Wielkie poruszenie na małej scenie. Recenzja książki

Wielkie poruszenie na małej scenie - scenariusze przedstawień przedszkolnych
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Niełatwo ocenić publikację, która jest dedykowana wąskiemu gronu specjalistów. W tym przypadku grupą docelową są nauczyciele nauczania przedszkolnego, a z przedszkolem mam jedynie doświadczenia jako rodzic. Postaram się jednak opisać co zawiera Wielkie poruszenie na małej scenie i komu może się przydać.

Wielkie poruszenie na małej scenie to zbiór scenariuszy przedstawień przedszkolnych. Jest ich dwanaście i poprzedzone są krótkim wstępem autorki, Anny Bomby. Poza klasycznymi tematami przedstawień, które znam z przedszkola moich dzieci tj. Dzień Babci i Dziadka, Święta Bożego Narodzenia, pasowanie na przedszkolaka czy zakończenie roku przedszkolnego znajdują się tu też mniej popularne tematy. Ciekawą propozycją są przedstawienia na powitanie każdej pory roku, a najciekawsze wydaje mi się przedstawienie z okazji Święta Rodziny. Do tej pory spotkałam się ze wspólnym świętowaniem Dnia Matki oraz Dnia Ojca, a Święto Rodziny fajnie rozszerza temat o rodzeństwo czy innych członków rodziny, którzy są dla nas bliscy.

Każdy ze scenariuszy posiada spis występujących postaci, opis rekwizytów i wskazówki opisujące to, co dzieje się na scenie.

Każde z przedstawień jest zaplanowane tak, by jego organizacja była maksymalnie prosta i możliwa do zrealizowania w każdym przedszkolu. Dużą pomocą są opisy strojów, które pełne są cennych wskazówek. Wiele z nich to naprawdę trafne pomysły na atrakcyjne stroje wykonane z ogólnodostępnych i tanich materiałów. Bardzo podobają mi się też wpadające w ucho piosnki.

Współczesność i prostota to cechy, które wyróżniają te scenariusze najbardziej.

Proste słownictwo i współczesna tematyka sprawiają, że świat przedstawiony w scenariuszach jest bliski i zrozumiały dla każdego przedszkolaka. Każdy występujący maluch bez trudu zrozumie o czym opowiada, i o czy śpiewa. Jednocześnie teksty nie są banalne czy nudne. Widać, że autorka ma doświadczenie w tym temacie.

Każde przedstawienie ma oczywiście piosenki, których zapis nutowy zawarto na końcu książki. Dołączona jest do niej także płyta nie tylko z piosenkami, ale też podkładami muzycznymi niezbędnymi w czasie występów. To świetne rozwiązanie, gdyż nie każde przedszkole posiada pianino i pracownika, który mógłby wykonać akompaniament dla młodych aktorów.

Wielkie poruszenie na małej scenie to atrakcyjna propozycja dla nauczycieli nauczania przedszkolnego. Szczególnie dla tych, którzy szukają prostych, radosnych i współczesnych treści.

Ewelina Zielińska

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Bliżej przedszkola

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent