Ciekawe miejsca na wycieczki i spacery z atrakcjami dla dzieci na Śląsku

Miejsca na wycieczki i spacery z dzieckiem na Śląsku, atrakcje dla dzieci

Trochę historii…

Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Pszczyna, ul. Parkowa 20, www.skansen.pszczyna.pl. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 29 zł; zniżki z GKDR

Zagroda Wsi Pszczyńskiej jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej łączącego najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska. Zobaczymy tu zabytkowe chaty, wiele autentycznych sprzętów, np. narzędzia codziennego użytku czy meble, ciekawe eksponaty sztuki ludowej, zagrodę ze zwierzętami. W skansenie prowadzone są warsztaty edukacyjne, warsztaty artystyczne i imprezy folklorystyczne.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Chorzów, ul. Parkowa 25, muzeumgpe-chorzow.pl. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, rodzinny 30 zł, zniżki z KRD; w poniedziałki bezpłatnie.

W Górnośląskim Parku Etnograficznym znajdują się m.in. budynki mieszkalne, kapliczki, szopy, kuźnie, studnie z wielu rejonów województwa śląskiego, jak np. Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego czy Zagłębia Dąbrowskiego. Oprócz zwiedzania organizowane są tu liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci, np. środowe dobranocki, koncerty, festyny, zabawy, zajęcia wakacyjne – jednym słowem warto tu zajrzeć!

GEOsfera w Jaworznie

Jaworzno, Św. Wojciecha 100

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej to 8-hektarowy park tematyczny z ogrodami znajdujący się w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra. GEOsfera to możliwość przyjemnego spędzenia czasu z dziećmi, nie tylko rekreacyjnie. Można tu bowiem można natknąć się na naturalnych rozmiarów paleorekonstrukcje odkopanych tam kręgowców, tablice informacyjne oraz ekspozycje, przedstawiające i przybliżające historię, a dokładniej okres triasu. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw. Na terenie GEOsfery prowadzone są warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Trochę rozrywki…

Park dinozaurów w Siemianowicach Śląskich

Park nad stawem Rzęsa

W parku nad stawem Rzęsa w Siemianowicach Śląskich znajduje się kilkanaście realistycznie wykonanych dinozaurów, które można poznawać czytając umieszczone przy ich tabliczki informacyjne. Park przy Rzęsie to przyjemny teren wypoczynkowy, a w pobliżu dinozaurów znajduje się siłownia pod gołym niebem.

Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”

Wodzisław Śląski – wjazd od ulicy Matuszczyka, www.trzywzgorza.pl

Na Rodzinny Park Rozrywki w Wodzisławiu Śląskim składa się mnóstwo atrakcji. Znajdziemy tu park linowy, arenę do gry w chowanego, tory do gry w kapsle, tor do gry w bule, kręgle rosyjskie, labirynty, skate park, ogródki Jordanowskie, tor pojazdów zdalnie sterowanych, tory rowerowe, boisko wielofunkcyjne, miejsca wypoczynku, ścieżki rowerowe, ścieżkę zdrowia, plac zabaw i linarium.

Park Śląski w Chorzowie (ZOO, Wesołe Miasteczko, Planetarium, kolejka linowa, skansen)

Chorzów, Aleja Różana 2, www.parkslaski.pl. Bilety: Wspólna wejściówka na wszystkie atrakcje – indywidualna 90 zł, rodzinna 250 zł

Bilety na poszczególne atrakcje na stronach internetowych instytucji: Ogród Zoologiczy: zoo.silesia.pl, Wesołe Miasteczko: www.legendia.pl, Planetarium: www.planetarium.edu.pl.

Park Śląski w Chorzowie to wspaniałe miejsce na spędzenie dnia dla całej rodziny. Na terenie parku jest wiele miejsc sprzyjających dobrej zabawie na trawie, grze w piłkę, przejażdżkom na rowerze lub rolkach oraz spacerom z psem. Park Śląski obejmuje Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Park Linowy, Planetarium i najdłuższą nizinną kolejkę linową Elka. Do instytucji należących do Parku Śląskiego można zakupić pojedyncze bilety lub jedną wejściówkę na wszystkie atrakcje oszczędzając nawet połowę ceny.

Trochę techniki…

Szyb Prezydent – wieża wyciągowa

Chorzów, Księdza Piotra Skargi

Szyb „Prezydent” w Chorzowie należy do najważniejszych zabytków architektury i techniki górniczej na Górnym Śląsku. Z wieży wyciągowej rozciąga się piękny widok na Park Śląski, a obok znajduje się restauracja i piaszczysty plac zabaw.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry, ul. Szczęść Boże 81, kopalniasrebra.pl. Cennik biletów TUTAJ. 

Oferta obejmuje zwiedzanie nadziemnego Muzeum Górnictwa oraz przejście podziemną trasą turystyczną wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzeć można wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Szlak dla turystów liczy 1740 metrów. Atrakcją trasy jest przepływ łodziami kursującymi między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.
Atrakcje można łączyć ze zwiedzaniem Sztolni Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry, ul. Repecka, sztolniapstraga.pl. Cennik biletów TUTAJ.

Sztolnia oferuje turystom najstarszy w Polsce podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Do zwiedzania udostępniony jest jej 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. To najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce.

Kopalnia Guido w Zabrzu
Zabrze, ul. 3 Maja 93, kopalniaguido.pl. Cennik biletów TUTAJ

Gotowi na podziemną przygodę? Kopalnia oferuje zwiedzanie za poziomach 170 metrów (przewodnik opowiada o pracy w kopalni, goście zwiedzają m. in. Kaplicę św. Barbary i stajnie końskie) i 320 metrów (m. in. pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną), a także wersję Mroki Kopalni – wyprawę w najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido na 355 metrach głębokości. Ta ostatnia to kopalnia eksploatowana jeszcze w drugiej połowie XX wieku i zachowana jest w stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

41-800 Zabrze, ul. Wolności 410, sztolnialuiza.pl

oraz

Sztolnia Królowa Luiza – Kopalnia w Zabrzu
41-800 Zabrze, ul. Sienkiewicza 43, sztolnialuiza.pl

Sztolnia Królowa Luiza to dawne wyrobiska, niekończącą się sieć korytarzy kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza. Można tu zobaczyć jak kiedyś pracowali górnicy. Na zwiedzających czekają również podwodne łodzie.

Kopalnia Królowa Luiza to podziemny park maszyn górniczych w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz część naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych. Jedną z największych atrakcji zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” jest przejazd górniczą kolejką karlik.

Trochę umiejętności…

Dzieci od najmłodszych lat powinny poznawać zasady ruchu drogowego. Gdzie lepiej i bezpieczniej przyswoją sobie tę wiedzę niż w miasteczku ruchu drogowego? Można tu poznać znaki drogowe, zasady działania sygnalizacji świetlnej, oznaczenia na drodze. Oto trzy takie miejsca:

Miasteczko ruchu drogowego w Żorach

Żory, ul. Folwarecka, Park Cegielnia, mosir.zory.pl

Po tym miasteczku można poruszać się na rowerze, na rolkach, na hulajnogach lub po prostu spacerować poznając zasady ruchu drogowego. Obok znajduje się nowoczesny skatepark, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, parkourpark i park linowy – obiekty należące do MOSiR w Żorach.

Miasteczko ruchu drogowego w Katowicach

Park Alojzego Budnioka

To miasteczko składa się z kilku ulic, skrzyżowań i ronda. Również można poruszać się po nim na rowerze, na rolkach, na hulajnogach lub na nogach. Obook znajduje się duży plac zabaw i zewnętrzna siłownia.

Miasteczko ruchu drogowego w Sosnowcu

Sosnowiec, ul. Gwiezdna, boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7

Liczny układ uliczek i skrzyżowań, także z sygnalizacjami świetlnymi, chodnikami i fragmentami ścieżki rowerowej. Obiekt przeznaczony jest do nauki poruszania się rowerem po drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach.

Trochę pluskania

Kiedy tylko zrobi się gorąco, dzieci chętnie korzystają z ochłody, jaką daje zabawa na wodnym placu zabaw. Kolorowe instalacje, baseniki i prysznice – czegóż więcej trzeba maluchom w upalny dzień?

Wodny plac zabaw w Tychach

Park przy Jeziorze Paprocańskim

Plac czynny jest w okresie ciepłych miesięcy. Wieczorna funkcja fontanny z programowalnym widowiskiem świetlnym zachęca do wieczornych spacerów na terenie Paprocan.

Wodny plac zabaw w Katowicach

Trzy Stawy, od strony ul. Pułaskiego

Atrakcja dla całej rodziny w upalnie dni. Plac znajduje się między stawem Kajakowym a stawem Łąka i składa się ze stref dla młodszych i starszych dzieci. Obok znajduje się plac zabaw, siłownia plenerowa, tor rolkowy i ścieżka zdrowia.

Wodny plac zabaw w Będzinie

Będzin, ul. 1 Maja – osiedle Warpie obok Strefy Aktywności Rodzinnej

Frajda i zabawa dla całej rodziny. Plac czynny jest w sezonie letnim w godzinach od 9.00-21.00. Obiekt jest monitorowany i oświetlony nocą.Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

6/6

Akwarium Gdyńskie

akwarium-gdynskie

Akwarium Gdyńskie

zobacz

Dla wielbicieli cudów przyrody chciałam polecić Akwarium Gdyńskie. Natknęłam się na nie przypadkiem, zwiedzając Port ze swoją rodziną. Kupiliśmy bilety (dość drogie, ale warto!) i zatopiliśmy się w tym fantastycznym miejscu, na prawie dwie godziny.