rysuj
Ogród botaniczny uczestniczy również w życiu kulturalnym Warszawy poprzez organizowanie wystaw malarstwa oraz koncertów muzyki poważnej.

Ze względu na to, że poszczególne gatunki roślin kwitną tylko w określonych przedziałach czasowych bardzo ważne jest abyśmy odwiedzali Ogród wielokrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego. W ten sposób nie przegapimy kwitnących magnolii, róż lub rododendronów.

Co można zobaczyć w Ogrodzie?

1. Kolekcja Flory Polski prezentuje rośliny naturalnie występujące na terenie Polski. Tutaj z bliska możemy podziwiać nie tylko rośliny pospolite, ale również i te, których spotkanie w naturze jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Podstawę Kolekcji stanowią gatunki roślin rodzimych dziko występujących, objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz rośliny zagrożone wyginięciem.

Sosna żółta W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie2. Kolekcja roślin drzewiastych – drzewa i krzewy iglaste, rośliny wrzosowate i magnoliowate.

3. Kolekcja drzew i krzewów owocowych składa się z trzech części.

W pierwszej prezentuje się rośliny sadownicze polecane do uprawy w ogródkach przydomowych i na działkach. Rosną tu drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, brzoskwinie, śliwy, wiśnie i morele oraz krzewy malin, jeżyn, porzeczek, agrestu, leszczyny i aronii.

Drugą część kolekcji stanowią stare, nie uprawiane bądź całkiem zapomniane odmiany jabłoni, takie jak Kosztela, Papierówka, Malinowa, Złota Reneta. Odmiany te owocują co drugi rok i głównie dlatego zostały wyparte w sadownictwie wielkotowarowym przez nowoczesne odmiany.

Trzecia część kolekcji to gatunki z rodzajów, które są dzikimi przodkami roślin sadowniczych i rodzą jadalne owoce.

4. Kolekcja roślin ozdobnych której największą ekspozycją stanowi”Ogród Bylinowy”, w którym rośnie ponad 900 gatunków, odmian botanicznych i ogrodowych, gruntowych roślin ozdobnych. W centralnej części wijący się trawnik podkreśla kompozycje bylin rosnących na nieregularnych rabatach w tle ciekawych gatunków i odmian drzew i krzewów ozdobnych. Na kamienistym wzniesieniu prezentowane są rośliny ogrodów skalnych.

W zbiornikach i łączących je ciekach wodnych rosną gatunki typowo wodne, a nad ich brzegami rośliny stanowisk wilgotnych i bagiennych. Odmienna w swym charakterze łąka bylinowa jest przykładem rabaty spontanicznej do zastosowania w ogrodach o charakterze naturalistycznym.

W centralnej części Ogrodu Botanicznego sąsiadują ze sobą dwie, odrębne ekspozycje prezentujące bogactwo odmianowe liliowców i piwonii.

5. Kolekcja roślin tropikalnych i subtropikalnych znajduje się w szklarniach. Szklarnie ekspozycyjne podzielono na 5 części i w każdej z nich posadzone są rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce. Wśród nich rośnie 8 odmian cytryn, 5 odmian pomarańczy, 2 odmiany grejpfrutów, mandarynki, pompele oraz ciekawa odmiana cytrona nazywana „Ręką Buddy”, której owoc przypomina dłoń. Przez cały rok można podziwiać owoce na drzewach. Bogata jest także kolekcja innych subtropikalnych roślin użytkowych, takich jak kawa i herbata, które w kolekcji rosną bardzo dobrze, o czym świadczy ich coroczne kwitnienie i owocowanie. W kolekcji znajduje się także kilka gatunków pieprzu (Piper), a także inne egzotyczne rośliny jak męczennica (Passiflora), oliwki (Olea), laur (Laurus) czy granat (Punica).

Na szczególną uwagę zasługuje duża kolekcja paproci tropikalnych, a wśród nich gatunki paproci drzewiastych. Liczną grupę stanowią rośliny z rodziny obrazkowatych (Araceae) oraz rośliny epifityczne – bromelie i storczyki. Zimą można podziwiać kwitnące kamelie.

 

Godziny otwarcia i cennik biletów można sprawdzić tutaj 

 

Dojazd można sprawdzić tutaj 

Do Ogrodu można się dostać autobusem,  metrem i na piechotę oraz samochodem.

 

Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny
Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie

ul. Prawdziwka 2 02-973 Warszawa

tel. centrala: (+48) 22 648-38-56
tel. sekretariat: (+48) 22 754-26-10
fax: (+48) 22 757-66-45
e-mail: ob.sekr@obpan.pl

www: www.ogrod-powsin.pl

 

 

 

662 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent