Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Dolina Mnikowska – Cyrk, kwitnący bluszcz i Matka Boska

Dolina Mnikowska

Może brzmi to mało prawdopodobnie, ale wszystkie te atrakcje i wiele więcej, znajdują się na terenie jednego i tego samego rezerwatu przyrody na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W okolicach Krakowa jest naprawdę mnóstwo miejsc do zobaczenia!

Ten krajobrazowy rezerwat przyrody położony jest w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje wąwóz w dolinie niewielkiej rzeki Sanki w obrębie wsi Mników w województwie małopolskim. Sam wąwóz Mnikowski ma ponad 1,5 km. Rozpoczyna się za Mnikowem po zachodniej stronie i ciągnie się w kierunku północno-zachodnim. Jest dość wąski oraz urozmaicony licznymi skałkami, kilkoma jaskiniami i grotami.

Pośrodku doliny znajduje się duże skalne zakole zwane Cyrkiem. Strome stoki upiększone są pędami zieleni. Niezwykłość tego miejsca potęguje jeszcze kilkumetrowej wysokości wizerunek Matki Boskiej, namalowanej na skalnym zakolu przez malarza i taternika Eliasza Radzikowskiego.

Dolina Mnikowska - kilkumetrowy wizerunek Matki Boskiej namalowany na skale

Jedną z osobliwości doliny są stare okazy kwitnącego bluszczu. Bluszcz kwitnie dopiero w 8-10 roku życia (a żyje 500, nawet do 1000 lat) i to tylko w miejscach szczególnie ciepłych. W Dolinie Mnikowskiej wstępuje on na skale, obok tego malowidła, a jego żółte kwiaty stanowią rzadką i niezwykłą ozdobę.

Największymi atutem doliny jest… sama natura. Malownicze krajobrazy zachwycają, górzysty teren sprawia, że wycieczka nabiera przygodowego charakteru, a śpiew lasu wycisza i uspokaja.

Dojazd:
Dla turystów zmotoryzowanych przed wejściem do doliny znajduje się  parking w Mnikowie, na przysiółku Skały.

Fot. pl.wikipedia.org

 
 
825 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent