Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Rozległy, prawie 200 hektarowy Park Repecki posiadający bardzo bogaty drzewostan (buki, dęby, tulipanowce, kasztanowce, cisy) posiada dwa szyby sztolniowe – szyb „Ewa” i szyb „Sylwester”. Podszybie szybu „Ewa” stanowi przystań dla łodzi, do której schodzimy schodami.  Strop zabezpieczony jest obudową murową.

Atrakcją jest 600 metrowy fragment starej sztolni pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”. Zwiedzanie sztolni „Czarnego Pstrąga” odbywa się za pomocą łodzi. Przewodnik przeprawia turystów od szybu do szybu pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze. Płynąc, obserwujemy w migotliwym świetle lamp karbidowych ocios skał, na których są widoczne pionowe, nieco skośne rowki czyli ślady otworów strzałowych. Szerokość chodnika sztolniowego waha się od 1.20 do 2.50 metra, wysokości 2,20 do 4,00 m, a głębokość od 0.70 do 1.00 m wody.

W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pstrąga. Wydaje się być czarny, stąd też przyjęła się nazwa chodnika sztolniowego jako „Czarnego Pstrąga”, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

W ostatnim czasie nietoperze urządziły sobie w sztolni swoją sypialnię niejednokrotnie latając nad głowami turystów, jednym dostarczając radości, innym niesamowitych wrażeń.

Położenie: w południowo-zachodniej części Tarnowskich Gór (trasa na Zbrosławice) Dojście z parkingu ok. 700 metrów.

tel.: (032) 285 49 96

www.kopalniasrebra.pl

Zdjęcie i informacje pochodzą ze strony www.kopalniasrebra.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:weekend