Pewnego jesiennego popołudnia kot Popa wylegiwał się na tarasie, kiedy usłyszał popiskiwanie. Zaciekawiony udał się w kierunku dźwięku i znalazł uwięzionego w płocie jeża Angusa, któremu pomógł wydostać się z pułapki. Podczas rozmowy ze zwierzątkiem okazało się, że kolczasty nieznajomy szuka skarbu –wielkiej, drogocennej dyni. Kot nie miał pojęcia o czym mówi jeż, ale zawstydzony nie zamierzał się do tego przyznawać. Słowo „skarb” brzmiało zachęcająco, więc nie zastanawiając się długo, potwierdził, że widział dynię w ogródku. Nie przewidział jednak, że Angus poprosi go o pomoc. Tym sposobem Popa wraz z jeżem wyruszył na wycieczkę po ogrodzie. W czasie spaceru dowiedział się od jeża wielu ciekawostek. Nie ominęły ich również przygody, które zaczęły zbliżać zwierzęta do siebie i pozytywnie wpływać na zachowanie kota. Czy ostatecznie udało im się odnaleźć skarb? A może znaleźli coś zupełnie innego? Zaglądnijcie do książki i przekonajcie się sami.
Popa, jeż i drogocenna dynia to krótka historia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, poszerzająca przyrodniczą wiedzę dziecka.
Narracja książki prowadzona jest wolno, bez nagłych zwrotów akcji. Opowiadanie skupia się bowiem na zachowaniu bohaterów, wykreowanych na zasadzie kontrastu, co jest głównym walorem publikacji. Czytelnicy mają okazję obserwować młodego kota, który szukając akceptacji udaje kogoś innego, tak samo jak często dorośli i dzieci. Wstydząc się braków w swojej wiedzy, zwierzę ucieka się do oszustw, by zaimponować jeżowi. Niestety szybko przekonuje się, że kłamstwo ma krótkie nogi, a pojawiający się w tej sytuacji wstyd jest trudny do zaakceptowania. Dzięki dojrzałemu podejściu jeża, jego cierpliwości i pomocy, Popa otwiera się na nowego przyjaciela i rozumie, że najważniejsze to pozostać sobą.
Oprócz cennego morału, atutem książki jest również sposób jej wydania. Skierowana do początkujących czytelników książka posiada dużą czcionkę, wspierającą dzieci w ich drodze do samodzielności. Historia zawiera proste zwroty i dialogi, które bez problemu zostaną zrozumiane przez najmłodszych.
Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie przez Agnieszkę Kazałę tylko konturów ilustracji, zamiast kolorowych obrazków upiększających opowieść, które dzieci mogą pokolorować samodzielnie, nadając książce jedynego w swoim rodzaju wyglądu.
Podsumowując, Popa, jeż i drogocenna dynia to niepozorna, idealna książeczka dla początkującego czytelnika, która przeniesie go do spokojnego, jesiennego ogródka, zapraszając na spacer pełen przyrodniczych ciekawostek.
Eliza Idczak