UD

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka - korytarz

TAJEMNICZE PODZIEMNE MIASTO GŁUSZYCA – KOMPLEKS OSÓWKA

To ostatnia, główna, największa, najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera, budowana na Dolnym Śląsku.
Podziemny Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i takiej samej odległości na północ od miejscowości Sierpnica.Pod koniec 1943 r. Niemcy rozpoczęli budowę obiektów Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku w tym kompleksu Osówka. Prowadzono prace w różnych miejscach. Powstawały systemy obronne na powierzchni ziemi i podziemne sztolnie. Prace przerwano na początku 1945 roku ze względu na zbliżającą się Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. Po wojnie obiekt został splądrowany i zamknięty.

W 1995 roku rozpoczęto zabezpieczanie i adaptację. 9 marca następnego roku pierwsi turyści mogli zobaczyć 650 m chodników i wyrobisk. W następnej kolejności udostępniono część zachodnią i północną. Obecnie zwiedzać można 1500 m podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów. Obiekt kazdego roku zyskuje na atrakcyjności dzięki wystawom, ekspozycjom, nowemu oświetleniu, chodnikom interaktywnym. W 2008 roku powstał kompleks recepcyjny Centrum Tajemnic i Przygody. W nim mieści się: kasa, restauracja dla 60 gości, sala audiowizualna, parkingi na 100 samochodów, mały plac zabaw dla dzieci.

Odwiedzający turyści mają mozliwość poczekać na zwiedzanie w przyjaznych warunkach bez względu na porę roku. Każdego roku pojawiają się nowe elementy zwiedzania, aby było do czego wracać! Wykwalifikowana kadra przewodnicka postara się o niezapomniane wrażenia z pobytu w Podziemnym Mieście Osówka.

Podziemne Miasto Osówka - wystawa

DLA KOGO?

Podziemne Miasto Osówka przygotowane jest dla każdego. Dla Polaków jak i obcokrajowców. Dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dla osób indywidualnych,  jak i grup zorganizowanych:

Dzieci do lat 4 z rodzicami mogą zwiedzać Podziemne Miasto tylko na trasie historycznej, bezpłatnie.
Dzieci od 5 do 10 lat z rodzicami, grupy z opiekunami, na trasie edukacyjnej.
Dzieci od 8 lat pod opieką rodziców, grupy z opiekunami, dorosli, na trasie ekstremalnej.
Osoby sprawne bez dolegliwości chorobowych na trasie ekspedycja.

W podziemiach panuje półmrok oraz jest bardzo wilgotno, a niektóre korytarze są niskie.

Nie poleca się zwiedzania osobom cierpiącym na klaustrofobię. Prosimy rodziców, aby zastanowili się nad zwiedzaniem kompleksu z bardzo małymi dziećmi.

Cennik biletów wstępu na poszczególne trasy i godziny otwarcia
Podziemne Miasto znajduje się w Sierpnicy.
ul. Świerkowa 29 d
Sierpnica, 58-340 Głuszyca
biuro@osowka.pl
tel.: (74) 84 56 220
http://www.osowka.pl/
482 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent