaseczno
+48 602 272 129
kontakt@wydawnictwo-widnokrag.pl
http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl
facebook