UD

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć – recenzja książki

Opowieści o zwierzętach zagrożonych recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wśród wszystkich istot żywych tylko ludzie mogą celowo oddziaływać na przyrodę i ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Nasze decyzje wywierają olbrzymi wpływ na klimat, środowisko naturalne, zwierzęta, dlatego już od najmłodszych lat warto lepiej poznawać przyrodę, by móc ją efektywnie chronić. Pomocną dłoń wyciąga Kimberlie Hamilton, proponując lekturę książki Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć.

„Niektóre gatunki niegdyś licznie zamieszkujące ziemię zniknęły już na zawsze. I podobnie jak dawno temu mamuty – wiele zwierząt w dzisiejszych czasach jest na skraju wyginięcia” czytamy na początku książki, w której czytelnik poznaje między innymi historię rysicy Lindy, która zaprzyjaźniła się z kotką, odwiedzającą ją jak najlepszą przyjaciółkę, niedźwiedzia grizzly Bossa, który przeżył potrącenie przez pociąg, a także szympansa Ayumu, który pokonał studentów uniwersytetu w teście matematycznym. Oprócz nich na kartach publikacji opisanych jest jeszcze 57 innych, poruszających historii dotyczących zwierząt ze wszystkich kontynentów, które zachowaniem, charakterem czy umiejętnościami aktorskimi przyczyniły się do ratowania swojego gatunku przed wyginięciem.

Książka Kimberlie Hamilton to inspirująca lektura dla uczniów szkoły podstawowej, którym nie jest obojętny los świata zwierząt.

opowieści o zwierzętach zagrożonych opinie o książcePublikacja została dopracowana w każdym szczególe. Po pierwsze, krótkie historie przyciągają ciekawymi faktami dotyczącymi konkretnych jednostek („zwierzęcych buntowników”), uwrażliwiając czytelnika na ich los. Po drugie, zawarty w historiach humor, a czasem inspirujące czy szokujące ciekawostki, jeszcze bardziej wpływają na postawę czytelnika, zachęcając go do ochrony przyrody. Po trzecie, historyjki czyta się lekko i ze zrozumieniem, dzięki prostemu językowi i przystępnemu wykreowaniu postaci. I co ważne, można je czytać w dowolnej kolejności, a zawartą w nich wiedzę dawkować wedle własnego uznania. Ponadto każda historia opatrzona została grafiką oddającą wygląd omawianego zwierzęcia.

W książce znalazło się również miejsce na omówienie czym jest Czerwona Księga Zwierząt. Dodatkowo każdy kontynent i zamieszkujące na nim zwierzęta otrzymały osobny rozdział, w których oprócz ciekawych historii, znalazło się także miejsce na wypisane w punktach sukcesy przyrodników i aktywistów, przywracające wiarę i nadzieję w uratowanie zwierząt przed wyginięciem. Na końcu książki wydawca zamieścił również słowniczek najważniejszych pojęć, listę wartościowych lektur i filmów poszerzających wiedzę, a także wiele rad do działania, które, często niewielkim kosztem, mogą podjąć dzieci by polepszyć życie dzikich zwierząt.

Do masowego wymierania fauny i flory przyczynili się ludzie. Nie osoby bez twarzy, obce nam i mieszkające daleko, a my sami. Ja, ty, osoby, które zamieszkują tę samą ulicę czy miasto. Dlatego również my – ja, ty, nasze dzieci i uczniowie – powinniśmy przeczytać książkę „Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć” Kimberlie Hamilton, by podjąć działania naprawcze i zatrzymać masowe wymieranie zwierząt.

Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, gdyż wiedza w niej zawarta pomoże zatroszczyć się i upamiętnić dzikie zwierzęta, które mogą lub już wyginęły. Gwarantuję, że nie będziecie żałować, a zwierzęta szybko wam podziękują.

Eliza Idczak

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć. 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie
Kimberlie Hamilton
Oprawa twarda