Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Maja poznaje świat. Chłopcy i dziewczynki. Recenzja

Maja poznaje świat recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Maja poznaje świat to seria, która zdążyła zdobyć już wielu sympatyków. Główna bohaterka, to ciekawa świata dziewczynka, która w krótkich opowiadaniach Magdaleny Zarębskiej zasypuje rodziców pytaniami. Mama Zuzia i tata Wojtek starają się w przystępny sposób odpowiedzieć na wszystkie jej wątpliwości.

Maja poznaje świat. Chłopcy i dziewczynki to zbiorek sześciu opowiadań, które poruszają tematy ważne dla każdego przedszkolaka. Czym jest płeć? Jak wybiera się męża? Czy można codziennie jeść ulubiony posiłek? To tylko niektóre wątki poruszone przez Maję i jej rodziców.

Jeśli jesteście miłośnikami tej serii, to i ta część przypadnie Wam do gustu. Ja jednak mam mieszane uczucia, co do tej książki. Nie znam wcześniejszych części, ale w tej nie porwała nas zarówno treść, jak i szata graficzna. Cenię książki Magdaleny Zarębskiej, która w wyjątkowy sposób opowiada historie dziecięcych bohaterów. Książki, które dotąd czytałam kojarzą mi się głównie z rodzinnym ciepłem, dziecięcą radością i pewną sielankową wizją dziecinnej codzienności. Można powiedzieć, że w Maja poznaje świat to wszystko jest, ale te postacie są, moim zdaniem, jedynie szablonami bez charakteru. Czułam się trochę jakbym czytała scenariusze rozmów, które sama powinnam przeprowadzić z dzieckiem, w razie gdyby zadało mi konkretne pytanie.

Dodatkowo poruszane tematy są potraktowane w sposób płytki. Można to tłumaczyć tym, że to książka dla przedszkolaków. Jestem jednak pewna, że wielu rodziców nie będzie zadowolonych z tych odpowiedzi. Mama Mai mówi jej, że ktoś rodząc się dziewczynką nie może zostać chłopcem. Tłumaczy też, że sama wybierze sobie męża, ale nie wspomina, że może go również nigdy nie posiadać. Rodzice Mai przekazują jej więc bardzo tradycyjną i konserwatywną wizję świata. Najbardziej niefortunny wydaje mi się fragment, w którym Maja pyta mamę o piersi i noszenie biustonosza. Mama odpowiada wtedy, że biustonosz nosi się, żeby piersi zawsze były ładne… Maja wtedy przyznaje z entuzjazmem, że przecież każda pani chce ładnie wyglądać.

Na pewno szerokie grono czytelników doceni te tradycyjne wartości, lecz dla mnie wciąż na przeszkodzie stoi jakaś toporność tych opowieści. Nie umiem polubić tej wymyślonej rodzinki. Za to serdecznie polecam inne książki Magdaleny Zarębskiej, bo wiele z nich to niezwykle udane, pełne uroku, obyczajowe przygody, które z przyjemnością czytam z moimi dziećmi.

Ewelina Zielińska

Maja poznaje świat Chłopcy i dziewczynki
Magdalena Zarębska
Oprawa twarda
Liczba stron: 48
Format: 19.6×20.6
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Skrzat

664 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent