Nieborów i Arkadia

pałac w nieborowie

Spacer po zamku w Nieborowie i pięknym parku w Arkadii to podróż do przeszłości przepełnionej magią i tajemniczością. Na pewno zainteresuje tak młodszych, jak i starszych.

Odległość z Łodzi do Nieborowa to 72 km. Trzeba wyjechać ulicą Strykowską w kierunku Warszawy, dalej w stronę Głowna i Łowicza, a potem w stronę Skierniewic.

Nieborów
Pałac w Nieborowie zbudowano i urządzono z niezwykłym przepychem. Przykryty wysokim łamanym dachem, ujęty jest po bokach w dwie wieże. Zwiedzanie jego kolorowych i bogato zdobionych wnętrz powinno zainteresować także najmłodszych uczestników wycieczki.

Ostatnim jego właścicielem był Janusz Radziwiłł, działacz polityczny okresu międzywojennego. Przy pomocy znanego architekta Romualda Gutta nadbudował drugie piętro, umiejętnie wkomponowując je w wysoki barokowy dach.

W Nieborowie gościli m.in. Artur Rubinstein, George Bush i Zofia, królowa Hiszpanii.

Pałac otacza rozległy park, zaprojektowany i do dziś utrzymany w stylu francuskim. Maluchy trzeba będzie wziąć na ręce, bo będą chciały pogłaskać grzywy kamiennych lwów wygrzewających się w słońcu przed pałacem. W parku rośnie coś, co dzieci uwielbiają – zielony labirynt. Można też sprawdzić godzinę na zegarze słonecznym. Otoczenie pięknych roślin i zbiorników wodnych z zamkiem w tle sprawia, że spacerując tutaj mamy wrażenie oderwania od rzeczywistości.

Przed wejściem do parku stoi drewniany domek, który należał do Jana Konopnickiego, syna Marii Konopnickiej, zarządcy tutejszych młynów. W latach 1893-1903 pisarka,  znana chyba wszystkim dzieciom, była tu częstym gościem.

Godziny otwarcia oraz ceny biletów

Więcej informacji: http://www.nieborow.art.pl 

Park w Arkadii
To miejsce trzeba odwiedzić! Jest jak magiczny ogród, w którym wszystko może się zdarzyć. Park założono i prowadzono w stylu angielskim. Styl ten przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe nawiązujące do konstrukcji architektonicznych zbliżonych do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego, a nierzadko także do zamorskich form egzotycznych. Na szczególną uwagę zasługuje akwedukt, Świątynia Diany oraz pierwszy posadzony w Polsce Platan z charakterystycznym „brzuszkiem”.

Spacer po parku można zakończyć wspólnym posiłkiem w cieniu wiekowych drzew. Kanapki w takim niezwykłym otoczeniu będą smakować nawet największym niejadkom.

Autor fotografii: Darek Piwowarski

 

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]