Wysypka i gorączka u dziecka – rozpoznaj 4 najczęstsze infekcje zakaźne

Wysypka i gorączka u dziecka – rozpoznaj 4 najczęstsze infekcje zakaźne
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Pojawiająca się u dziecka wysypka na skórze i gorączka to dwa objawy, które mogą świadczyć o infekcji zakaźnej. Przyczyną wysypki z gorączką u dzieci mogą być zarówno wirusy, jak i bakterie. Wśród najczęściej występujących są gorączka trzydniowa (tzw. trzydniówka), szkarlatyna (zakażenie paciorkowcem grupy A) czy parwowirus B19. W każdym z tych przypadków ważne jest szybkie rozpoznanie infekcji. Sprawdź na co zwrócić uwagę?

1. Gorączka trzydniowa (trzydniówka, rumień nagły)

Trzydniówka to bardzo częsta choroba zakaźna, występująca u niemowląt oraz dzieci, najczęściej do 4 roku życia. Większość przypadków (około 905%) występuje do 15 miesiąca życia. Gorączkę trzydniową powodują wirusy HHV6, HHV7 – rzadziej inne typy wirusów.

Typowe objawy tej infekcji to:

  • wysoka temperatura pojawiająca się zazwyczaj nagle (gorączka nawet do 40°C), utrzymuje się od 2 do 4 dni
  • wysypka – pojawia się najczęściej, gdy gorączka zaczyna już spadać. Ma postać drobnych plamek i grudek koloru bladoróżowego. Pojawia się zazwyczaj na tułowiu., szyi i twarzy. Czasem również na kończynach. Po uciśnięciu miejsca występowania wysypki, nie pozostawia śladów. Wysypka zanika, nie powodując łuszczenia się skóry.

2. Rumień zakaźny (infekcja parwowirusem B19)

Do infekcji parwowirusem B19 dochodzi często, jednak jak się okazuje u dość dużego odsetka przypadków nie występują objawy (tzw. przebieg bezobjawowy). Charakterystyczna dla rumienia zakaźnego wysypka pojawia się najczęściej u dzieci w okesie przdszkolnym oraz wczesnoszkolnym. U starszych dzieci zakażenie jest również częste, jednak w przebiegu infekcji obserwuje się inne objawy.

Zakażenie pełnoobjawowe parwowirusem B19 przebiega w postacie rumienia zakaźnego. Rumień daje początkowo objawy typowe, związane z wiremią przebiegające z infekcja górnych dróg oddechowych. Objawy ogólne takie jak katar, bóle mięśni, nudności, gorączka trwają zazwyczaj do 7 dni (najczęściej nie dłużej niż 14 dni).

W trakcie tzw. zespołu grudkowo-krwotocznych „rękawiczek i skarpetek” pojawiają się zmiany na skórze i charakterystyczna osutka:

  • obrzęki i rumień pojawiający się na stopach i dłoniach
  • wybroczyny i plamica krwotoczna

3. Antybiotyk w trakcie mononukleozy zakaźnej

Choroba pocałunków, czyli mononukleoza zakaźna to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Mononukleoza to choroba zakaźna wywołana przez wirus EBV. Przed pełnym rozwinięciem się infekcji (do 2 tygodni od zakażenia) często pojawiają się objawy takie jak ogólne osłabienie, bóle gardła, mięśni czy wymioty. W przypadku pełnoobjawowej mononukleozy zawsze występuje triada objawów, na którą składają się ból gardła, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Często powstaje również obrzęk śledziony oraz uszkodzenie komórek wątroby.

Kiedy w trakcie mononukleozy może dojść do pojawienia się wysypki?

W dwóch przypadkach:

  1. Nawet u 15% dzieci z mononukleozą będzie miało plamistą lub grudkowo-plamistą wysypkę, która pokazuje się zazwyczaj na tułowiu.
  2. Antybiotyk nie działa na mononukleozę zakaźną, jednak z uwagi na podobieństwo objawów do anginy – często jest z nią mylony, co kończy się niepotrzebnym podaniam antybiotyku. Ponad 70% osób, które dostaje antybiotyk na mononukleozę w wyniku nadwrażliwości na penicyliny dostaje wysypki.

4. Szkarlatyna u dzieci

Szkarlatynę wywołują te same szczepy paciorkowców, które są również odpowiedzialne za anginę. Są to paciorkowce S.pyogenes produkujące toksynę bakteryjną. Szkarlatyna u dzieci występuje najczęściej jako następstwo anginy paciorkowcowej.

Dzieci zarażają się szkarlatyną najczęściej od innych maluchów, które mają tą infekcje lub anginę. Infekcja przenosi się bardzo łatwo droga kropelkową, więc poprzez używanie tych samych przedmiotów lub zabawek. Dziecko ma objawy szkarlatyny po około 5 dniach od zarażenia. Dwa podstawowe objawy, które sugerują szkarlatynę to wysypka, gorączka i często ból gardła.

Jak wygląda szkarlatynowa wysypka?

  • jest drobnoplamista
  • skóra w jej obrębie jest szorstka
  • pojawia się również na twarzy
  • widać ją bardzo dobrze pod pachami, w pachwinach i na pośladkach
  • po zejściu wysypki (może się utrzymywać do kilku dni) może pojawić się łuszczenie skóry

Paciorkowce odpowiedzialne za szkarlatynę najczęściej bytują w gardle, dlatego jednym z podstawowych badań, które umożliwiają szybkie rozpoznanie szkarlatyny jest wykonanie testu na anginę z wymazu z gardła. Badanie można wykonać w gabinecie lekarskim, laboratorium lub samodzielnie w domu za pomocą testu na paciorkowce z apteki.

Wszystkie infekcje przebiegające z wysypka wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ leczone nieodpowiednio mogą powodować komplikacje i dalsze powikłania.

 

Artykuł promocyjny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent