Usiadłam z kubkiem gorącej herbaty w fotelu przy oknie i z trudem zabrałam się za czytanie. Minęła dosłownie chwila, tak mi się przynajmniej wydawało. Herbata ostygła, zrobiło się nieco ciemniej na dworze, a ja miałam policzki mokre od łez. Wciągnęłam się tak bardzo, że nie zauważyłam jak minęła godzina. Nie spodziewałam, że książkę przeznaczoną dla dzieci będę czytała jednym tchem i z takim zainteresowaniem. Wielki szacunek dla autorki, która znakomicie przekazała historię. Zrobiła to w sposób świadomy, interesujący, tak jakby tam sama była.
Jak wiadomo lektura dotyczy samej Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny. Przedstawione zostało jej dzieciństwo, opisane czasy studenckie w Paryżu, a także okres, w którym to była szczęśliwą żoną, a potem matką. Przeczytamy jak małżeństwo Curie odkryło promieniotwórcze pierwiastki i jakie to miało skutki nie tylko dla świata, ale również dla nich samych. Z książki dowiemy się przede wszystkim jakim człowiek była pani Maria, jakie miała myśli, kiedy się śmiała, a kiedy płakała, w jak ciężkim środowisku dorastała i jak wiele musiała poświęcić by osiągnąć swój sukces. To piękna motywacja dla osób, które często nie widzą wyjścia z sytuacji i nie wierzą we własne możliwości. Autorka postacią pani Marii udowadnia, że warto realizować marzenia i do nich dążyć.
Książka jest w twardej, sztywnej oprawie, zaś kartki, co jest bardzo ciekawe, czasami są białe, a czasami kawowe. Ilustracje przypominają dawne dzieje np. stara lokomotywa parowa, długie sukienki czy chociażby stojąca na stole lampa naftowa. Każdy jeden rysunek został dokładnie przemyślany, więc nie ma mowy o żadnej teraźniejszej wpadce. Zarówno tekst jak i obrazki doskonale ze sobą współgrają i nawzajem się uzupełniają, dlatego też bez problemu można wczuć się w ten klimat sprzed lat. Czytając i oglądając ilustracje miałam wrażenie, że tam jestem i wszystko obserwuję. Dosłownie przeniosłam się w czasie.
Dodatkowo na końcu książki możemy znaleźć słowniczek trudnych wyrazów, kalendarium z życia uczonej, zdjęcia z tamtego okresu, wymienionych innych naukowców z jakimi pani Maria miała kontakt oraz najważniejsze daty przełomu XIX i XX wieku.
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Katarzyna Jakuszko
W poszukiwania światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 136
Kategoria wiekowa: 7+
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Literatura