UD

Jak zostać ekobohaterem? Recenzja książki My Strażnicy Planety

My, strażnicy planety - wyjątkowa książka o ekologii
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W rozmowach między dorosłymi, w szkole, a także telewizji coraz częściej pojawia się temat ekologii. Musimy jednak pamiętać, że same rozmowy nie wystarczą. Szacunek dla przyrody to nie tylko segregacja śmieci czy dokładne zakręcanie kranu.

Bycie ekologicznym to myślenie w taki sposób, by okazać szacunek miejscu, w którym żyjemy, dlatego budowanie proekologicznej postawy powinno się rozpocząć od najwcześniejszych lat. Tylko jak? Co zrobić, kiedy dziecko zapyta o to trudne, powtarzane przez dorosłych hasło? Rozwiązań jest kilka. Można podać gotową regułkę, albo wspólnie podjąć działania ratujące naszą planetę. Najlepiej jednak sięgnąć po książkę My, Strażnicy Planety. Jak zostać ekobohaterem Clive’a Gifforda.

Ziemia i jej mieszkańcy są w poważnym niebezpieczeństwie! Topnieją czapy lodowe, plastikowe śmieci uśmiercają ptaki i morskie zwierzęta, a ponad 25% ludności świata nie ma w domu dostępu do czystej wody. W dodatku przez nadmierne polowania i połowy spada populacja zwierząt, a delikatne rafy koralowe obawiają się trucizn i dragowania. Zagrożeni są też ludzie, ponieważ powietrze, którym oddychają jest zanieczyszczane dwutlenkiem siarki, tlenkiem węgla, dymem i pyłami. Ratunek planecie mogą zapewnić tylko Strażnicy Planety, którzy znają sposoby na ograniczenie plastiku, pomaganie dzikim zwierzętom i dbanie o lasy. Czy Ty również podejmiesz wyzwanie, by zasłużyć na miano ekobohatera?

My, Strażnicy Planety. Jak zostać ekobohaterem to wartościowa pozycja pełna faktów, ciekawostek, pomysłów i zadań, które możemy realizować wspólnie z dzieckiem, by uczyć je odpowiedzialności i proekologicznej postawy. Podczas lektury czytelnicy zapoznają się z siedmioma rozdziałami, w których poruszono kwestie ekologii w gospodarstwie domowym, potrzeb energetycznych, żywności na świecie, zanieczyszczenia wód, niszczenia lasów i ochrony dzikich zwierząt. Co ważne, wszystko spisane na kartkach, wykonanych z materiałów przyjaznych środowisku!

Jednym z walorów pozycji jest przystępny, prosty w odbiorze język i długość tekstu. Ciekawostki, adekwatne dla wieku młodego czytelnika, zmuszają do refleksji i zadziwiają, a konkretne rady i zadania łatwo wcielić w życie po zamknięciu książki.

Kolejny atut to sposób wydania. Hasła i ciekawostki rozmieszczone są na całej stronie i dotyczą jednego tematu, a umieszczony na końcu indeks ułatwia wyszukanie konkretnych informacji, w związku z czym książka nie będzie dla dzieci nużąca. Nie muszą jej też czytać od początku do końca. Wybór najbardziej interesującego tematu nie umniejszy wiedzy przyszłego ekobohatera. Warto również wspomnieć o słowniczku trudnych pojęć i kolorowych, uzupełniających treść ilustracjach Jonathana Woodwarda, które podnoszą wartość lektury.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Jedyny minus pozycji to jej czcionka. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym, jednak uczniowie klas początkowych nie będą w stanie samodzielnie się z nią zapoznać, gdyż ich wzrok bardzo szybko się męczy, a litery w książce są niewielkie. Konieczna będzie pomoc osoby dorosłej.

Naprawienie szkód, jakie wyrządził człowiek to niełatwe zadanie, nie mniej jednak opisane w książce codzienne sposoby na ratowanie planety uczynią olbrzymią różnicę. Książka warta jest uwagi każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się dalszym losem Ziemi. Gwarantuję, że publikacja będzie doskonałym nauczycielem ekologii każdego dziecka.

Eliza Idczak

My, Strażnicy Planety. Jak zostać ekobohaterem
Autor: Clive Gifford
Ilustracje: Jonathan Woodward
Kategoria: Jedność dla dzieci
Podkategoria: Książki edukacyjne dla dzieci
Stron: 128
Oprawa: twarda
Format: 189 x 246 mm
Wydawnictwo Jedność

807 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent