• Podróże
  • Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa...

Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa Skała

Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa Skała

Jadąc od Krakowa skierujmy się w stronę Olkusza. Jeśli chcemy zrobić przerwę w podróży, można zatrzymać się np. przy Jaskini Wierzchowskiej znajdującej się 16 km od Krakowa. Znaleziono tu kości zwierząt żyjących w epoce lodowcowej m.in. kości niedźwiedzia jaskiniowego. Szczegóły dotyczące zwiedzania na stronie www.gacek.pl.

Chcąc dotrzeć do Ojcowskiego Parku Narodowego należy skręcić w prawo w okolicach miejscowości Jerzmanowice. Na miejsce zaprowadzi nas kręta droga biegnąca przez wsie, pola i pastwiska, na których bystre oczy małych podróżników bez trudu wypatrzą konia czy krasulę.

Naszą wędrówkę przez piękną i malowniczą Dolinę Ojcowa rozpoczynamy na parkingu u podnóża skały, na której znajdują się ruiny zamku obronnego. Już z samochodu można dostrzec dostojną wieżę bramną. Zachowała się też głęboka (pierwotna głębokość 48 metrów!), wykuta w skale studnia.
Niedaleko stąd znajduje się najsłynniejsza Polska grota – Grota Łokietka. Tutaj według legendy ukrywał się, przed pościgiem króla czeskiego Wacława II, przyszły Król Polski, Władysław Łokietek. Miał przebywać w grocie sześć tygodni, żywiąc się podawanym przez okolicznych mieszkańców jedzeniem, a życie uratował mu… pająk, zasłaniając otwór pajęczyną i myląc w ten sposób pościg. W jaskini można obejrzeć kuchnię, sypialnię oraz salę rycerską. Zwiedzanie jest możliwe codziennie od 19 kwietnia do 30 października. Szczegóły na stronie .

Pieskowa Skała
Samochodem udajemy się do kolejnej turystycznej atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym. Przez całą drogę towarzyszą nam skały wapienne o fantazyjnych kształtach. Są na wyciągnięcie ręki i sprawiają wrażenie, jakby za chwilę miały zatarasować przejazd. Godna uwagi jest także nietypowa budowla ze strzelistą wieżą. To kaplica św. Józefa tzw. kościół na wodzie. Jego wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, a lokalizacja związana jest prawdopodobnie z omijaniem carskiego zakazu budowania „na ziemi ojcowskiej”.
Dojeżdżając do Zamku na Pieskowej Skale zobaczymy najbardziej charakterystyczną dla Ojcowskiego Parku Narodowego skałę. Maczuga Herkulesa ma wysokość 25 metrów, a jej szczyt zdobi krzyż umieszczony przez pierwszego zdobywcę w 1933 roku.
Średniowieczny zamek gotycki na Pieskowej Skale urzeka przybyłych turystów swym pięknem. Według legendy, w jego baszcie była więziona nieszczęśliwa Dorotka, zakochana w giermku, a wydana za mąż za starego Szafrańca. Ukochany chciał ją uwolnić, ale oboje zostali schwytani i skazani na śmierć. Dorotka umarła z głodu na wieży, a jeszcze długo potem widywano jej psa wdrapującego się na skałę i niosącego dla swej pani resztki jedzenia. Od tej pory skałę nazywa się Pieskową, a miejsce legendarnego więzienia nieszczęśliwej panny nazwano Skałą Dorotki.
Za wejście na dziedziniec zamkowy nie pobierane są opłaty. Wewnątrz Zamku mieści się Muzeum w Pieskowej Skale otwarte przez cały rok (w poniedziałki nieczynne). W piątki można je zwiedzać bezpłatnie. Informacje o opłatach i godzinach otwarcia są dostępne na stronie Zamku: http://www.pieskowaskala.pl.

 

 

 

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

ZOBACZ TAKŻE:weekend