Zapraszamy do Klockowni!
UD

Zamki i pałace w Warszawie i okolicach

Zamki w Warszawie atrakcje da dzieci

W Warszawie i wokół niej jest mnóstwo pereł dawnej architektury – zarówno częściowo lub w całości zachowanych, jak i pozostałości dawnych świetnych zamków i pałaców. Nie tylko warte są zwiedzenia ze względu na urok czy piękne położenie, ale też przy niektórych organizowane są w sezonie wiosenno-letnim liczne atrakcje dla odwiedzających, zwłaszcza tych najmłodszych.

W WARSZAWIE

Zamek Królewski w Warszawie

plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, tel. 22 35 55 170

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w. Pomimo zburzenia w czasie II wojny światowej zachowały się niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki. Zamek można zwiedzać indywidualnie bądź pod opieką przewodnika. Organizowane są lekcje muzealne, kursy, wykłady, koncerty. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 15 zł od osoby.

www.zamek-krolewski.pl/

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa, tel. 22 5442 700

Rezydencja wilanowska obejmuje pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki. Pałac oferuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających: koncerty, pokazy, warsztaty rodzinne, imprezy cykliczne. Cennik dostępny TUTAJ

www.wilanow-palac.pl/

Pałac Pod Blachą

plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, tel. 22 355 51 70

Pałac Pod Blachą był między innymi własnością rodziny Poniatowskich. W odnowionych wnętrzach odbywają się zajęcia edukacyjne oraz spotkania o charakterze kulturalno-edukacyjnym, tematycznie związane z kulturą Orientu, historią pałacu oraz wydarzeniami przełomu XVIII i XIX w. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 15 zł od osoby.

www.zamek-krolewski.pl/palac-pod-blacha-zaprasza

Zespół Pałacowo-Parkowy w Natolinie

ul. Nowoursynowska 84, 02-797 Warszawa, tel. 

Na obrzeżach Ursynowa natkniemy się na ukryty w lesie piękny Pałac Natoliński, który powstał na terenie dawnej Bażantarni w latach 1780-82. Jest to cenny zabytek i rezerwat przyrody pozostający pod ochroną konserwatorską. Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Natolinie jest możliwe jedynie w grupie pod opieką przewodnika i trwa 1,5 godziny. Czynne od czerwca do sierpnia. Wstęp bezpłatny. 

www.zwiedzajnatolin.pl

W OKOLICACH WARSZAWY

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

05-530 Czersk, plac Tysiąclecia 1, tel. 516 240 046

Od maja na zamku organizowane są Weekendowe Pikniki Historyczne przybliżające bogaty świat średniowiecza poprzez pokazy umiejętności rycerskich, średniowieczne tańce, uczty, rozrywki dworskie (jak szachy średniowieczne) i plebejskie, kramy rzemieślników, turnieje łucznicze dla publiczności. Odwiedzający zamek mogą przymierzyć zbroję, wziąć do ręki miecz, postrzelać z łuku, spróbować sił w splataniu wełny na lusetce, degustować średniowieczne przysmaki, zagrać w dawne gry. Dla dzieci organizowane są plenery malarskie. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł (uczniowie, studenci, seniorzy, rowerzyści), mieszkańcy Czerska 2 zł. W czasie imprez ceny biletów mogą się zmieniać.

www.zamekczersk.pl

Zamek Zbrojownia Liw

07-100 Liw, poczta Węgrów, ul. S. Batorego 2, tel. 25 792 57 17

Zamek książęcy w Liwie powstał w XV wieku. Funkcjonował jako strażnica graniczna miejscowości. Jest przepięknie położony (ok. 80 km na wschód od Warszawy) i posiada bardzo bogatą ekspozycję. W sezonie letnim odbywają się tu imprezy plenerowe, głównym jest Turniej Rycerski. To wspaniałe miejsce na rodzinny piknik, jeśli macie ochotę wybrać się na całodniową wycieczkę poza miasto.  Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł.

www.liw-zamek.pl

Twierdza Modlin

plac Tysiąclecia 1, 05-530 Czersk, tel. 22 727 35 22

Twierdza Modlin to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Można ją zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Warto wybrać drugą opcję, aby zagłębić się w to miejsce i obejrzeć obiekty niedostępne dla turystów zwiedzających samodzielnie. Wśród wielu opcji znajdują się propozycje dla małych miłośników sztuki wojennej, dla sympatyków nauk ścisłych (nauka poprzez zabawę), dla małych odkrywców (program przygodowo-survivalowy dla dzieci), czy też pakiety familijne dla rodzin.

Wart uwagi jest nowy pakiet przeznaczony dla najmłodszych turystów – spotkanie z Baśką Murmańską. Najmłodsi dowiadują się, jak żyło się dzieciom 200 lat temu i kim była Biała Niedźwiedzica Baśka oraz śpiewają piosenki. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł (uczniowie, studenci, seniorzy, rowerzyści), mieszkańcy Czerska 2 zł. W czasie imprez ceny biletów mogą się zmieniać.

Pałac w Jabłonnie

Modlińska 105, 05-110 Jabłonna, tel. 22 782 44 33

XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie koło Warszawy. To znakomite miejsce do rodzinnego spaceru, pałac otoczony jest bowiem zabytkowym parkiem krajobrazowym, w którym odbywają się imprezy plenerowe, koncerty oraz festiwal nauki.

www.palacjablonna.pl

Pałac w Otwocku Wielkim

05-480 Karczew, ul. Zamkowa 49, tel. 22 749 43 06

Pałac w Otwocku Wielkim to świetnie zachowana późnobarokowa siedziba magnacka. Od 2004 roku jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac otoczony jest malowniczym parkiem. To idealne miejsce na rodzinny wypad za miasto. Można tu dojechać pociągiem zabierając ze sobą rowery. Przy pałacu znajduje się kawiarnia, w której można odpocząć po zwiedzaniu, napić się kawy czy zjeść kawałek ciasta lub lody. Pałac jest czynny dla zwiedzających w okresie od początku kwietnia do końca października od czwartku do niedzieli. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, czwartek – wstęp wolny. Czynne od czwartku do niedzieli.

otwock.mnw.art.pl

 

Pałac w Radziejowicach

ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice, tel. 46 857 71 75

Barokowy zespół pałacowy w Radziejowicach otoczony wielkim ogrodem to wspaniałe miejsce na całodniową rodzinną wycieczkę. Jeśli weźmiecie ze sobą koc i trochę jedzenia – to również świetne miejsce na piknik. Od 2012 roku Pałac w Radziejowicach jest miejscem, w którym eksponowany jest największy zbiór prac Józefa Chełmońskiego, park natomiast obfituje w rzeźby dłuta znamienitych polskich twórców. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, dzieci do lat 7 – wstęp wolny.

palacradziejowice.pl

Nieborów Palace

99-416 Nieborów, Aleja Lipowa 35

Muzeum Narodowe w Warszawie – Oddział Muzeum w Nieborowie i Arkadii. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Na jego terenie znajduje się Ośrodek Pracy Twórczej. Do zwiedzania: Nieborów – Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki oraz Arkadia – Ogród i Świątynia Diany. Organizowane są lekcje muzealne oraz wakacje w muzeum.

www.nieborow.art.pl

217 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent