Zwiedzamy Stronie Śląskie i okolice
Delfinek
Z niedalekiego Kłodzka dojeżdża się do Stronia Śląskiego często kursującymi autobusami lub w pół godziny samochodem.

Kłodzko ma wiele dalekobieżnych połączeń kolejowych i autobusowych z miastami Polski i kilka z zachodnią Europą. Jazda samochodem z międzynarodowego lotniska we Wrocławiu zajmuje dwie godziny.

Z Wrocławia najwygodniej dojechać bezpośrednim dalekobieżnym autobusem, lub częstszymi autobusami z przesiadką w Kłodzku.

Z Pragi i Berlina najwygodniej dojechać można do Stronia samochodem: bez pośpiechu, w mniej niż cztery godziny.

Największą osobliwością przyrodniczą Masywu Śnieżnika jest Jaskinia Niedźwiedzia. Odkryto ją w październiku 1966 roku, w soczewce prekambryjskich marmurów, na prawym zboczu doliny potoku Kleśnica, na wysokości ok. 800 m n.p.m., w czasie prac w kamieniołomie marmuru Kletno III. Łączna długość, poznanych do dziś, rozwiniętych w trzech poziomach, korytarzy i sal przekracza 2,7 km. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów, niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna, prezentująca bogate w szczątki kostne zwierząt epoki lodowcowej, fragmenty namuliskowe i bogatą w różnorodne formy nacieków kalcytowych część zwaną „Salami Pałacowymi”. W wyrobisku dawnego kamieniołomu znajduje się pawilon z ciekawą ekspozycją muzealną, m.in. zamieszkały tam dinozaury.

Jaskinia powstała na skutek zapoczątkowanych już około 50 milionów lat temu niszczących procesów rozpuszczania i erodowania przez wodę krystalicznych wapieni. Procesy te doprowadziły do powstania form naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, kaskady, misy martwicowe i polewy kalcytowe. Najbardziej okazałe nacieki kaskadowe osiągają wysokość ok. 8 metrów (Wielka Kaskada). Wypełniające znaczną część korytarzy i sal namuliska, zawierają olbrzymią ilość kości zwierząt zamieszkujących okolice jaskini w okresie ostatniego zlodowacenia (niedźwiedzi jaskiniowych, lwów, wilków i hien jaskiniowych) oraz zwierząt występujących również współcześnie. Wśród szczątków kostnych zwierząt epoki lodowcowej, zdecydowanie przeważają kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), od którego pochodzi nazwa jaskini. Obecnie jaskinia stanowi miejsce noclegowe i zimowisko wielu gatunków nietoperzy.

Współczesna fauna jaskini to również cienio i wilgociolubne owady, pająki i zamieszkujące wody wypełniające misy martwicowe, niewielkie skorupiaki, zwane studniczkami. Jaskinia i otaczająca ją okolica jest miejscem wieloletnich badań naukowych. Trwający od czerwca 1983 roku ruch turystyczny w jaskini, ograniczony jest precyzyjnymi wymogami regulaminowymi, których celem jest maksymalna ochrona tego unikalnego obiektu. Dlatego zwiedzanie jaskini odbywa się w sposób zorganizowany, 15-to osobowych grupach z wykwalifikowanym przewodnikiem, w ściśle określonym czasie .

Z uwagi na ograniczenia w ilości osób mogących wejść do jaskini w ciągu jednego dnia, pewność zwiedzenia obiektu daje jedynie wcześniejsza rezerwacja.

Obsługę ruchu turystycznego w jaskini prowadzi:
Zakład Usług turystycznych „Jaskinia Niedźwiedzia”
tel (074) 814 12 50

 www.stronie.pl
Główną atrakcją miasta jest jego położenie, stanowiące doskonały punkt wyjściowy w Masyw Śnieżnika dolinami prowadzącymi przez wsie Kletno (słynna Jaskinia Niedźwiedzia) oraz Kamienica (ze stacją narciarską) w kierunku Śnieżnika (schronisko i punkt widokowy).

W odległości 7 km w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej, w miejscowości Sienna, znajduje się największy na Ziemi Kłodzkiej ośrodek narciarski Czarna Góra z kolejką linową czynna równiez latem i z wieżą widokową u szczytu porośniętego soczystymi jagodami.

Stąd też prowadzi droga do Kletna, przy której napotkamy otwarte dla zwiedzających sztolnie po kopalni uranu.

Ponadto w Stroniu Śląskim funkcjonuje nowoczesny kompleks basenowy (kryty).

W samym mieście warto zwiedzić barokowy kościół Matki Bożej Królowej Polski oraz hutę szkła „Violetta”.

A jeśli lubicie wodę – zabierzcie z sobą kocyk i okulary przeciwsłoneczne, by móc poopalać się nad przepięknym Zalewem z widokiem na gęsty górski las. Na miejscu są pomosty do spacerów, wieża widokowa, wyznaczone miejsce do kąpieli pod okiem ratownika, i „basenik” dla maluszków.

Na terenie Gminy znajdują się m.in.:

Stronie Śląskie,
Bielice,
Sienna,
Bolesławów,
Młynowiec,
Nowy Gierałtów,
Stary Gierałtów,
Stara Morawa,
Kletno,
Nowa Morawa

dysponujące ciekawą ofertą wypoczynkową.

Miasto Dzieci poleca również:

Centrum Sportu i Rekreacji

Leśniczówkę

Linki do ciekawych stron opisujący ten region:

www.jaskinia.pl – informacje o Jaskini Niedźwiedziej, noclegach, atrakcjach, wydarzeniach

www.czarnagora.info – aktywny wypoczynek w okolicach Stronia Śl. i Lądka Zdr.

www.kopalniazlota.pl – strona Kopalni Złota w Złotym Stoku

www.kletno.info.pl – strona mieszkańców Kletna

www.ladek.pl – strona gminy Lądek Zdrój

www.klodzko.pl – strona gminy Kłodzko

www.miedzygorze.com – strona o Międzygórzu

www.sudety.info.pl – strona o turystyce w Sudetach

www.gory.info.pl – strona o turystyce w polskich górach

 

165 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent